Instagram Reels – co to jest i jak je stworzyć?

Ostatnio można zaobserwować sporo nowości pojawiających się na Instagramie. Jedną z funkcji, na jaką czekało bardzo duże grono użytkowników z Polski są rolki (ang. reels). Sam Instagram bardzo promuje ten nowy format treści i jest to niezwykle pomocne – szczególnie dla małych kont, które dopiero zaczynają się rozwijać. Twórcy Instagrama obiecują także możliwość wybicia się dzięki tworzeniu treści video. 

Rolki Instagram – co to tak właściwie jest?

Jest to nic innego jak opcja tworzenia krótkich, maksymalnie 60-sekundowych klipów video, które mają swoją własną stronę „Eksploruj”. Dzięki temu rolki docierają do większej ilości osób, a użytkownicy zyskują nowych obserwatorów, zainteresowanych ich treściami. Mimo wszystko nie jest to takie proste, ponieważ o sukcesie rolki będzie decydowało z pewnością to czy jest ona ciekawa dla odbiorcy, a jak wiadomo – gusta są różne.

Instagram rolki

Krótko mówiąc jest to 15-sekundowe, 30-sekundowe lub 60-sekundowe video z tekstem, muzyką i różnymi efektami. Tego typu klipy użytkownicy znają już dobrze z TikToka, a same reelsy to nic innego jak odpowiedź Instagrama na tego typu treści. Tak samo było również w przypadku Instastories, które Instagram wprowadził na wzór Snapchata. 

Jak zrobić rolki – Instagram

Najpierw należy uruchomić aplikację Instagram. Jeśli reels zostało już udostępnione danemu użytkownikowi, to strona „Eksploruj” powinna widnieć na samym środku ekranu w aplikacji (to tam kiedyś znajdował się przycisk umożliwiający dodawanie postów i stories). By stworzyć rolkę wystarczy kliknąć w przycisk „Eksploruj”, a następnie w prawym górnym rogu wybrać ikonę aparatu. Po kliknięciu w nią pojawi się ekran edytora. Kolejnym sposobem na otworzenie edytora, jest przejście do swojego profilu, a następnie wybranie plusika, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu w plusik rozwinie się menu, gdzie do wyboru będzie utworzenie postu, story czy reels.Rolki Instagram – jak zrobić rolkę na Instagramie?

Tutaj już wszystko zależy od kreatywności i pomysłu użytkownika. Może on stworzyć rolkę bezpośrednio w edytorze Instagramu lub wgrać klip video z galerii telefonu. Edytor daje takie opcje jak: podłożenie muzyki pod klip video, zmianę długości klipu (15, 30, 60 sekund), zmianę tempa filmu, ramkę, odliczanie czasu, czy nawet widok z dwóch kamer jednocześnie. Świetną sprawą przy nagrywaniu rolek z poziomu aplikacji jest także opcja „Wyrównaj”. Dzięki niej można stworzyć fantastyczne przejścia. W edytorze dodatkowo można przyciąć klip według upodobań oraz dodać tekst. Mimo wszystko warto jednak sprawdzić osobiście wszystkie możliwe funkcje i je potestować. 

Rolki Instagram – muzyka

Opcja dodania muzyki do rolki powinna pojawić się w edytorze po lewej stronie. Jeśli nie jest widoczna konieczne będzie zaktualizowanie aplikacji oraz wylogowanie się i ponowne zalogowanie. 

Zapisane rolki – Instagram

Podczas przeglądania strony „Eksploruj” na pewno zdarzy się nie raz sytuacja, że użytkownikowi spodoba się dany klip i będzie chciał go zapisać jako inspirację. By to zrobić należy kliknąć w trzy kropeczki, które znajdują się pod przyciskiem „Udostępnij”, a następnie trzeba wybrać „Zapisz”. W ten sposób dana rolka będzie możliwa do odnalezienia w katalogu „Zapisane”, do którego można trafić wchodząc na swój profil i klikając w 3 poziome kreski na górze ekranu po prawej stronie. 

Co i jak publikować?

Dodając rolkę na profil najczęściej zapisuje się ona również w galerii aparatu ze znakiem wodnym Instagramu. W ten sam sposób działa też TikTok. Twórcy Instagrama zapowiedzieli jednak, że filmiki publikowane na Instagramie, a na których znajduje się znak wodny TikToka – będą ignorowane. Dlaczego? Ponieważ twórcy chcą, by użytkownicy korzystali z Instagramowego edytora oraz by mieli na względzie, że odbiorcy na Instagramie są jednak inni niż na TikToku. 

Jeśli zaś chodzi o pomysły na rolki to najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju wskazówki, porady, ciekawe triki, „kilka sposobów na…” – jednym słowem wszystko, co mogłoby odbiorcy ułatwić życie i go zainteresować.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Foto-Filtry.pl – profesjonalne filtry do zdjęć

Zdj. główne: Brett Jordan /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *