Internet mobilny do mieszkania. Jak wybrać odpowiedni abonament?

Internet mobilny do domu wcale nie musi być gorszym zamiennikiem stałego łącza. By abonament spełnił wszystkie oczekiwania, należy jednak odpowiednio przygotować się do wyboru oferty. Jak to zrobić? Najważniejsze wskazówki znajdziecie w nowym artykule.

Jak wynika z opublikowanego przez UKE Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2020, dostęp do stałego łącza internetowego dwa lata temu miało tylko 56 proc. polskich internautów. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy liczba łączy nieco wzrosła, ale wciąż sporo osób w swoim miejscu zamieszkania nie może liczyć na dostęp do przewodowej infrastruktury.

Na szczęście brak dostępu do sieci światłowodowej nie musi oznaczać problemów z korzystaniem z internetu. Oferta operatorów mobilnych jest na tyle zróżnicowana i atrakcyjna, że na pewno znajdziecie abonament, który dobrze zastąpi stałe łącze. By uniknąć ewentualnych problemów z jego wyborem i późniejszym użytkowaniem, warto dowiedzieć się, jakie parametry przy wyborze umowy mają największe znaczenie.

Internet mobilny 21GB

Adres IP – stały czy dynamiczny? Który typ wybrać?

Standardem na rynku mobilnego internetu jest zmienny adres IP. Dla klientów korzystających z sieci w „normalny” sposób jest to rozwiązanie zupełnie wystarczające. Problemy ze zmiennym IP pojawiają się jednak, gdy łącze ma być używane np. w systemie smart home (do sterowania urządzeniami domowymi na odległość) lub w firmie.

Jeśli internetu mobilnego potrzebujecie w którymś ze wspomnianych celów, konieczny będzie abonament ze stałym IP. Nie znajdziecie go jednak u każdego operatora. Wyjątkiem jest m.in. Otvarta, która stały adres oferuje w ramach czterech pakietów.

5G. Jakie możliwości daje sieć piątej generacji?

Wyobraźcie sobie chirurga operującego pacjenta na innym kontynencie za pomocą robota. Albo inteligentne ubrania, które dzięki czujnikom mogą na bieżąco monitorować wasz stan zdrowia i przesyłać informacje do lekarza. Albo zdalnie sterowane samochody i maszyny budowlane. Albo całe inteligentne miasto, składające się z wielu rozbudowanych systemów, komunikujących się ze sobą nawzajem i dostosowujących do zmieniających warunków. W skali wielkiej aglomeracji takie rozwiązania wymagają bardzo pojemnej i szybkiej sieci, by cały układ działał płynnie i bezawaryjnie.

Sieć telefonii komórkowej

Niezbędne warunki zapewnia sieć 5G. Zalety tej technologii odczują nie tylko projektanci nowoczesnych systemów, ale też zwykli użytkownicy. Za tym, by wybierając internet mobilny do domu postawić na ofertę z dostępem do sieci piątej generacji przemawia wiele argumentów. Najważniejsze to:

  • szybkość: 5G umożliwia pobieranie danych z prędkością do 20 GB/s oraz wysyłanie do 10 GB/s. Internet w tej technologii spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników – w tym graczy, osób pracujących online lub oglądających streamingi w dużej rozdzielczości;
  • małe opóźnienia: w sieci 5G wynoszą one maksymalnie 4ms, ale w sprzyjających warunkach możliwe jest ich ograniczenie do 1ms. Ten parametr szczególnie istotny okazuje się dla osób grających w gry online;
  • odporność na obciążenia: na każdym kilometrze kwadratowym do sieci może podłączyć się do miliona urządzeń. Taka pojemność pozwala cieszyć się dostępem do internetu bez obaw o przeciążenie nadajnika;
  • sprawność: w sieci 5G urządzenia mogą nawiązać stabilne połączenie nawet przy prędkości 500 km/h. To ważne nie tylko z perspektywy zdalnie sterowanych urządzeń, ale też dla użytkowników, którzy router planują zabierać np. w podróż pociągiem.

Sieć 5G to na pewno przyszłość mobilnego internetu. Na tę chwilę jednak dostęp do niej oferują wybrani operatorzy. Jednym z nich jest Otvarta.

Limit transferu. Jak ocenić swoje zapotrzebowanie?

Wybór abonamentu na internet mobilny do domu warto uzależnić nie tylko od jakości usług operatora, ale też parametrów konkretnej oferty. Sieci oferują zwykle po kilka abonamentów, różniących się przede wszystkim wysokością limitu danych. Decydując się na mniejszy pakiet wprawdzie zapłacicie mniej, ale, jeśli dużo korzystacie z usług online, ryzykujecie, że już połowie miesiąca zabraknie wam transferu. Jeżeli zaś postawicie na droższy abonament, a w sieci przebywacie rzadko, po prostu przepłacicie.

Jak więc oszacować swoje przeciętne zapotrzebowanie na dane? By uniknąć ewentualnych problemów, warto dowiedzieć się, ile transferu pochłaniają poszczególne aktywności. W tym celu możecie posłużyć się następującym przelicznikiem:

  • 10 GB: odsłuchanie 2 tys. utworów muzycznych w wysokiej jakości, obejrzenie 20 godzin wideo w jakości SD lub 5 w HD, 300 godzin rozmów audio lub 40 godzin wideorozmów;
  • 50 GB: załadowanie 30 tys. standardowych stron www, wysłanie 100 tys. e-maili z załącznikami, 100 (SD) lub 25 (HD) godzin wideo, 1250 pobranych aplikacji;
  • 100 GB: 16 godzin oglądania wideo w HD, 500 godzin w social media, 200 godzin słuchania muzyki na YouTube lub przesłanie 20 tys. zdjęć z aparatu w telefonie;
  • 300 GB: pobranie 7 gier nowej generacji, 42 godziny oglądania wideo Ultra HD, 6 tys. godzin słuchania radia online lub streamingowania muzyki w Spotify.
Oferta internetu 31GB

Mobilny internet do domu. Czy cena ma znaczenie?

Wybierając domowy internet mobilny, nie sposób pominąć też ceny. Uwagę na nią zwróćcie jednak na samym końcu, po upewnieniu, że dana oferta spełnia wszystkie wymagania. Błędne zwykle okazuje się przekonanie, że droższy abonament to stabilniejszy i szybszy internet. Myśląc w ten sposób łatwo przepłacić.

Potwierdzają to pakiety dostępne w sieci Otvarta. Przystępne ceny, możliwość wyboru między stałym a zmiennym IP, wysokie limity danych oraz dostęp do 5G wraz ze wszystkimi jej zaletami to argumenty, o których przy poszukiwaniach najlepszego abonamentu nie można zapominać.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 381 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *