Historia telefonu komórkowego w Polsce

Telefony komórkowe na całym świecie rozwijają się w fenomenalnym tempie. Jeszcze nie tak dawno chodziliśmy z antenami przy uszach z wielkimi telefonami, a teraz mamy małe urządzenia. Z tego zdają sobie sprawę użytkownicy. Niewiele osób wie, jak rozwijały się warstwy komunikacyjne, jakie funkcje nabyły, a z czego już nie korzystają. W ciągu około 24 lat nastąpiło tyle zmian, że trudno je zliczyć.

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce

Telefony komórkowe zaczęły się w Polsce rozpowszechniać już 18 czerwca 1992 roku. W tym czasie uruchomiono pierwszą sieć- Centertel. Choć telefony były wówczas drogie i w związku z tym nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, działalność Centertela spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Niecałe cztery lata później na scenie pojawiły się dwie kolejne firmy – “Era” i “Plus”. W związku z tym temu ceny usług zaczęły spadać. Dlatego też wielu użytkowników mogło je nabyć. Tańsze były nie tylko usługi sieci komórkowych, ale również same telefony komórkowe. W 1998 roku pojawiła się Idea, firma założona przez Centertel; w 2004 roku Era szybko się rozwinęła i w ten sposób założyła nową firmę, która nazywała się Heyah. Zwiększona konkurencja na rynku spowodowała, że oferty oraz ceny były bardziej atrakcyjne. Już w 2005 roku Idea zmieniła nazwę na Orange, a potem pozostała jedną z wiodących firm na polskim rynku. Dwa lata później na scenie pojawiła się kolejna duża firma, która nazywała się Play. Obecnie jest również jednym z największych operatorów w kraju.

Były to również czasy gdy swoje produkty tworzyły takie marki telefonów jak:

  • Ericsson,
  • Alcatel,
  • Motorola,
  • Siemens,
  • czy Nokia.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce

Kiedy były pierwsze telefony komórkowe w Polsce?

Kiedy sieć Centertel została otwarta w czerwcu 1992 roku, opłaty za połączenia były podawane w dolarach. Słuchawki urządzeń telefonów komórkowych były tak duże, że trzeba je było nosić w walizce. Ceny były proporcjonalne do wielkości. Najpopularniejszym wtedy modelem w Polsce był Cityman, od Mobira (dawna nazwa Nokii), kosztował prawie 1800 USD, czyli według ówczesnego kursu walut to 20 milionów złotych i ważyły wtedy około 4 kilogramy. Nie zapominajmy jednak, że są to ceny sprzed denominacji: od 1995 roku jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.

Pierwsze telefony komórkowe w Polsce w tamtym czasie były produkowana przez firmę Mobira Nokia, która kilka lat później zmieniła nazwę na Nokia. Urządzenie posiadało prawie 20 cm wysokości, a także ponad 4 cm grubości. Ważąc około 1 kg, nie było czymś, co można było nosić w kieszeni. Biorąc pod uwagę, że średnia miesięczna pensja wynosi wtedy około 3 miliony, to zdobycie takiego rarytasu wymagałoby co najmniej sześciu miesięcy odkładania pieniędzy.

Cityman był jednym z trzech telefonów komórkowych, stworzonych początkowo przez firmę Centertel. W przeliczeniu na złotówki w tamtym czasie kosztowało to powyżej 20 milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że drugim telefonem komórkowym oferowanym klientom przez pierwszego polskiego operatora telefonii komórkowej był Talkman 620, który również produkowała Mobira-Nokia. Był on tańszy od bardziej popularnego Citymana. Kosztował 1400 USD (18 mln USD) (przy pensji 6 USD). Ważyła ponad dwa kilogramy, czyli prawie trzy razy więcej. Wynikało to z tego, że oprócz urządzenia użytkownicy musieli nosić ze sobą etui i inne przedmioty, które pełniły rolę baterii.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce – Podsumowanie

Jeszcze kilkanaście lat temu telefony komórkowe były dla wielu osób poza zasięgiem. Dziś dla większości społeczeństwa są one przedmiotem codziennego użytku.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce powstał dokładnie 23 lata po premierze telefonu komórkowego, wspomina się tamte dni z uśmiechem na twarzy i poczuciem niedowierzania, że telefonu komórkowe były tak duże i kosztowne.

Zdj. główne: Eirik Solheim / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *