Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – który wybrać?

Dyski zewnętrzne, będące formą pamięci zbiorczej, łączącej się z komputerem przy pomocy interfejsu odznaczają się funkcjonalnością zbliżoną do urządzeń pendrive, jednak o dużo większej pojemności. Zarówno dysk SSD, na który w szybki sposób przeniesiesz dane, jak i jego odpowiednik HDD, posiadają charakterystyczne wady oraz zalety, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniego sprzętu. Porównaj mocne i słabe strony każdego z produktów, wybierając urządzenie, niezawodnie służące ci przez długi czas jako wydajny nośnik danych.

Pamięć zewnętrzna komputera, dyski HDD

Nośnik pamięci danych w postaci zewnętrznego dysku, wyposażony w odpowiedni interfejs, zasilany portem USB, pozwala na przechowywanie wszelkiego rodzaju informacji w naszych urządzeniach. Obecnie na rynku mamy do czynienia z dwoma modelami dysków – HDD oraz SSD, odznaczające się różną funkcjonalnością oraz parametrami. Te pierwsze najlepiej nadają się do wykorzystania w warunkach kontrolowanych, z uwagi na dużą podatność na wibracje, a także uderzenia, mogące uszkodzić delikatną głowicę i talerz, składające się na części ruchome dysku. Transfer danych w przypadku tego rodzaju urządzeń trwa dosyć długo, nawet w przypadku niewielkich plików, rekompensatę stanowi jednak przystępna cena oraz bardzo duża pojemność. Dysk zewnętrzny HDD to odpowiednie rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na zawrotnej szybkości, chcącym wykorzystywać pamięć zewnętrzną jako wydajny dodatek do pamięci wewnętrznej w komputerze czy laptopie.

Dyski SSD dla wymagających użytkowników

Dysk zewnętrzny SSD to z kolei gadżet, który świetnie nadaje się do wykorzystywania także poza środowiskiem biurowym, wykazujący odpowiednią odporność na uszkodzenia mechaniczne przy niewielkich wstrząsach czy uderzeniach. Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybki transfer danych, dzięki wykorzystaniu pamięci typu flash, wpływają na niezawodność tego typu urządzeń w różnych warunkach.

Dyski SSD mogą także działać w różnym zakresie temperatur, a dzięki charakterystycznej budowie nie musimy obawiać się o ryzyko uszkodzenia w związku z oddziaływaniem silnego pola magnetycznego. Tego typu urządzenia to przede wszystkim propozycja dla osób, którym zależy na zwiększonej prędkości zapisu, którym nie przeszkadza wyższa cena. Niewątpliwą zaletą pamięci SSD jest również bezgłośne działanie, pozwalające lepiej skupić się na wykonywanej pracy.

Dysk SSD czy HDD – porównanie rozwiązań

Decydując się na zakup odpowiedniego urządzenia, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa parametry: szybkość oraz pojemność. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tej pierwszej funkcjonalności, możemy swobodnie sięgnąć po wydajny dysk SSD, dla którego prędkość transferu wyniesie powyżej 200 MB/s, podczas gdy w przypadku jego wolniejszego odpowiednika będzie ona oscylowała na poziomie 40-120 MB/s, nie nadając się m.in. dla osób pracujących z plikami video. Jeśli jednak twoim priorytetem jest sama przestrzeń dyskowa, możesz skupić się na sprzęcie HDD, w przypadku którego, pojemność staje się praktycznie nieograniczona. Pozostaje również pytanie dotyczące tego czy można mieć dysk ssd i hdd stosowane równocześnie? Tego typu połączenia są akceptowalne, należy jednak mieć na uwadze to, że niektóre połączenia posiadają wyraźną przewagę nad innymi, pozwalając na maksymalizację wydajności pecetów czy laptopów. Do zakupionego wcześniej dysku HDD możemy swobodnie dołączyć napęd w postaci SSD PCIe, o błyskawicznym działaniu.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 374 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *