Jak oszczędzać prąd w domu? 5 sposobów na oszczędzanie energii

W wielu domach na prąd jest dosłownie wszystko. Z jego pomocą mamy ogrzewanie, ciepłą wodę, kuchenki, piekarniki oraz wiele innych urządzeń. Nie wspominając nawet o multimediach, które pochłaniają nas bez końca boleśnie odciskając piętno na rachunkach za prąd. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać prąd nie rezygnując przy tym z niczego, przedstawię Ci kilka inteligentnych sposobów, dzięki którym oszczędzanie energii będzie szybkie i przyjemne.

1. Porządek i oszczędzanie dzięki listwom zasilającym

Dzięki listwom zasilającym w moich kablach zapanował ład. Wszystkie urządzenia pod biurkiem oraz w salonie mam podłączone do listw zasilających. Dzięki ich wbudowanemu bezpiecznikowi moje urządzenia są dodatkowo chronione. Nie ulegają uszkodzeniu podczas awarii, które zwłaszcza w trakcie burzy często nawiedzają pobliskie domostwa. Oszczędzanie energii z listwą jest proste, po skończonej pracy z urządzeniem, po prostu wyłączam całą listwę, zamiast odpinać od prądu każde urządzenie osobno.

Wyjątkiem może okazać się router. Częste braki prądu dla tego urządzenia mogą skończyć się awarią. Dodatkowo stały dostęp do internetu przyda nam się w kolejnych rozwiązaniach

2. Żarówki LED smart- inteligentne i oszczędne oświetlenie

Przeciętna żarówka zmienia tylko kilka procent dostarczanej energii w światło. Żarówki typu LED zmieniają w światło nawet 40% energii! W związku z czym są znacznie bardziej wydajne i energooszczędne. Jeśli dodamy do tego często lepsze parametry żarówek LED i ich długowieczność to wychodzi nam prosty sposób na oszczędzanie bez konkretnego zaangażowania. Wystarczy kupić i zamontować żarówki a potem przez wiele lat cieszyć niskimi rachunkami za prąd. Powyższe zalety można połączyć z systemem smart, co pozwoli zaoszczędzić kolejne pieniądze – w skali roku całkiem duże. Smart żarówki to urządzenia obniżające zużycie energii elektrycznej poprzez inteligentne sterowanie oświetlaniem pomieszczeń zgodnie z naszym wcześniej ustalonym harmonogramem. Oświetlenie smart pozwala także na zdalne sterowanie światem oraz ustalanie jego intensywności i temperatury. Naprawia też problem wszystkich zapominalskich poprzez możliwość wyłączania światła w domu i ogrodzie za pomocą aplikacji w telefonie.

3. Oszczędzanie przez wyłączanie

Ta uwaga może wydawać się oczywista, ale prawda jest taka, że mało kto pamięta o tym każdego dnia. Warto wyrobić w sobie nawyk, dzięki któremu nie będziemy zostawiać urządzeń w stanie czuwania. Zrezygnowanie z trybu stad-by potrafi oszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Zwłaszcza w przypadku kilkoosobowej rodziny, w której każdy korzysta z urządzeń elektronicznych. Odłączanie urządzeń z kontaktu to prosty sposób na oszczędzanie prądu w domu, który każdy może wprowadzić. Umiejętność niepozostawiania urządzeń w trybie czuwania przyjdzie nam łatwiej, jeśli skorzystamy z polecanych już wcześniej listw zasilających, dzięki którym wyłączymy wszystko jednym kliknięciem.



4. Dobre nawyki sposobem na oszczędzanie prądu

A jeśli już o dobrych nawykach mowa nie sposób nie wspomnieć o kilku innych małych rzeczach, które robione każdego dnia wspomogą nasze oszczędzanie prądu w domu. Nie zostawiaj telewizora czy radia, kiedy już z nich nie korzystasz. Nie wkładaj gorących produktów do lodówki, bo pobiera wtedy więcej energii by ochłodzić jedzenie. Z tego samego powodu lodówka nie powinna stać blisko urządzeń wytwarzających ciepło. Pamiętaj, aby gotować tylko tyle wody, ile potrzebujesz, a potrawy gotuj zawsze pod przykrywką. Pranie rób dopiero, kiedy możesz zapełnić cały bęben. Tak samo prasowanie dużej ilości rzeczy na raz pozwala na oszczędność energii na rozgrzewaniu urządzenia.

Pamiętaj aby jak najdłużej korzystać z dziennego światła, to nie tylko oszczędność energii, ale także dobry zdrowotny nawyk. Nie korzystaj z głównego oświetlenia, jeśli możesz skorzystać z mniejszej lampki.

5. Mierniki zużycia energii i wszystko pod kontrolą!

Moje mieszkanie korzysta z prądu w każdej dziedzinie – nie ma tu instalacji gazowej. Z tego powodu oczywistym dla mnie było, że planując mieszkanie wyposażę je tak, aby oszczędzało jak najwięcej energii. Jednocześnie nie zamierzałem rezygnować z rozrywki przy telewizorze czy ulubionych daniach z piekarnika kilka razy w tygodniu. Moje mieszkanie musiało oszczędzać inteligentnie! Najważniejszym wyborem okazały się smart mierniki zużycia energii. Można za ich pomocą odciąć zasilanie lub ustawić automatyczny cykl zarządzania energią elektryczną. Zainwestowanie w miernik zużycia energii elektrycznej ułatwia zrealizować resztę sposobów na oszczędzanie prądu. Jednocześnie sam miernik nie pobiera dużo prądu. W zasadzie miernik zużycia energii daje największe możliwości kontrolowania poboru prądu w domu, będąc jednocześnie najwygodniejszą opcją i najbardziej dostosowaną do potrzeb dzisiejszego człowieka. Nie ważne, czy wypadną Ci nadgodziny w pracy czy może spontaniczna wycieczka ze znajomymi, z miernikiem nic nie przeszkodzi Ci w oszczędzaniu prądu w domu!

Miernik zużycia energii pozwoli Ci na sprawdzenie, które urządzenie w Twoim domu pobiera najwięcej energii i w miarę potrzeb ograniczyć jego użytkowanie. Być może oszczędność pieniężna nie jest dla Ciebie ważna i zastanawiasz się po co oszczędzać energię. Niech przekonają Cię pobudki ekologiczne, w końcu marnowanie energii elektrycznej nie sprzyja środowisku naturalnemu.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 414 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *