Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy?

Komputery i inne urządzenia elektroniczne stanowią coraz ważniejszy element naszego codziennego życia. Jednak ich nieustanny rozwój i coraz większa popularność przekładają się także na wzrost zużycia energii elektrycznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, ile prądu zużywa sprzęt komputerowy i co możemy zrobić, aby ograniczyć jego zużycie.

Komputer stacjonarny

W przypadku obliczania ilości zużycia prądu dla komputerów stacjonarnych musimy wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe urządzenia peryferyjne, które są do niego podłączone. Należą do nich np. monitor, głośniki, klawiatura czy myszka. Oznacza to tyle, że im więcej urządzeń zewnętrznych podłączamy, tym więcej zużyjemy energii. Żeby jeszcze bardziej utrudnić nam liczenie, informacje dotyczące mocy znajdujące się na zasilaczach określają ich pobór maksymalny, kiedy to nasz sprzęt osiąga górną granicę wydajności, a nie pobór stały. Oznacza to tyle, że przy zwykłym użytkowaniu komputer stacjonarny z zasilaczem 600W może w rzeczywistości pobierać jedyne 250 W. Jak zatem policzyć zużycie prądu?

Mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest spisanie informacji ze wszystkich zasilaczy i zsumowanie ich. Tym sposobem otrzymamy górną granicę zużycia prądu, następnie przeliczyć W na kWh i przemnożyć przez obecną stawkę w danym roku. Proste prawda? No to pora na konkrety.

Komputer stacjonarny – obliczamy zużycie energii naszego stanowiska pracy

Na potrzeby tego eksperymentu przyjmijmy, że:

  • Nasz zasilacz w komputerze ma 600 W,
  • korzystamy z 2 monitorów, każdy z nich zużywa po 80 W,
  • lubimy słuchać dobrej muzyki, więc korzystamy z zestawu głośników 2w1, który zużywa 40 W.

Po dodaniu wychodzi, że nasze stanowisko w największym poborze mocy pobiera 800 W. Teraz musimy zamienić W na kWh. 

1 kWh = 1000 W, czyli wystarczy wcześniej obliczoną liczbę watów podzielić przez 1000, co nam daje wynik 0,8 kWh.

Przy założeniu, że korzystamy z taryfy G11 (najpopularniejsza taryfa w Polsce – stała cena za prąd przez 24h) aktualne ceny za 1 kWh na rok 2023 wynoszą 0,94 – 1,03 zł – cena zależy od województwa, w którym mieszkasz, dlatego dla uproszczenia wyciągnijmy średnią, czyli 0,99 zł. Po przemnożeniu tych kwok przez nasze 0,8 kWh wychodzi, że za godzinę korzystania z naszego stanowiska pracy zapłacimy 0,79 zł.

Laptop

Wybór laptopa, zamiast komputera stacjonarnego może okazać się dużo korzystniejsze zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela. Najczęściej laptopy ze względu na swoje zastosowanie zużywają mniej prądu, niż komputery stacjonarne. Ponadto laptop jest urządzeniem przenośnym i łatwym w transporcie, co umożliwia korzystanie z niego w wielu różnych miejscach.

Laptop – jak policzyć zużycie energii elektrycznej

W przypadku laptopa sprawa jest dużo prostsza. O ile nie posiadacie dodatkowych monitorów lub innych akcesoriów wystarczy sprawdzić ile Wat znajduje się na waszej ładowarce, po czym wpisać wartość w nasz kalkulator kilowatogodzin.

Przypominamy, że liczba Wat podana na ładowarce jest poborem maksymalnym. Żeby ograniczyć pobór energii warto przestrzegać tych kilku zasad:

  • wyłącz niepotrzebne programy – każdy uruchomiony program w tle rezerwuje pewną ilość pamięci RAM, co powoduje dodatkowe obciążenie. To samo tyczy się zbyt dużej ilości zakładek w przeglądarce internetowej. Jeżeli nie korzystasz, wyłącz. Zawsze możesz do tego wrócić, gdy znowu zajdzie taka potrzeba.
  • Zmniejsz jasność ekranu – korzystanie z 100% jasności matrycy przydaje się jedynie na pełnym słońcu. W innych wypadkach zmniejsz jasność, a skorzystają na tym bateria i Twoje oczy.
  • Wyłącz podświetlenie klawiatury – większość laptopów wyposażona jest w ledy zamontowane pod klawiaturą. Nie zużywają one wiele energii, jednak w ciągu dnia są zupełnie zbędne. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić przygotowaliśmy specjalny artykuł na temat podświetlania klawiatury.
  • Wygaszenie ekranu – podczas krótkiej nieobecności przy komputerze zamykaj go lub blokuj, aby szybciej przeszedł w tryb wygaszenia ekranu. Możesz również w ustawieniach zmniejszyć czas bezczynności, po której laptop sam przejdzie w taki stan.
  • Tryb czuwania – jeżeli jesteś pewien, że czeka Cię dłuższa przerwa od komputera, wyłącz go. Tryb czuwania jest bardzo energooszczędny, jednak dopiero wyłączenie laptopa zmniejsza zużycie energii do zera.

Dokładne mierzenie poboru prądu

Podane wyżej sposoby pomogą Ci obliczyć zbliżone koszta. Jeżeli jednak potrzebujesz dokładnych informacji, najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie specjalnego watomierza.

Woltomierz jest narzędziem, które pozwala określić napięcie elektryczne w danym obwodzie. Po podłączeniu do gniazdka woltomierz pokazuje ile woltów jest dostarczanych do Twojego urządzenia. Jest to bardzo pomocne w dokładnym wyliczeniu kosztów energii.

Zdj. główne: Domenico Loia / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart