Jak usunąć kamień z pralki – praktyczne porady

Aby pralka mogła działać długo bez awarii należy zadbać o regularne usuwanie z niej kamienia. Istnieje kilka stosunkowo prostych domowych sposobów, aby skutecznie usunąć kamień z pralki, dokładnie oczyszczając jej wnętrze. Warto zatem zapoznać się z poniższymi poradami!

Czym jest kamień w pralce i skąd się bierze?

Kamień w pralce pojawia się w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w wodzie podczas jej podgrzewania. Inaczej nazywany jest jako kamień kotłowy. Składa się w dużej mierze z magnezu oraz węglanów wapnia. W wyniku podgrzewania wody następuje reakcja rozkładu substancji, które wytrącają się do postaci osadu. Kamień może odkładać się na wielu podzespołach pralki, ściankach, ale także układach podgrzewających wodę. Dlatego może skutecznie uszkodzić wiele części pralki, zwłaszcza jeżeli nie będzie regularnie usuwany. Kamień wpływa także negatywnie na funkcjonowanie urządzenia, powodując zwiększone zapotrzebowanie na prąd w wyniku dużych strat cieplnych.

Rozpoznanie kamienia w pralce

Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować kamień w pralce objawy są stosunkowo wyraźne. Przede wszystkim zauważalna jest głośniejsza praca urządzenia. Dlatego w sytuacji, kiedy pralka zaczyna generować wysoki hałas podczas pracy może być to sygnałem, że doszło do osadzenia się kamienia na najważniejszych podzespołach. Wówczas pralka wykazuje się także wyższym zużyciem prądu, zwłaszcza jeżeli kamień odłożył się na grzałce. Spada także efektywność pracy, przez co grzałka wykazuje wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Kamień prowadzić może także do nieprawidłowej pracy układu hydrostatycznego. W takiej sytuacji na wyświetlaczu pojawiać mogą się błędy lub komunikaty o usterkach. Może dojść także do uszkodzeń poszczególnych podzespołów w wyniku nagromadzonego kamienia. Nierzadko uszkodzony zostaje elektrozawór lub bęben.

Jak usunąć kamień z pralki

Skuteczne domowe sposoby na kamień w pralce pomagają szybko pozbyć się uciążliwego problemu. Idealnym środkiem, który może służyć do usuwania kamienia z pralki jest ocet. Pomaga usuwać zabrudzenia, eliminować bakterie i grzyby. Dodatkowo jest tani. W celu wyczyszczenia pralki z kamienia z wykorzystaniem octu należy wlać dwie szklanki produktu do pojemnika na proszek. Pralka powinna być wówczas pusta, bez ubrań. Następnie należy ustawić najwyższą temperaturę prania, na przykład 90 stopni Celsjusza. Kolejnym krokiem jest włączenie programu piorącego, najlepiej bez prania wstępnego. Nie należy dodawać detergentów.

jak usunąć kamień z szuflady pralki

Aby usunąć kamień z pralki można też wyjąć szufladę, zachowując przy tym ostrożność oraz delikatność. W przypadku problemów z wyjmowaniem szuflady warto skorzystać z instrukcji. Następnie należy dokładnie umyć pojemnik pod bieżącą wodą, a także namoczyć go w roztworze wody i octu w proporcji 1:1. Po około pół godzinie zabrudzenia oraz kamień powinny się rozpuścić. Wszelkie pozostałości można doczyścić z wykorzystaniem małej szczoteczki. Przed umieszczeniem szuflady w pralce należy ponownie przepłukać ją wodą oraz osuszyć z wykorzystaniem papierowych ręczników.

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia pralki

Jeżeli osad z kamienia w pralce jest bardzo gruby wówczas domowe sposoby mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. W takim wypadku warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Najczęściej tego typu produkty szybko usuwają kamień, zabrudzenia, a także neutralizują zapachy pojawiające się w pralce. W większości przypadków wymagają umieszczenia w bębnie, a następnie włączenia odpowiedniego programu. Płyny czyszczące rozpuszczają zabrudzenia i kamień, pozostawiając pralkę idealnie czystą. Opcjonalnie można wypróbować także kapsułki do zmywarek. Najczęściej zawierają one substancje rozpuszczające kamień, takie jak sól. Mogą być zatem bardzo skutecznym środkiem.

Zdj. główne: PlanetCare /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *