Bluetooth to technologia bezprzewodowa krótkiego zasięgu, która umożliwia przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami cyfrowymi bez konieczności użycia kabli. Stanowi standard bezprzewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami krótkiego zasięgu, który do przesyłania danych wykorzystuje drogę radiową. Jednak ze względu na niską przepustowość i znaczną energooszczędność głównie wykorzystywane jest do komunikacji pomiędzy akcesoriami, oraz do przesyłania niewielkich plików.
Bluetooth umożliwia szybkie łączenie się z bezprzewodowymi narzędziami tj.: słuchawki bezprzewodowe, drukarki, kamerki, aparaty fotograficzne, zestawy głośnomówiące, różnego rodzaju urządzenia rejestrujące, co umożliwia szybki transfer danych bez konieczności użycia dodatkowych nośników. Niestety jego uruchomienie nie zawsze jest proste, zwłaszcza jeśli nasz laptop nie posiada modułu.
Jak włączyć Bluetooth w laptopie
Laptop to komputer mobilny, który umożliwia pracę w tzw. “trudnych warunkach”, dzięki czemu posiada wiele udogodnień, jakich nie znajdziemy w komputerach stacjonarnych. Jednym z tych udogodnień zdecydowanie jest odbiornik i nadajnik Bluetooth, który umożliwia szybki transfer danych bez użycia dodatkowych nośników.
W przypadku systemów operacyjnych Windows 10, który obecnie stanowi wersję standardową na większości komputerów, uruchomienie Bluetooth wymaga odnalezienia na pasku narzędzi (po prawej stronie) niebieskiej ikonki Bluetooth. Jeśli jednak jej tam nie znajdziemy, warto skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której będziemy mogli go zlokalizować gdy będzie usytuowany w innym miejscu (miejsce usytuowania Bluetooth zależne jest też od wersji oprogramowania, oraz zastosowanych rozszerzeń).
Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła BLUETOOTH, zostaniemy przekierowani do Ustawień Bluetooth i innych urządzeń, gdzie wystarczy przesunąć suwak z napisem Bluetooth – tak, by zmienił on kolor z szarego, np. na niebieski (w zależności od ustawień koloru interfejsu).
W wybranej zakładce wyświetlą się nazwy urządzeń, które już wcześniej łączyły się z komputerem. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z tej funkcji, należy kliknąć w funkcję Dodaj urządzenie Bluetooth lub Wyszukaj dostępne urządzenia. Laptop powinien wtedy wyszukać nadajnik/odbiornik sygnału a w laptopie pojawi się opcja sparowania (paruj/powiąż urządzenia). Należy jednak pamiętać, że Bluetooth musi być włączony w urządzeniu, które ma zostać zsynchronizowane z komputerem.
Czy wszystkie laptopy posiadają Bluetooth?
Niestety nie! – Obecnie praktycznie każdy współcześnie produkowany laptop od nowości wyposażony jest w moduł Bluetooth. Te najnowsze wersje, posiadają nawet standard Bluetooth 5.0, którego zasięg może dochodzić nawet do 10 metrów. Jego zaleta to także zdolność parowania z wieloma urządzeniami równocześnie. Jednak te starsze laptopy, lub laptopy niektórych marek nie posiadają modułów Bluetooth, co wcale nie oznacza, że nie będziemy mogli parować go z innymi urządzeniami.Wystarczy zainwestować w dodatkowy moduł zewnętrzny Bluetooth, który dostępny jest we wszystkich sklepach ze sprzętem IT lub elektroniką. Jest to niewielki nadajnik/odbiornik USB, który umieszczamy w porcie. Laptop wykrywa go automatycznie, dlatego nie jest konieczne jego wyszukiwanie.
Jednak niektóre urządzenia są bardziej rozbudowane i zaawansowane, przez co wymagają zainstalowania sterowników, dołączonych przez producenta na nośniku CD. W przypadku braku w laptopie czytnika CD/DVD, sterowniki można znaleźć i pobrać ze strony internetowej producenta modułu Bluetooth.
Zdj. główne: Bram Naus /unsplash.com