Czy ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe?

Polskie prawo budowlane reguluje wszystkie kwestie, jakie wiążą się z każdą budową, na wszystkich jej etapach. Wszelkie zapisy składające się na tak zwaną ustawę Prawo budowlane mają za zadanie chronić zdrowie i bezpieczeństwo publiczne. W zakres tego działu prawa wchodzi się już w momencie wystąpienia o pozwolenie na budowę. Formułuje ona też zasady dotyczące konieczności grodzenia terenów budowy na terenie Polski.

Czy jest konieczność ogrodzenia terenu budowy w Polsce?

Tak. Polskie prawo budowlane bezwzględnie nakazuje ogrodzenie placu budowy. Jest to nakaz dyktowany głównie dbaniem o bezpieczeństwo. Nie ma wątpliwości, że okolice wykonywania prac budowlanych, często z użyciem ciężkich maszyn są terenem, na którym może dojść do wypadku. Ogrodzenie miejsca budowy minimalizuje ryzyko, iż ofiarą ewentualnego wypadku zostanie osoba postronna. Odpowiedzialność za wykonanie tego obowiązku spoczywa na kierowniku budowy (który musi je wykonać) oraz inwestorze (który opłaca koszty).

Kiedy należy ogrodzić teren budowy?

Teren budowy ogradza się przed rozpoczęciem realizacji projektu. W rzadkich przypadkach, gdy nie jest to możliwe, przed niebezpieczeństwem należy przestrzec poprzez wyraźne oznakowanie całego terenu, a nawet przez zapewnienie stałego nadzoru nad miejscem, w którym wykonywane są roboty. Odpowiednie rozporządzenie dokładnie określa inne wymagania związane ze stawianiem tego typu ogrodzeń:

  • musi ono stać w granicach działki,
  • ogrodzenie samo w sobie musi być wykonane solidnie, by nie stanowiło zagrożenia,
  • powinno mieć ono wysokość minimum półtora metra,
  • jeśli osiąga ono wysokość powyżej 2,2 metra może być potrzebne zgłoszenie go,
  • nie musi być ono ogrodzeniem docelowym.

Możliwość wynajęcia ogrodzenia tymczasowego

Wiele osób nie decyduje się na postawienie na samym początku budowy płotu, który miałby służyć docelowo na lata. Nie jest to zazwyczaj odpowiedni moment na tego typu inwestycję, a część inwestorów obawia się możliwych zniszczeń. Dlatego stawiają oni na wynajęcie ogrodzenia tymczasowego. Jest to opcja bardzo korzystna dla inwestora, nie tylko pod względem finansowym. Przy korzystaniu z usług wyspecjalizowanej firmy można liczyć na sprawny, czyli bezproblemowy i szybki montaż i demontaż. Dobre oferty zazwyczaj proponują możliwość wykorzystania ogrodzenia pełnego, dla osób, którym zależy na dyskrecji. Druga najpopularniejsza opcja to ogrodzenie ażurowe, którego głównym zadaniem jest odgradzanie przed niebezpieczeństwem. Charakteryzują się one lekkością i są poręczne. Niezależnie od wybranej opcji są to produkty stabilne i niestanowiące zagrożenia.

Jaka jest orientacyjna cena takiej usługi?

To, ile będzie kosztowało wynajęcie ogrodzenia zależy od kilku zmiennych. Przede wszystkim istotny jest wybrany rodzaj panelu. To te ażurowe są tańsze. Poza tym nie bez znaczenia jest zakładana długość tymczasowego płotu. Decydującym czynnikiem, który wpływa na to ile kosztuje ogrodzenie placu budowy, jest to, jak długo ma stać ogrodzenie. Ceny zaczynają się już od kilkunastu groszy za dzień.

Zdj. główne: Randy Fath / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 361 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart