Jakie są najważniejsze różnice między aparatem cyfrowym kompaktowym a lustrzanką?

Stojąc przed wyborem nowego aparatu, warto się zastanowić do czego przede wszystkim ma on służyć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest tak naprawdę dopasowanie sprzętu do faktycznych potrzeb. Kupując aparat z wyższej półki z myślą o podróżowaniu może się okazać, że używany jest jedynie parę razy w roku i nie nadarzają się nawet sytuacje, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Trzeba również pamiętać, że sam aparat to często nie wszystko. Duże znaczenie mają również akcesoria, takie jak np. lampy, a przede wszystkim obiektywy. To właśnie te ostatnie rysują całe zdjęcia i mają największy wpływ na to, jak będą one wyglądały. 

Czym się różni aparat kompaktowy od lustrzanki?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów, ale tak naprawdę, by stwierdzić, co lepsze – lustrzanka czy kompakt – należy je najpierw porównać. 

Aparat kompaktowy – zalety i wady

Jego ogromną zaletą jest prostota obsługi. Większość parametrów jest ustawiana automatycznie (tryb AUTO), dzięki czemu nawet początkujący poradzi sobie z obsługą tego typu sprzętu. Co więcej, aparaty te cechują się niewielkim rozmiarem i wagą – zmieszczą się nawet w damskiej torebce. Polecane są szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Nowoczesne kompakty posiadają także wiele różnych funkcji, jak np. pięćdziesięciokrotny zoom czy możliwość dodania filtrów do zdjęć. 

Aparat kompaktowy posiada jednak kilka wad. Przede wszystkim nie ma możliwości późniejszego rozbudowania go, np. o dodatkowe obiektywy czy lampy. Jakość zdjęć dla wprawnego oka jest gorsza – może pojawiać się sporo szumu na zdjęciach. Kompakty posiadają również znacznie mniejszą głębię ostrości niż lustrzanki i mimo niemałego zoomu reszta możliwości jest jednak mocno ograniczona. Co najważniejsze – nie każdy aparat kompaktowy zapisze zdjęcia w formacie RAW.Aparat cyfrowy czy lustrzanka – różnice

Lustrzanka to już bardziej zaawansowany aparat. Zdecydowanie lepiej robić zdjęcia w trybie manualnym niż AUTO, przy czym ten drugi polecany jest głównie dla początkujących. 

Lustrzanka – zalety i wady

Teoretycznie w większości przypadków lustrzanka zrobi ładniejsze zdjęcia niż aparat  kompaktowy. Przede wszystkim dlatego, że tego typu aparaty mają większą głębię ostrości. Co więcej, do różnego typu zdjęć można używać innych obiektywów, bo to właśnie one mają największy wpływ na wygląd zdjęcia. Do lustrzanki można też dokupić dodatkowe lampy, statywy czy baterie. Praktycznie każda lustrzanka dostępna teraz na rynku posiada opcję zapisu zdjęć w formacie RAW, czyli innymi słowy są to zdjęcia w najlepszej możliwej jakości. Kolejnym plusem jest możliwość manualnego ustawiania konkretnych parametrów oraz zdecydowanie lepsza redukcja szumu niż w aparacie kompaktowym. 

Wadą tego typu sprzętu jest na pewno jego ciężar i wielkość. Samo body aparatu potrafi ważyć sporo, a co dopiero wymienne obiektywy. Bardzo często są one sporej wielkości i zajmują masę miejsca. Obsługi lustrzanki trzeba się także nauczyć i niestety bardzo wiele początkujących fotografów się przez to zniechęca. 

Aparat cyfrowy czy lustrzanka

Dylematu pomiędzy wyborem jednego a drugiego aparatu nie mają osoby, które od dawna zajmują się fotografią. Jeśli ma to być sposób na życie to zdecydowanie lepszym wyborem będzie lustrzanka, którą później można rozbudować o wymienne obiektywy czy inne akcesoria – w zależności od preferowanego rodzaju fotografii. W przypadku zdjęć wykonywanych amatorsko i sporadycznie, np. uroczystości, spotkań rodzinnych czy podróży – wystarczający będzie aparat cyfrowy kompaktowy. 

Zdj. główne: Christian Wiediger/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *