Jak udostępnić czyjąś relacje na Instagramie?

Instagram to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. Poza publikowaniem zdjęć i filmów, możesz także udostępniać relacje innych użytkowników. W tym artykule omówimy kroki potrzebne do udostępnienia czyjejś relacji na Instagramie.

Czym są relacje na Instagramie?

W pierwszej kolejności warto krótko nakreślić czym tak właściwie jest relacja i jaką aktualnie funkcje świadczy na IG. Relacje inaczej nazywana stories to funkcja na Instagramie, która pozwala na udostępnianie codziennych momentów w formie zdjęć i filmów. Relacje znikają po 24 godzinach od opublikowania, dzięki czemu według pierwotnego założenia użytkownicy mogli pokazać swoje życie w czasie rzeczywistym. Aktualnie relacje służą głównie jako zachęta do zaangażowania, co ma wpływ na widoczność całego konta na ig.

Dlaczego nie mogę udostępnić czyjejś relacji na Instagramie?

Na wstępie należy zaznaczyć, że udostępnienie czyjejś relacji jest możliwe tylko w przypadku, gdy konto na którym znajduje się dana relacja jest publiczne (czyli dostępne dla wszystkich) oraz, gdy właściciel danej relacji zezwala na ich dalsze udostępnianie. Ustawienia Instagrama automatycznie włączają opcje tę opcje. Dlatego, jeżeli nie masz możliwości udostępnienia relacji z publicznego konta, oznacza to, że właściciel tego konta zablokował tą możliwość z premedytacją.

Jak udostępnić czyjąś relacje na Ig, gdy nas oznaczono?

W momencie w którym ktoś oznaczy nasze konto na relacji w naszych wiadomościach (direct message) pojawi się powiadomienie zawierająca informacje kto nas oznaczył, oraz przycisk ułatwiający udostępnienie tej relacji na swoim profilu:

Przycisk dodaj do relacji na Instagramie
Dodaj do relacji

Drugim sposobem jest kliknięcie przycisku na dole danej relacji. Pojawia się on tylko w przypadku w którym Wasze konto jest oznaczone na danej relacji.

Przycisk dodaj do swojej relacji na Ig
Dodaj to do swojej relacji

Jak repostować czyjąś relacje, gdy autor nas nie oznaczył?

W przypadku, gdy nie zostałeś oznaczony sposoby opisane wyżej nie zadziałają. Istnieje jednak inne rozwiązanie.  

  • Zrób zrzut ekranu (screen shot) – Wykonanie zrzutu ekranu jest najprostszym sposobem na repostowanie czyjejś relacji. Pamiętaj jednak, aby zapytać właściciela materiałów o zgodę oraz go odpowiednio oznaczyć. W innym przypadku Twoi odbiorcy mogą pomyśleć, że dany content należy do Ciebie.
  • Nagraj ekran – w przypadku video relacji dobrze sprawdzi się nagranie ekranu. Wiele smartphonów jest wyposażonych w tą funkcje automatycznie, dzięki czemu nie musimy instalować dodatkowych aplikacji. 
  • Poproś autora o materiały – najbardziej oczywista droga. Wystarczy poprosić. Wielu twórców bez problemowo zgodzi się na przekazanie Ci materiałów w zamian za oznaczenie.

 Jak udostępnić czyjąś relacje poza Instagramem?

Jeżeli chcesz podzielić się  relacją ze swoimi znajomymi, który nie posiadają Instagram wystarczy, że wyświetlając dane stories klikniesz w ikonę samolotu znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu. Wówczas pojawi Ci się dodatkowe menu, które umożliwi przesłanie relacji prosto na messengera, whatsapp’a lub inny komunikator.

Opcje udostępniania relacji na IG

Jak zablokować możliwość udostępniania relacji?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektórzy twórcy mogą zablokować możliwość udostępniania relacji. Żeby to zrobić postępuj zgodnie z instrukcją:

  • Kliknij niebieski plus (+) na Twoim zdjęciu profilowym,
  • wybierz Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu (ikona koła zębatego) ,
  • przejdź do zakładki Relacja,
  • Odznacz opcje Zezwól na udostępnianie relacji.
Zezwól na udostępnianie relacji na Instagramie
Zezwól na udostępnianie relacji

Udostępnianie relacji innych użytkowników na Instagramie to dobry sposób na zwiększenie zasięgu Twojego konta i nawiązanie więzi z innymi użytkownikami. Pamiętaj jednak, aby wykonywać te czynności z poszanowaniem drugiej osoby. Zawsze pytaj o zgodę oraz oznaczaj prawowitego twórce contentu.

Inne często zadawane pytania:

Jak zobaczyć, kto udostępnił Twoją relację?

Jeśli ktoś udostępnił Twoją relację, otrzymasz informacje o tym fakcie do swoje skrzynki oraz w panelu powiadomień. Możesz również sprawdzić, kto udostępnił Twoją relację, przechodząc do swojego story i klikając w liczbę wyświetleń.

Czy osoba, której relacja została udostępniona, otrzyma powiadomienie?

Tak, osoba, której relacja została udostępniona, otrzyma powiadomienie.

Czy można udostępnić relację prywatną?

Można udostępnić tą relacje tylko osobą, które zostały zaakceptowane przez danego użytkownika. 

Czy muszę zapytać o zgodę, aby udostępnić czyjąś relację?

W Polskim prawie istnieje coś takiego jak prawo cytatu, które często jest mocno nadwyrężane w social mediach. Najważniejsze jest oznaczenie autora w sposób widoczny. Mimo wszystko osobiście zalecamy dodatkowo zapytać o zgodę. Po drugiej stronie też są ludzie, którzy z pewnością chętnie odpowiedzą na Twoją prośbę 🙂

Czy mogę udostępnić relację tylko osobom, które mnie obserwują?

Możesz, pod warunkiem, że Twoje konto ma status prywatny. 

Czy mogę edytować relację przed jej udostępnieniem?

Tak, możesz to zrobić za pomocą funkcji remiksy o ile autor nie zablokował tej opcji. 

Czy mogę udostępnić relację, jeśli nie obserwuję danego użytkownika?

Możesz, o ile konto z którego chcesz udostępnić relacje nie ma statusu prywatny.

Czy mogę udostępnić relację z TikToka na Instagramie.

Tak, pamiętaj jednak, że Instagram może obniżyć zasięgi Twojej relacji, jeżeli znajduje się na niej logo innej aplikacji społecznościowej.

Dlaczego warto udostępniać relacje innych użytkowników?

Udostępnianie relacji innych użytkowników może pomóc Ci w zwiększeniu zasięgu Twojego konta na Instagramie. Jeśli Twoi obserwatorzy zobaczą, że udostępniłeś czyjąś relację, mogą zainteresować się tym użytkownikiem i zacząć go obserwować. Ponadto, udostępnianie relacji innych użytkowników może pomóc Ci w tworzeniu więzi z innymi użytkownikami na Instagramie.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 4

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *