Co oznaczają symbole na wyświetlaczu zmywarki?

Zmywarka to jeden z najwygodniejszych sprzętów w naszych domach. Dzięki niej oszczędzamy nie tylko czas przeznaczony na zmywanie naczyń, ale także wodę. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup zmywarki do domu lub mieszkania. Choć nie jest to szczególnie trudny w obsłudze sprzęt AGD, pierwsze uruchomienie może nastręczyć problemów. Sprawdź, co oznaczają poszczególne symbole na wyświetlaczu zmywarki.

Symbole na zmywarce

Większość modeli zmywarek wyposażonych jest w wyświetlacz lub elektroniczny panel sterowania, najczęściej schowany na górnej listwie urządzenia. W zależności od marki i modelu zmywarki oznaczenia opisane są hasłowo lub symbolami. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego oznaczenia dla funkcji zmywarek. Każdy z producentów zastosował własne symbole na wyświetlaczu zmywarki, zależne m.in. od funkcji urządzenia. Większość z nich jest jednak wspólna dla wszystkich sprzętów, a oznaczenia zazwyczaj są dość intuicyjne.

Podstawowe funkcje w panelu zmywarki

Przycisk ekologiczny na zmywarce
EKO – Program przeznaczony do oszczędnego zmywania naczyń z mniejszą ilością wody i energii. Program ten korzysta z niższych temperatur i krótszego czasu zmywania niż program normalny.
Przycisk intensywne mycie zmywarka Intensywny – Program przeznaczony do bardzo zabrudzonych naczyń, takich jak garnki, patelnie i talerze z wyschniętymi resztkami jedzenia. Program ten korzysta z wyższych temperatur i dłuższego czasu zmywania w celu usunięcia trudnych plam i zabrudzeń.
Przycisk ekspresowe mycie zmywarka Ekspresowy – Program przeznaczony do zmywania mniej zabrudzonych naczyń. Program ten korzysta z niższych temperatur i krótszego czasu zmywania niż program normalny.
przycisk optymalne mycie zmywarka Optymalny – Program przeznaczony do zmywania standardowych naczyń, takich jak talerze, sztućce i kubki. Program ten korzysta z niższych temperatur i krótszego czasu zmywania niż program intensywny.
Przycisk szybkiego mycia zmywarka Szybki – Program przeznaczony do szybkiego zmywania naczyń o mniejszym stopniu zabrudzenia. Program ten korzysta z krótkiego czasu zmywania, co pozwala zaoszczędzić czas i energię.
przycisk pół zapełnienia zmywarki Połowa – Program przeznaczony do zmywania tylko górnej lub dolnej części zmywarki. Program ten korzysta z mniejszej ilości wody i energii niż program normalny lub intensywny.
Przycisk tabletki do mycia zmywarka Tabletka – Program powinien zostać włączony w momencie, gdy do zmywarki zostanie wsadzona odpowiednia tabletka. Program ma wpływ na czas i temperaturę.

Każda zmywarka wyposażona będzie w duży przycisk START/STOP – oznaczający rozpoczęcie programu i uruchomienie zmywarki. Zazwyczaj jest to pierwszy, duży guzik na początku panelu sterowania, o wyglądzie koła z pionową linią w środku. Coraz częściej zmywarki wyposażone są w blokadę rodzicielską, która ma na celu zabezpieczyć urządzenie przed zmianą ustawień lub włączeniem programów przez dzieci. Jego uruchomienie następuje zazwyczaj poprzez kilkusekundowe przytrzymanie przycisku “start”. Jakie symbole na wyświetlaczu zmywarki informują o włączonej blokadzie? Zazwyczaj sygnalizuje to zapalona dioda przy guziku “start/stop”.

Dalej znajdziemy wybór i oznaczenia programów. Poszczególnymi przyciskami przełączamy pomiędzy nimi, wybierając ten, który nas interesuje.W zależności od producenta zmywarki dostępne będziemy mieć różne programy zmywania. Większość urządzeń posiada program krótki (symbole na zmywarce w formie liczbowej np. ‘30, czyli 30-minutowy), program standardowy, program do silnych zabrudzeń (np. ikona garnków). Niektóre modele wyposażone są w tryb ECO, który pozwala zaoszczędzić wodę lub prąd, maksymalnie wykorzystując wydajność zmywania.

Modele z wyższych półek posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z urządzenia, takie jak opóźniony start (symbol zegara) uruchomienie połowy załadunku lub mycie wyłącznie górnej lub dolnej części. Na wyświetlaczu zazwyczaj znajduje się informacja dotycząca długości trwania programu i czasu do jego zakończenia.

Niektóre symbole na zmywarce mogą wydać się nam nietypowe. Trzy falujące linie wraz ze znaczkiem plusa oznaczają funkcję extra dry, czyli dodatkowe suszenie. Wanienka ze strzałką skierowaną w dół może oznaczać natomiast odpompowanie wody.

Pierwsze uruchomienie zmywarki

Jeżeli czeka Cię pierwsze uruchomienie zmywarki przeczytaj dokładnie instrukcję użytkowania. Prawdopodobnie czeka Cię wprowadzenie ustawień i skalibrowanie urządzenia. Niektóre modele potrzebują informacji na temat twardości wody, aby odpowiednio dostosować dozowanie detergentów. Informacji na ten temat udzieli lokalny zakład wodociągowy. Możesz także wykonać samodzielnie jednorazowy test na twardość wody.

Pierwszy cykl zmywania najczęściej przeprowadzony jest w pustym urządzeniu. Uruchamiamy zmywarkę standardowo, jednak nie wkładamy do niej naczyń. Należy jednak wybrać wskazany program i włączyć przycisk “start”.

Symbole przypominające

Większość zmywarek wyposażona jest w czujniki poziomu soli oraz nabłyszczacza. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie poinformuje Cię, gdy stan któregoś z nich się skończy. Poziom nabłyszczacza najczęściej oznaczany jest gwiazdką, natomiast soli literką “S”. Część modeli informuje także o braku tabletki (np. ikona tabletki) lub zamkniętym zaworze wody (ikona kranu).

Jeżeli masz problem z odszyfrowaniem tego, co oznaczają symbole na zmywarce, sprawdź ich znaczenie w instrukcji użytkowania. Każdy z producentów opisuje dokładnie znaczenie poszczególnych ikon, programy oraz czas ich trwania.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 16

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *