Dla każdego, kto nie lubi zmywać brudnych naczyń, zmywarka to jeden z najważniejszych sprzętów w domu. Jeżeli zauważymy, że nasza zmywarka nie domywa naczyń, w jej wnętrzu jest rdzawy osad i czuć nieprzyjemny zapach – to znak, że nie dbamy o nią w odpowiedni sposób. Jak czyścić zmywarkę wykorzystując gotowe środki i domowe sposoby?
Spis treści:
Jak często trzeba czyścić zmywarkę
Jeżeli planujemy zabrać się za czyszczenie zmywarki dopiero, gdy już widzimy osad we wnętrzu, to znaczy, że zdecydowanie zbyt rzadko poświęcamy czas na higienę tego sprzętu. Filtry i koszyczki należy czyścić mniej więcej do dwa tygodnie. Sam sprzęt należy gruntownie myć co 2-3 miesiące. Dlaczego warto? Po pierwsze to kwestia higieny – brudna nie zapewni idealnej czystości naczyniom i sztućcom. Drugi powód to kwestia żywotności sprzętu – zaniedbana zmywarka to większe ryzyko awarii i szybszego uszkodzenia.
Idealna czystość – środki do czyszczenia zmywarek
Czyszczenie zmywarki należy zacząć od sprawdzenia jej instrukcji obsługi. Znajdziemy tam opis, jak poprawnie zdemontować filtry, nie niszcząc sprzętu. Wielu producentów wskazuje w instrukcji jaki preparat do czyszczenia zmywarki sprawdzi się najlepiej w przypadku ich produktu. Przeważnie do wyboru mamy buteleczki z płynem lub tabletki do czyszczenia zmywarek. Gotowy środek do czyszczenia zmywarki to największa wygoda i perfekcyjna czystość. Warto pamiętać, że chemiczne środki są dość mocne – koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń na opakowaniu. W pierwszym cyklu po zakończeniu czyszczenia lepiej nie ładować delikatniejszych naczyń i akcesoriów kuchennych, np. tych wykonanych z silikonu.
Domowe sposoby na czystą zmywarkę
Jeżeli obawiamy się, że chemiczny środek do czyszczenia zmywarki będzie zbyt intensywny i szkodliwy dla środowiska, możemy skorzystać z domowych sposobów. Zmywarkę można czyścic np. sodą oczyszczoną. Soda to środek od dziesiątek lat wykorzystywany podczas domowych porządków – jest bezpieczny i skuteczny. Wystarczy wsypać 3 łyżeczki sody tam, gdzie zazwyczaj umieszczamy tabletki do zmywania, a następnie włączyć tryb intensywnego mycia. Podobnie do sody działa również boraks, tani środek dostępny w większości sklepów z chemią gospodarczą.
Kolejną możliwością jest czyszczenie zmywarki octem – jedną szklankę płynu należy wylać na dno sprzętu, a drugą należy wstawić do koszyczka u góry. Jeżeli obawiamy się, że po takim czyszczeniu pozostanie charakterystyczny zapach octu, możemy włożyć kilka plasterków cytryny do środka. Wypróbować można również czyszczenie za pomocą kwasku cytrynowego, wybierając tryb do mycia mocno zabrudzonych naczyń. Ani octu, ani kwasku nie należy mieszać z sodą oczyszczoną, ponieważ zniwelują swoje działanie.
Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu zmywarki
Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas czyszczenia zmywarki? Przed włączeniem mycia trzeba wyjąć całą jej zawartość – nie tylko naczynia i sztućce, ale też wszystkie akcesoria – tacki i koszyczki oraz umyć je w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Niezbędnym krokiem jest dokładne wymycie filtrów. Jeżeli zabrudzenia będą uporczywe, można namoczyć filtry w wodzie z octem lub specjalnym środkiem odkamieniającym. Nie zapominaj o drzwiach. Trzeba umyć je także od zewnątrz i sprawdzić stan uszczelek. Najprawdopodobniej czyszczenia będzie potrzebować także panel sterowania, w którym może zbierać się kurz.
Aby zmywarka spełniała swoje zadanie przez długi czas, oprócz regularnego mycia trzeba pamiętać także o prawidłowych nawykach na co dzień – zawsze należy usuwać resztki jedzenia przed załadowaniem naczyń do zmywarki. Pomocne będzie stosowanie soli do zmywarki, zmiękczających wodę oraz dobrej jakości tabletek do zmywania i płynów nabłyszczających.
Zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com