Gdzie można latać dronem jako amator?

Z roku na rok bezzałogowe statki powietrzne zyskują coraz większą popularność. Nie ma się co dziwić – aktualnie drony można kupić w przystępnych cenach, a jakość obrazu jest naprawdę świetna. Urządzenia te zostały zaprojektowane tak, by nawet początkujący nie miał większych problemów z ich obsługą. Mimo tego, warto jednak zwrócić uwagę na aktualnie obowiązujące przepisy prawne dotyczące dronów, by móc uchronić się przed nieprzyjemnościami. 

Aktualne prawo dronowe

Od 31 grudnia 2020 r. obowiązują nowe przepisy dronowe.

Rejestracja operatora

Każda osoba, która zakupiła drona o wadze większej niż 250g lub drona o wadze mniejszej niż 250g, ale wyposażonego w kamerę – musi się zarejestrować, jako jego operator. Takiej rejestracji dokonuje się bezpośrednio na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest to całkowicie bezpłatne i wymaga podania takich danych jak: imię i nazwisko operatora drona, adresu zamieszkania oraz adresu e-mail i numeru kontaktowego. Po zgłoszeniu bezzałogowego statku powietrznego jego operator otrzyma numer rejestracyjny, a ten numer z kolei trzeba umieścić na dronie (np. przykleić karteczkę taśmą lub użyć markera). Tego typu rejestracji należy dokonać w kategorii otwartej. 

Szkolenie

Osoba, która zamierza latać dronem ma obowiązek odbyć specjalne szkolenie, które polega tak naprawdę na przeczytaniu najważniejszych informacji o dronach, a następnie wypełnieniu testu on-line. 

Podział na kategorie

Od roku 2021 można się spotkać z trzema nowymi kategoriami lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, a są to: kategoria otwarta, kategoria szczególna i kategoria certyfikowana. Najbardziej popularną kategorią jest oczywiście kategoria otwarta, która określa, iż maksymalna waga drona w tej kategorii to 25kg oraz dopuszcza latanie nim na maksymalną wysokość do 120 metrów. Co więcej, wszystkie loty bez wyjątku musza być wykonywane w zasięgu wzroku, a dron powinien zachować odpowiednią odległość od osób postronnych. Kategorię otwartą dzieli się na trzy podkategorie, którymi są: A1, A2 oraz A3. W podkategorii A1 można latać dronem nad postronnymi osobami, ale nie może być to miejsce, w którym znajduje się bardzo duża ilość ludzi. W podkategorii A2 obowiązuje zakaz lotów dronem w odległości 30 metrów od ludzi, natomiast w podkategorii A3 dron musi zachować minimalnie 150 metrów odległość od zabudowań i ludzi.



Gdzie latać dronem?

W celu sprawdzenia, gdzie można latać dronem, a gdzie nie powinno się tego robić warto pobrać aplikację DroneRadar. Dzięki tej aplikacji użytkownik będzie widział miejsca, w których obowiązuje zakaz wykonywania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym oraz z łatwością sprawdzi miejsca, gdzie bez przeszkód można te loty wykonywać. Bezwzględny zakaz latania dronem obejmuje strefy lotnisk, obiektów wojskowych, banków, muzeów czy parków narodowych.

Miejsca do latania dronem

Z pewnością nienajlepszym miejscem do latania dronem jest posesja prywatna. Warto mieć na uwadze, że właściciel może dochodzić swoich praw pod kątem naruszenia dóbr osobistych (prawa do prywatności, spokoju, nietykalności mieszkania). Jak zatem znaleźć bezpieczne miejsca do latania dronem? Przede wszystkim warto skupić się na przestrzeniach otwartych – łąkach, polach i innych pustkowiach, szczególnie na początku swojej przygody z dronami. W momencie zyskania większej wprawy i umiejętności warto próbować swoich sił w pobliżu jezior lub innych zbiorników wodnych, a jeśli operator chciałby spróbować czegoś więcej – warto sprawdzić dostępne miejsca we wspomnianej już wcześniej aplikacji DroneRadar. Latanie bezzałogowym statkiem powietrznym w miastach jest bardziej ekscytujące, ale również trzeba mieć na uwadze aktualne przepisy. 

Zdj. główne: david henrichs /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 376 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *