Instagram Reels – co to jest i jak je stworzyć?

Ostatnio można zaobserwować sporo nowości pojawiających się na Instagramie. Jedną z funkcji, na jaką czekało bardzo duże grono użytkowników z Polski są rolki (ang. reels). Sam Instagram bardzo promuje ten nowy format treści i jest to niezwykle pomocne – szczególnie dla małych kont, które dopiero zaczynają się rozwijać. Twórcy Instagrama obiecują także możliwość wybicia się dzięki tworzeniu treści video. 

Rolki Instagram – co to tak właściwie jest?

Jest to nic innego jak opcja tworzenia krótkich, maksymalnie 60-sekundowych klipów video, które mają swoją własną stronę „Eksploruj”. Dzięki temu rolki docierają do większej ilości osób, a użytkownicy zyskują nowych obserwatorów, zainteresowanych ich treściami. Mimo wszystko nie jest to takie proste, ponieważ o sukcesie rolki będzie decydowało z pewnością to czy jest ona ciekawa dla odbiorcy, a jak wiadomo – gusta są różne.

Instagram rolki

Krótko mówiąc jest to 15-sekundowe, 30-sekundowe lub 60-sekundowe video z tekstem, muzyką i różnymi efektami. Tego typu klipy użytkownicy znają już dobrze z TikToka, a same reelsy to nic innego jak odpowiedź Instagrama na tego typu treści. Tak samo było również w przypadku Instastories, które Instagram wprowadził na wzór Snapchata. 

Jak zrobić rolki – Instagram

Najpierw należy uruchomić aplikację Instagram. Jeśli reels zostało już udostępnione danemu użytkownikowi, to strona „Eksploruj” powinna widnieć na samym środku ekranu w aplikacji (to tam kiedyś znajdował się przycisk umożliwiający dodawanie postów i stories). By stworzyć rolkę wystarczy kliknąć w przycisk „Eksploruj”, a następnie w prawym górnym rogu wybrać ikonę aparatu. Po kliknięciu w nią pojawi się ekran edytora. Kolejnym sposobem na otworzenie edytora, jest przejście do swojego profilu, a następnie wybranie plusika, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu w plusik rozwinie się menu, gdzie do wyboru będzie utworzenie postu, story czy reels.Rolki Instagram – jak zrobić rolkę na Instagramie?

Tutaj już wszystko zależy od kreatywności i pomysłu użytkownika. Może on stworzyć rolkę bezpośrednio w edytorze Instagramu lub wgrać klip video z galerii telefonu. Edytor daje takie opcje jak: podłożenie muzyki pod klip video, zmianę długości klipu (15, 30, 60 sekund), zmianę tempa filmu, ramkę, odliczanie czasu, czy nawet widok z dwóch kamer jednocześnie. Świetną sprawą przy nagrywaniu rolek z poziomu aplikacji jest także opcja „Wyrównaj”. Dzięki niej można stworzyć fantastyczne przejścia. W edytorze dodatkowo można przyciąć klip według upodobań oraz dodać tekst. Mimo wszystko warto jednak sprawdzić osobiście wszystkie możliwe funkcje i je potestować. 

Rolki Instagram – muzyka

Opcja dodania muzyki do rolki powinna pojawić się w edytorze po lewej stronie. Jeśli nie jest widoczna konieczne będzie zaktualizowanie aplikacji oraz wylogowanie się i ponowne zalogowanie. 

Zapisane rolki – Instagram

Podczas przeglądania strony „Eksploruj” na pewno zdarzy się nie raz sytuacja, że użytkownikowi spodoba się dany klip i będzie chciał go zapisać jako inspirację. By to zrobić należy kliknąć w trzy kropeczki, które znajdują się pod przyciskiem „Udostępnij”, a następnie trzeba wybrać „Zapisz”. W ten sposób dana rolka będzie możliwa do odnalezienia w katalogu „Zapisane”, do którego można trafić wchodząc na swój profil i klikając w 3 poziome kreski na górze ekranu po prawej stronie. 

Co i jak publikować?

Dodając rolkę na profil najczęściej zapisuje się ona również w galerii aparatu ze znakiem wodnym Instagramu. W ten sam sposób działa też TikTok. Twórcy Instagrama zapowiedzieli jednak, że filmiki publikowane na Instagramie, a na których znajduje się znak wodny TikToka – będą ignorowane. Dlaczego? Ponieważ twórcy chcą, by użytkownicy korzystali z Instagramowego edytora oraz by mieli na względzie, że odbiorcy na Instagramie są jednak inni niż na TikToku. 

Jeśli zaś chodzi o pomysły na rolki to najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju wskazówki, porady, ciekawe triki, „kilka sposobów na…” – jednym słowem wszystko, co mogłoby odbiorcy ułatwić życie i go zainteresować.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Foto-Filtry.pl – profesjonalne filtry do zdjęć

Zdj. główne: Brett Jordan /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *