Zmywarka jest urządzeniem, które mocno ułatwia sprzątanie w kuchni. Dzięki niej możemy oszczędzić sporo czasu i cieszyć się perfekcyjnie czystymi naczyniami. Niestety bardzo często po początkowym zachwycie pojawia się mocne rozczarowanie, bo okazuje się, że nasza nowa zmywarka nie myje naczyń tak, jak powinna? Co zrobić w sytuacji, gdy na szklankach, sztućcach i talerzach widać resztki jedzenia lub biały osad? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Spis treści:
Złe ustawienie naczyń w zmywarce najczęstszą przyczyną problemów
Bardzo często użytkownicy takich urządzeń skarżą się, że zmywarka nie domywa górnego kosza, a problemem bardzo często jest niewłaściwe rozmieszczenie naczyń w zmywarce. Zanim włożymy brudne garnki, talerze i sztućce zwróćmy uwagę na rozmieszczenie dysz myjących. Dzięki temu zrozumiemy, w jaki sposób zmywarka myje naczynia i pozwoli nam to na lepsze ich rozstawienie.
Zwróćmy uwagę, by w dolnym koszu układać największe naczynia takie jak garnki, oraz duże talerze. Środkowy kosz jest miejscem, gdzie z powodzeniem możemy ustawić szklanki i mniejsze talerzyki deserowe. Ważne, by nie zastawiać tego kosza dużymi garnkami czy patelniami, bo mogą one utrudniać mycie górnego kosza. Jeśli mamy problem z rozstawieniem naczyń w zmywarce, warto zaglądnąć do instrukcji obsługi, bo każdy producent takiego sprzętu może mieć własne zalecenia dotyczące optymalnych ustawień.
Stosowanie słabej jakości tabletek może mocno obniżyć efektywność zmywania
Jeśli nasza zmywarka nie domywa naczyń pomimo właściwego ich ułożenia w koszach, częstym problemem powodującym taki stan rzeczy jest stosowanie niewłaściwych tabletek. Niskiej jakości produkty, które kupić można w atrakcyjnej cenie, bardzo często nie gwarantują uzyskania pożądanego efektu. Warto pamiętać, że każdy producent zmywarki rekomenduje stosowanie określonych środków i należy się do tych zaleceń zastosować, jeśli zauważymy, że naczynia po myciu nie są takie, jak być powinne.
Zanim zaczniemy reklamować nasze urządzenie w sklepie, gdzie dokonaliśmy zakupów, powinniśmy sprawdzić, czy w zmywarce znajduje się odpowiednia ilość nabłyszczacza i soli zmiękczającej wodę. Często zdarza się tak, że twarda woda jest przyczyna pojawiania się białego osadu, który wiele osób traktuje jako efekt niedomytych naczyń. Wystarczy uzupełnić jej braki, by zdecydowanie podnieść efektywność naszej zmywarki i w końcu cieszyć się idealnie czystymi naczyniami. Pamiętajmy też, by zawsze dobierać program mycia odpowiedni do stopnia zabrudzenia naszych naczyń. Tryb EKO, pomimo że bardzo oszczędny, nie zawsze będzie optymalnym wyborem.
Zatkany filtr może powodować niedomywanie naczyń
Długotrwałe używanie zmywarki prędzej lub później kończy się zatkaniem odpływu. Specjalny filtr, który uniemożliwia jego przytkanie, znajduje się przeważnie w dolnej przestrzeni zmywarki, a jego zablokowanie skutkuje tym, że w fazie płukania nasza zmywarka korzysta z zabrudzonej wody, co może objawiać się wystąpieniem efektu słabego mycia. Jeśli więc zmywarka nie domywa domowe sposoby w postaci czyszczenia filtra mogą okazać się bardzo skuteczne i przyczynić się do szybkiego rozwiązania problemu.
Filtr najlepiej czyści się pod bieżącą wodą po uprzednim jego wyjęciu z urządzenia. Praca nie jest trudna i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jeśli po wykonaniu wszystkich powyższych czynności okaże się, że mycie w zmywarce dalej nie zapewnia pełnej czystości, warto zwrócić się o pomoc do serwisu, bo przyczyną takiego stanu rzeczy może być jakaś awaria urządzenia, której nie będziemy w stanie samodzielnie usunąć.
Zdj. główne: Mohammad Esmaili/unsplash.com