Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie natrafiła na sytuację, w której sprzęt elektroniczny zawiódł w najmniej do tego dogodnym momencie. Jedną z takich sytuacji jest np. niedziałający pendrive. Moment, w którym komputer pomimo poprawnego podłączenia nośnika zewnętrznego, nie jest w stanie go odczytać, jest niestety bardzo częstym problemem przy tego typu sprzętach. Gdzie jednak najczęściej leży wina? Po stronie komputera, czy pendrive?
Komputer nie wykrywa pendrive – co zrobić?
Co zrobić gdy dany komputer nie wykrywa pendrive? Pierwszym krokiem, który należy wówczas podjąć, jest znalezienie przyczyny oraz winnego takiego stanu rzeczy. Należy ustalić zatem, czy uszkodzony jest port USB w komputerze, czy sam pendrive. W tym celu najlepiej spróbować podłączyć nośnik zewnętrzny do drugiego komputera. Jeśli próba wykaże, że pendrive jednak działa, zagadka dlaczego komputer nie widzi pendrive – zostanie rozwiązana. Jeśli jednak mimo prób pendrive nie reaguje, wadliwy jest sam nośnik. Powinno się zatem zrobić dokładne oględziny sprzętu, w celu znalezienia jakichkolwiek śladów uszkodzeń mechanicznych, które pomogą znaleźć przyczynę. Warto jednak pamiętać, aby wszelkich napraw usterek sprzętu nie dokonywać własnoręcznie, jeśli nie posiada się w tym zakresie doświadczenia oraz odpowiednich kwalifikacji. Można wówczas narobić więcej szkód niż pożytku, a dodatkowe usterki są przecież zbędne.
Komputer nie widzi pendrive – Czy mapowanie liter rozwiąże problem?
Co jednak, jednak port USB jest sprawny, pendrive nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych, a pomimo prawidłowego podłączenia, komputer nie widzi pendrive? Wówczas problem może być bardziej złożony, aniżeli może się wydawać. Jedną z możliwych przyczyn może być np. złe mapowanie liter dysku. Co to jednak oznacza? Komputer może najzwyczajniej nie być w stanie odczytać litery przypisanej dla pendrive. Należy w tym celu uruchomić na komputerze menadżer dysku, wciskając na klawiaturze jednocześnie kombinacje klawiszy (WINDOWS +R). Następnie w okienku, które pojawi się na ekranie, należy wpisać komendę “diskmgmt.msc” oraz potwierdzić klawiszem ENTER. Teraz wystarczy odnaleźć na dostępnej liście pendrive oraz ręcznie zmienić jego literę, co docelowo może pomóc przywrócić do niego dostęp.
Aktualizacja uszkodzonych sterowników
Jeżeli mimo zmiany liter, problem nie ustąpił, a komputer widzi pendrive ale go nie czyta, problem może leżeć w uszkodzonych sterownikach. Aby taką tezę potwierdzić, należy na komputerze otworzyć “panel sterowania”, następnie wejść w “menadżer urządzeń” oraz wybrać zakładkę “stacje dysków”. Jeżeli na ekranie ukaże się ikona pendrive, przy której figuruje żółty wykrzyknik, będzie to znak, że najprawdopodobniej uszkodzony jest sterownik pendrive. Co jednak wówczas począć? Klikając prawym przyciskiem myszy w ikonę pendrive, należy wybrać opcję właściwości oraz wejść w zakładkę “sterowniki”. Wówczas nastąpi przeniesienie do sekcji, w której dostępne są 3 opcje:
- aktualizacja sterownika
- przywrócenie sterownika
- odinstalowanie urządzenia
Należy zatem po kolei wypróbować każdą z powyższych opcji, celem ostatecznego wyeliminowania problemu.
Ce jeśli wszystko zawiodło?
Zakładając, że powyższe sposoby nie przyniosły żądanych rezultatów, lub jeśli pendrive wrócił do sprawności dopiero po uprzednim całościowym sformatowaniu pamięci, a wszelkie znajdujące się na nim dane zostały usunięte – należy zwrócić się do specjalistów, którzy być może będą w stanie odzyskać utracone dane. Odzyskiwanie pamięci uszkodzonych nośników do prostych jednak nie należy, a aby osiągnąć zadowalające rezultaty potrzeba sporo czasu. Dlatego też warto pamiętać o tym, że sprzęty lubią się psuć, a ważne pliki, najlepiej jest trzymać w kilku miejscach.
Zdj. główne: Sebastiaan Chia / unsplash.com