Nie działa klawiatura w laptopie? Sprawdź 6 najczęstszych przyczyn

Laptopy są idealnym kompromisem między użytecznością a wygodą, nic dziwnego, że coraz częściej goszczą w naszych domach, lecz i one mogę przysporzyć sporo kłopotów, gdy coś zaczyna szwankować. Najczęściej zgłaszanymi problemami są te z klawiaturą. Przyczyn tego stanu może być wiele na szczęście często można naprawić je samemu.

Zanim zaczniemy panikować spróbujmy ustawić co dokładnie nie działa na klawiaturze w laptopie. Określ, czy nie reagują poszczególne klawisze, czy cała klawiatura, a następnie przejdź przez naszą krótką listę najczęstszych usterek, które naprawisz samodzielnie.

Klawisz Y zamieniony na Z

Jednym z najczęściej występujących problemów na klawiaturze, który pojawia się rzekomo losowo podczas zwykłego użytkowania jest zamiana klawisza Y oraz Z. W takiej sytuacji najprostszym sposobem jest użycie kombinacji klawiszy lewy CTRL + SHIFT. W niektórych modelach laptopów może to być również CTRL + Spacja.

Czyszczenie klawiatury laptopa

Jedzenie nad klawiaturą jest kolejną z najczęstszych przyczyn awarii. Powiedzmy sobie szczerze, kiedy ostatnio czyściłeś swoją klawiaturę? Czasami kurz, resztki jedzenia, włosy czy inne zanieczyszczenia, które dostają się pod klawisze, wpływają na poprawne funkcjonowanie klawiatury. Zanim przystąpisz do czyszczenia dla bezpieczeństwa wyłącz urządzenie i odłącz od zasilania. Następnie obróć laptopa klawiatura do dołu i bardzo delikatnie, nim potrząśnij. Takie działanie najczęściej jednak nie wystarczy i będziemy zmuszeni sięgnąć po sprężone powietrze w puszce. Paszczęście te znajdziecie w większości sklepów z elektroniką w bardzo przystępnych cenach.

Restart komputera

Najprostsza, a zarazem zadziwiająco skuteczna metoda, którą musisz wykonać zanim przejdziesz do trudniejszych czynności. Ponownie uruchomienie komputera zamyka wszystkie procesy działające w tle. Jest to prosta i najszybsza metoda, która może pomóc w rozwiązaniu problem niedziałającej klawiatury w laptopie. Pamiętaj jednak, żeby komputer zrestartować. Zwykłe włączenie i wyłączenie wprowadzi system w stan hibernacji i nie zresetuje procesów, które mogą powodować problem.

Jak ponownie uruchomić laptop:

  1. Kliknij ikonę Windows w lewym dolnym rogu ekranu.
  2. Wybierz przycisk zasilania.
  3. Kliknij uruchom ponownie.

Jeśli klawiatura nadal nie działa pora spróbować następnych kroków.

Aktualizacja sterowników klawiatury

Niekiedy sterowniki urządzenia mogą ulec uszkodzeniu lub też dawno nie były aktualizowane, na szczęście łatwo można je naprawić.

Jak aktualizować sterowniki klawiatury:

  1. W polu wyszukiwania na pasku zadań wybierz menedżer urządzeń.
  2. Rozwiń opcje klawiatury.
  3. Znajdź swoją klawiaturę, kliknij prawym przyciskiem myszy na nią, a następnie wybierz aktualizuj sterowniki.
  4. Wybierz opcję Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika i postępuj według instrukcji.

Teraz uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem pojawia się nadal.

Odinstaluj sterowniki klawiatury

Jeśli aktualizacja nie pomogła warto spróbować odinstalować sterowniki. Bez obaw system rozpozna aktualnie używana klawiaturę, a następnie pobierze najnowsze sterowniki. Postępuj tak samo jak w przypadku aktualizacja, lecz zamiast wybierać aktualizuj sterowniki kliknij odinstaluj sterowniki.

Jeśli wszystko zawiodło, to czas udać się do kogoś, kto zajmuje się naprawami laptopów profesjonalnie może nam to zaoszczędzić mnóstwo czasu lub skontaktować się z producentem, jeśli urządzenie wciąż jest objęte gwarancją.

Wyciągnij baterie

W niektórych przypadkach bateria, a w szczególności gdy jest przegrzana potrafi powodować problemy związane z klawiaturą. Bateria w wyniku długiego okresu użytkowania potrafi się rozszerzać co w skrajnych przypadkach powoduje wypchnięcie klawiatury z fabrycznego miejsca. Wyciągnij baterie i podłącz laptop pod zasilanie. Włącz go i sprawdź, czy klawiatura działa.

Zdj. główne: Dell / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *