Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie natrafiła na sytuację, w której sprzęt elektroniczny zawiódł w najmniej do tego dogodnym momencie. Jedną z takich sytuacji jest np. niedziałający pendrive. Moment, w którym komputer pomimo poprawnego podłączenia nośnika zewnętrznego, nie jest w stanie go odczytać, jest niestety bardzo częstym problemem przy tego typu sprzętach. Gdzie jednak najczęściej leży wina? Po stronie komputera, czy pendrive?
Spis treści:
Komputer nie wykrywa pendrive – co zrobić?
Co zrobić gdy dany komputer nie wykrywa pendrive? Pierwszym krokiem, który należy wówczas podjąć, jest znalezienie przyczyny oraz winnego takiego stanu rzeczy. Należy ustalić zatem, czy uszkodzony jest port USB w komputerze, czy sam pendrive. W tym celu najlepiej spróbować podÅ‚Ä…czyć noÅ›nik zewnÄ™trzny do drugiego komputera. JeÅ›li próba wykaże, że pendrive jednak dziaÅ‚a, zagadka dlaczego komputer nie widzi pendrive – zostanie rozwiÄ…zana. JeÅ›li jednak mimo prób pendrive nie reaguje, wadliwy jest sam noÅ›nik. Powinno siÄ™ zatem zrobić dokÅ‚adne oglÄ™dziny sprzÄ™tu, w celu znalezienia jakichkolwiek Å›ladów uszkodzeÅ„ mechanicznych, które pomogÄ… znaleźć przyczynÄ™. Warto jednak pamiÄ™tać, aby wszelkich napraw usterek sprzÄ™tu nie dokonywać wÅ‚asnorÄ™cznie, jeÅ›li nie posiada siÄ™ w tym zakresie doÅ›wiadczenia oraz odpowiednich kwalifikacji. Można wówczas narobić wiÄ™cej szkód niż pożytku, a dodatkowe usterki sÄ… przecież zbÄ™dne.
Komputer nie widzi pendrive – Czy mapowanie liter rozwiąże problem?
Co jednak, jednak port USB jest sprawny, pendrive nie nosi Å›ladów uszkodzeÅ„ mechanicznych, a pomimo prawidÅ‚owego podÅ‚Ä…czenia, komputer nie widzi pendrive? Wówczas problem może być bardziej zÅ‚ożony, aniżeli może siÄ™ wydawać. JednÄ… z możliwych przyczyn może być np. zÅ‚e mapowanie liter dysku. Co to jednak oznacza? Komputer może najzwyczajniej nie być w stanie odczytać litery przypisanej dla pendrive. Należy w tym celu uruchomić na komputerze menadżer dysku, wciskajÄ…c na klawiaturze jednoczeÅ›nie kombinacje klawiszy (WINDOWS +R). NastÄ™pnie w okienku, które pojawi siÄ™ na ekranie, należy wpisać komendÄ™ “diskmgmt.msc” oraz potwierdzić klawiszem ENTER. Teraz wystarczy odnaleźć na dostÄ™pnej liÅ›cie pendrive oraz rÄ™cznie zmienić jego literÄ™, co docelowo może pomóc przywrócić do niego dostÄ™p.
Aktualizacja uszkodzonych sterowników
Jeżeli mimo zmiany liter, problem nie ustÄ…piÅ‚, a komputer widzi pendrive ale go nie czyta, problem może leżeć w uszkodzonych sterownikach. Aby takÄ… tezÄ™ potwierdzić, należy na komputerze otworzyć “panel sterowania”, nastÄ™pnie wejść w “menadżer urzÄ…dzeÅ„” oraz wybrać zakÅ‚adkÄ™ “stacje dysków”. Jeżeli na ekranie ukaże siÄ™ ikona pendrive, przy której figuruje żółty wykrzyknik, bÄ™dzie to znak, że najprawdopodobniej uszkodzony jest sterownik pendrive. Co jednak wówczas począć? KlikajÄ…c prawym przyciskiem myszy w ikonÄ™ pendrive, należy wybrać opcjÄ™ wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci oraz wejść w zakÅ‚adkÄ™ “sterowniki”. Wówczas nastÄ…pi przeniesienie do sekcji, w której dostÄ™pne sÄ… 3 opcje:
- aktualizacja sterownika
- przywrócenie sterownika
- odinstalowanie urzÄ…dzenia
Należy zatem po kolei wypróbować każdą z powyższych opcji, celem ostatecznego wyeliminowania problemu.
Ce jeśli wszystko zawiodło?
ZakÅ‚adajÄ…c, że powyższe sposoby nie przyniosÅ‚y żądanych rezultatów, lub jeÅ›li pendrive wróciÅ‚ do sprawnoÅ›ci dopiero po uprzednim caÅ‚oÅ›ciowym sformatowaniu pamiÄ™ci, a wszelkie znajdujÄ…ce siÄ™ na nim dane zostaÅ‚y usuniÄ™te – należy zwrócić siÄ™ do specjalistów, którzy być może bÄ™dÄ… w stanie odzyskać utracone dane. Odzyskiwanie pamiÄ™ci uszkodzonych noÅ›ników do prostych jednak nie należy, a aby osiÄ…gnąć zadowalajÄ…ce rezultaty potrzeba sporo czasu. Dlatego też warto pamiÄ™tać o tym, że sprzÄ™ty lubiÄ… siÄ™ psuć, a ważne pliki, najlepiej jest trzymać w kilku miejscach.
Zdj. główne: Sebastiaan Chia / unsplash.com