Jak ładować telefon żeby bateria trzymała dłużej?

Wydawałoby się, że ładowanie telefonu to prosta i intuicyjna sprawa. Jak się okazuje – jest to trochę bardziej skomplikowane. Baterie stosowane w najnowszych smartfonach z czasem się zużywają, co sprawia, że są mniej wydajne niż na początku. Można jednak spowolnić proces zużywania się baterii poprzez stosowanie kilku prostych zasad.

Jak ładować telefon?

Podstawowa zasada – należy zawsze używać oryginalnej ładowarki, ponieważ odpowiada ona modelowi telefonu. W przypadku korzystania z zamienników warto unikać tanich modeli i wybrać taki, którego parametry będą najbardziej zbliżone do oryginalnej ładowarki. 

Pierwsze ładowanie telefonu

Najnowsze modele smartfonów wyposażone są w baterie litowo-jonowe. Oznacza to, że nie ma konieczności formatowania baterii, jak to było w starych modelach telefonów. Mało tego – nie jest to nawet zalecane i zdecydowanie lepiej dla urządzenia, gdy nie zostanie do końca rozładowane. A więc jak ładować nowy telefon? Najlepiej dostarczać mu energii częściej, ale krócej. Regularne ładowanie może przynieść więcej korzyści niż szkód, zarówno w przypadku nowych jak i starszych smartfonów. Do ilu procent ładować telefon?

Zdecydowanie nie powinno się ładować telefonu do pełna. Litowo-jonowe akumulatory mają to do siebie, że źle znoszą przeładowanie. Najlepiej, by telefon był naładowany w granicach 20-90%, czyli nie za dużo i nie za mało. Jeśli tylko pojawi się komunikat o słabym poziomie baterii – najlepiej podłączyć smartfona do ładowania nawet na 10 minut. Oczywiście nie oznacza to, że nie można ładować telefonu od 0% do 100%. Wręcz przeciwnie – zrobienie tego raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące jest nawet wskazane, ponieważ pozwoli to odpowiednio skalibrować mechanizmy, które są odpowiedzialne za poziom naładowania telefonu. Jeśli smartfon ma być nieużywany przez dłuższy okres czasu również warto pamiętać, by nie przechowywać go z rozładowaną baterią. Najlepiej nie dopuścić do jej rozładowania i co jakiś czas podłączyć telefon do ładowania. Smartfon powinien mieć ok. 50% baterii przed wyłączeniem. 

jak-ladowac-telefon
Jak ładować telefon?
Zdj.: Steve Johnson /unsplash.com

Czy ładowanie telefonu przez całą noc niszczy baterię?

Ładowanie nowego telefonu nie powinno odbywać się w nocy. Dlaczego? Bo łatwo wtedy zapomnieć odłączyć urządzenie od źrodła zasilania, a co za tym idzie – nierzadko może to doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia podzespołów. Gdy smartfon za długo pozostaje podłączony do ładowarki jego bateria mocno się nagrzewa, a wysoka temperatura ma zły wpływ na zastosowany w telefonach akumulator. Nie należy również przykrywać kocem ładującego się telefonu czy wystawiać go na działanie promieni słonecznych. 

Czy można korzystać z telefonu podczas ładowania?

Najnowsze smartfony są tak zaprojektowane, że można z nich bezpiecznie korzystać podczas ładowania. Jednak warto się upewnić, że telefon nie staje się zbyt gorący, a jeśli tak się dzieje – najlepiej zdjąć etui i odłączyć go na chwilę od źródła zasilania. Korzystanie z telefonu w intensywny sposób (np. oglądanie filmu) podczas ładowania zmniejsza pojemność baterii, co oznacza, że czas pracy baterii będzie się pogarszał. Jeśli są to proste czynności, jak np. odpowiadanie na e-maile – nie powinno to stanowić większego problemu. 

Zdj. główne: Andreas Haslinger/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

One thought on “Jak ładować telefon żeby bateria trzymała dłużej?

  • Dzięki za wspaniały wpis! Na pewno dodam Twojego bloga do zakładek 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *