Jakie są najważniejsze różnice między aparatem cyfrowym kompaktowym, lustrzanką a bezlusterkowcem?

Stojąc przed wyborem nowego aparatu, warto się zastanowić, do czego przede wszystkim ma on służyć. Kupując najlepszy aparat z wyższej półki z myślą o fotografowaniu podczas podróży, może się okazać, że używany jest jedynie parę razy w roku i nie nadarzają się nawet sytuacje, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Trzeba również pamiętać, że sam aparat to często nie wszystko. Duże znaczenie mają również akcesoria, takie jak lampy błyskowe, a przede wszystkim optyka, czyli obiektywy. To właśnie te ostatnie rysują całe zdjęcia i mają największy wpływ na to, jak będą one wyglądały.

Zastanawiając się nad wyborem między modelem Canon, Sony, Nikon czy Olympus, warto sprawdzić wady i zalety poszczególnych aparatów. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów, ale tak naprawdę, aby stwierdzić, co lepsze – lustrzanka czy bezlusterkowiec – należy je najpierw porównać.

Aparat kompaktowy – zalety i wady

Jego ogromną zaletą jest prostota obsługi. Większość parametrów, takich jak migawka czy matryca, jest ustawiana automatycznie (tryb AUTO), dzięki czemu nawet początkujący poradzi sobie z obsługą tego typu sprzętu. Co więcej, aparaty te cechują się niewielkim rozmiarem i wagą – zmieszczą się nawet w damskiej torebce. Polecane są szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Nowoczesne kompakty posiadają także wiele różnych funkcji, jak np. pięćdziesięciokrotny zoom czy możliwość dodania filtrów do zdjęć.

Aparat kompaktowy posiada jednak kilka wad. Przede wszystkim nie ma możliwości późniejszego rozbudowania go, np. o dodatkowe obiektywy czy lampy. Jakość zdjęć dla wprawnego oka jest gorsza – może pojawiać się sporo szumu na zdjęciach. Kompakty posiadają również znacznie mniejszą głębię ostrości niż lustrzanki i mimo niemałego zoomu reszta możliwości jest jednak mocno ograniczona. Co najważniejsze – nie każdy aparat kompaktowy zapisze zdjęcia w formacie RAW.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – czym się różni

Lustrzanka to już bardziej zaawansowany aparat. Zdecydowanie lepiej robić zdjęcia w trybie manualnym niż AUTO, przy czym ten drugi polecany jest głównie dla początkujących. Lustrzanki posiadają ruchome lustro i pryzmat, które umożliwiają podgląd kadru przez wizjer optyczny.

Lustrzanka – wady i zalety

Teoretycznie w większości przypadków lustrzanka zrobi ładniejsze zdjęcia niż aparat kompaktowy. Przede wszystkim dlatego, że tego typu aparaty mają większą głębię ostrości. Co więcej, do różnego typu zdjęć można używać innych obiektywów, bo to właśnie one mają największy wpływ na wygląd zdjęcia. Do lustrzanki można też dokupić dodatkowe lampy, statywy czy baterie. Praktycznie każda lustrzanka dostępna teraz na rynku posiada opcję zapisu zdjęć w formacie RAW, czyli innymi słowy są to zdjęcia w najlepszej możliwej jakości. Kolejnym plusem jest możliwość manualnego ustawiania konkretnych parametrów oraz zdecydowanie lepsza redukcja szumu niż w aparacie kompaktowym.

Czytaj:  Telewizor plazmowy czy ledowy? Rozważamy technologie wyświetlania obrazu

Wadą tego typu sprzętu jest na pewno jego ciężar i wielkość. Sam korpus aparatu potrafi ważyć sporo, a co dopiero wymienne obiektywy. Bardzo często są one sporej wielkości i zajmują masę miejsca. Obsługi lustrzanki trzeba się także nauczyć i niestety bardzo wiele początkujących fotografów się przez to zniechęca.

Bezlusterkowiec – wady i zalety

Bezlusterkowiec, czyli aparat bez luster, to nowsza generacja aparatu fotograficznego, który łączy zalety lustrzanki i kompaktu. W bezlusterkowcach, takich jak popularne modele Sony A7 czy Panasonic Lumix, zamiast ruchomego lustra, obraz jest przenoszony z matrycy bezpośrednio do wizjera elektronicznego lub na ekran LCD.

Zaletami bezlusterkowców są między innymi mniejsza wielkość i waga w porównaniu z lustrzankami, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości zdjęć. Ponadto, podobnie jak w lustrzankach, można je rozbudować o wymienne obiektywy i inne akcesoria. Warto również zwrócić uwagę na szybszą migawkę i mniejszy hałas podczas wykonywania zdjęć.

Wadą bezlusterkowców może być krótszy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora, spowodowany ciągłym podglądem obrazu na ekranie LCD lub wizjerze elektronicznym. Ponadto, wizjer elektroniczny może być mniej przyjazny dla oka niż wizjer optyczny w lustrankach. Niektóre osoby mogą także narzekać na opóźnienia w podglądzie obrazu, zwłaszcza w słabym oświetleniu.

Aparat cyfrowym, kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec – który wybrać?

Dylematu pomiędzy wyborem jednego a drugiego aparatu nie mają osoby, które od dawna zajmują się fotografią. Jeśli ma to być sposób na życie, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie lustrzanka lub bezlusterkowiec, które można rozbudować o wymienne obiektywy czy inne akcesoria – w zależności od preferowanego rodzaju fotografii. W przypadku zdjęć wykonywanych amatorsko i sporadycznie, np. uroczystości, spotkań rodzinnych czy podróży – wystarczający będzie aparat cyfrowy kompaktowy.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić oferty marek takich jak Canon, Nikon, Sony czy Olympus, porównać modele i ich parametry, a także przemyśleć własne potrzeby i oczekiwania. Może okazać się, że bezlusterkowiec będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wysoką jakość zdjęć, ale jednocześnie zależy im na mniejszym rozmiarze i wadze sprzętu. Warto również pamiętać, że aparat to jedynie narzędzie – to, jak będą wyglądać zdjęcia, zależy przede wszystkim od umiejętności i wiedzy fotografa.

Zdj. główne: Christian Wiediger/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 475 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *