Ogrodzenie działki budowlanej – jak przygotować działkę pod budowę domu?

Działka budowlana to zazwyczaj nieogrodzony kawałek gruntu, przed rozpoczęciem budowy trzeba jeszcze włożyć w niego trochę pracy. Jeśli narożne punkty geodezyjne nie są widoczne, trzeba zatrudnić geodetę, aby je wyznaczył, a następnie można wykonać tymczasowe ogrodzenie, które zabezpiecza teren wykonywanej budowy.

Czy wykonanie ogrodzenia budowy jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami teren budowy musi być ogrodzony, jest to zabezpieczenie przed wejściem osób niepożądanych. Ogrodzenie, które nie przekracza wysokości 2,2 metra, nie wymaga przeprowadzania żadnych formalności. Takie ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5 metra, na dużych posesjach nie musi ogradzać całego terenu, wystarczy, kiedy jest zabezpieczone miejsce budowy. Przepisy określają również warunki techniczne takiego ogrodzenia, nie powinno ono stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, z tego względu nie może mieć żadnych ostrych elementów, takich jak np. drut kolczasty czy tłuczone szkło i ostre metalowe krawędzie. Wielu inwestorów decyduje się na wynajem ogrodzenia tymczasowego.

Czym można ogrodzić działkę na czas budowy?

Zazwyczaj jest to zwykła niedroga siatka, która wyznacza granice działki na czas budowy. Siatka może być ocynkowana albo powlekana, umieszczana jest z reguły na drewnianych albo metalowych słupkach. Można również zdecydować się na trwalsze ogrodzenie panelowe, ma ono tę zaletę, że można je łatwo rozmontować i zamontować z powrotem. Firmy wypożyczające ogrodzenia tymczasowe umożliwiają ograniczenie kosztów związanych z samodzielnym zakupem i montażem takich ogrodzeń. Należy pamiętać, że słupki metalowe, do których jest przytwierdzana siatka ogrodzeniowa metalowa, wymagają zalania betonem w gruncie, ponieważ mogą skorodować. Ogrodzenie tymczasowe nie musi być łączone z podmurówką, ale jest ona często wykonywana i stanowi podstawę do późniejszego stabilniejszego ogrodzenia. Najczęściej stosowane rodzaje ogrodzeń tymczasowych to płoty, panele modułowe i ażurowe oraz siatki.

O czym jeszcze należy pamiętać wykonując ogrodzenie tymczasowe?

Ogrodzenie wokół budynku nie jest kwalifikowane jako część budynku mieszkalnego, ale jako urządzenie budowlane, odpowiedzialność za nie ponosi kierownik budowy wraz z inwestorem. Teren budowy oprócz odpowiedniego ogrodzenia zabezpieczającego to miejsce powinien być oznakowany żółtą tablicą informacyjną. Wymagana jest także jej odpowiednia wielkość, tak aby umieszczone informacje można było łatwo rozczytać. Powinna być umieszczona w widocznym miejscu, w praktyce jest to zazwyczaj teren obok wjazdu na budowę. Znajdują się na niej informacje dotyczące rodzaju prowadzonych prac, a także adres budowy i nazwa inwestora, jest nim zazwyczaj właściciel działki, znajdują się na niej również dane kierownika budowy, wykonawcy, numer pozwolenia na budowę. Powinny być również umieszczone dane nadzoru budowlanego. Ogrodzenie terenu budowy powinno być solidne, odporne na warunki atmosferyczne, a także zaopatrzone w bramę wjazdową umożliwiającą wjazd z materiałami budowlanymi.

Zdj. główne: Josh Olalde / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 414 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart