iPhone – jak zeskanować kod QR?  

Kod QR został wynaleziony w Japonii przez zespół programistów kierowany przez Masahiro Hara dla firmy Denso Wave. Tym sposobem Hara jest powszechnie uznawany za twórcę kodu QR. Zadaniem zespołu Hary w tamtym czasie było stworzenie kodu kreskowego, który mógłby z łatwością śledzić samochody i części samochodowe podczas produkcji. Kody na samym początku nie cieszyły się dużą sławą, ale z upływem lat i pojawianiem się na rynku smartfonów z coraz to lepszymi aparatami, stały się świetną formą przekazywania informacji użytkownikowi telefonu w prosty i przejrzysty sposób.

Kod QR iPhone

Kod QR (z ang. Quick Response Code) to nic innego jak graficzny zapis danych. Jest czymś w rodzaju kodu kreskowego w postaci kwadratu, gdzie wbudowane są jasne i ciemne moduły. To właśnie dzięki kodowi możemy zapisać różne dane – cyfry, symbole czy litery. Kod aktualnie najczęściej używany jest dla adresów URL, danych kontaktowych, e-maili, SMS-ów czy tekstów. 

Odczytywać kody QR mogą wszystkie urządzenia, w których dostępny jest elektroniczny skaner danych, a występuje on w praktycznie wszystkich nowszych modelach smartfonów i tabletów. Można korzystać z tej opcji zarówno na telefonach z Androidem, jak również iPhonach, a cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Bardzo wiele osób dopiero zaczyna mieć styczność z tego typu zapisem danych, dlatego poniżej znajduje się instrukcja jak skanować kod QR. 

Jak zeskanować kod QR? – iPhone

W tym celu trzeba będzie wykonać kilka bardzo prostych kroków. Najpierw należy włączyć aparat w telefonie, po czym skierować obiektyw na wybrany kod QR. Na ekranie pojawi się żółta ramka, która obejmie i zeskanuje cały kod. Następnie pod nią pojawi się odnośnik wraz z logiem przeglądarki, w który należy kliknąć. Użytkownik zostanie przekierowany pod dany adres www lub wyświetlona zostanie mu informacja zawarta w kodzie. Skanowanie kodów QR jest naprawdę proste i często oszczędza wiele czasu. Dzięki temu nie ma konieczności wpisywania całego adresu URL lub szukania informacji na dany temat w Internecie, ponieważ wszystko jest w zasięgu telefonu. 

jak-zeskanowac-kod-qr
Zdj.: sentidos humanos/unsplash.com

Zastosowanie kodów QR

Z tego rozwiązania korzystają np. restauracje, które wykorzystują kody QR do menu, a coraz częściej również różnego rodzaju przewoźnicy. Kody używane są przy sprzedaży biletów komunikacji miejskiej lub aktualnie do sprawdzenia ważności certyfikatów covidowych i testów na obecność koronawirusa. Można ich używać praktycznie do wszystkiego, a jedyne ograniczenie to tak naprawdę wyobraźnia.Kody QR a bezpieczeństwo

Niestety wraz ze wzrostem popularności kodów QR wzrosła też liczba przestępstw z ich udziałem. Stworzenie takiego kodu jest banalnie proste, a użytkownik do ostatniego momentu nie ma pojęcia co się pod nim ukrywa. Cyberprzestępcy nierzadko używają kodów w celu wyłudzenia danych osobowych lub nawet idą o krok dalej – danych do witryn firmowych czy bankowych. Klikając w taki link bardzo łatwo można pobrać niepożądane oprogramowanie, które wyłudzi nie tylko hasło, ale także i dane osobowe. Dlatego tak ważne jest, by zawsze sprawdzać czy źródło, z którego odczytujemy dane jest wiarygodne. Należy również uważać na różnego rodzaju linki, które pod takim kodem się ukrywają. Najważniejsze jednak, by zawsze mieć się na baczności i nie publikować linków, które zawierają prywatne dane czy też informacje osobowe, które w bardzo łatwy sposób mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie.

Zdj. główne: Claudio Schwarz/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

One thought on “iPhone – jak zeskanować kod QR?  

  • Uważam, że wszystko, co tu napisałeś, jest bardzo fajne, ale pomyśl o tym, czy nie lepiej pisać lepsze tytuły posta?

    Nie mówię, że Twoje treści nie są solidne, ale co by było, gdybyś dodał nagłówek, który sprawia, że ​​ludzie chcą więcej?
    Mam na myśli, że iPhone’a – jak zeskanować kod QR? – Smart-Homes jest trochę nudny.
    Powinieneś spojrzeć na pierwszą stronę Yahoo i zobaczyć, jak piszą nagłówki inni, aby przyciągnąć ludzi. Możesz dodać film lub powiązane zdjęcie lub dwa, aby zainteresować czytelników wszystkim, co napisałeś. Moim zdaniem przyniosłoby to Twojej stronie dużo ruchu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *