Telefony komórkowe na całym świecie rozwijają się w fenomenalnym tempie. Jeszcze nie tak dawno chodziliśmy z antenami przy uszach z wielkimi telefonami, a teraz mamy małe urządzenia. Z tego zdają sobie sprawę użytkownicy. Niewiele osób wie, jak rozwijały się warstwy komunikacyjne, jakie funkcje nabyły, a z czego już nie korzystają. W ciągu około 24 lat nastąpiło tyle zmian, że trudno je zliczyć.
Spis treści:
Pierwsza sieć komórkowa w Polsce
Telefony komórkowe zaczęły siÄ™ w Polsce rozpowszechniać już 18 czerwca 1992 roku. W tym czasie uruchomiono pierwszÄ… sieć- Centertel. Choć telefony byÅ‚y wówczas drogie i w zwiÄ…zku z tym nie każdy mógÅ‚ sobie na nie pozwolić, dziaÅ‚alność Centertela spotkaÅ‚a siÄ™ z bardzo dobrym przyjÄ™ciem. NiecaÅ‚e cztery lata później na scenie pojawiÅ‚y siÄ™ dwie kolejne firmy – “Era” i “Plus”. W zwiÄ…zku z tym temu ceny usÅ‚ug zaczęły spadać. Dlatego też wielu użytkowników mogÅ‚o je nabyć. TaÅ„sze byÅ‚y nie tylko usÅ‚ugi sieci komórkowych, ale również same telefony komórkowe. W 1998 roku pojawiÅ‚a siÄ™ Idea, firma zaÅ‚ożona przez Centertel; w 2004 roku Era szybko siÄ™ rozwinęła i w ten sposób zaÅ‚ożyÅ‚a nowÄ… firmÄ™, która nazywaÅ‚a siÄ™ Heyah. ZwiÄ™kszona konkurencja na rynku spowodowaÅ‚a, że oferty oraz ceny byÅ‚y bardziej atrakcyjne. Już w 2005 roku Idea zmieniÅ‚a nazwÄ™ na Orange, a potem pozostaÅ‚a jednÄ… z wiodÄ…cych firm na polskim rynku. Dwa lata później na scenie pojawiÅ‚a siÄ™ kolejna duża firma, która nazywaÅ‚a siÄ™ Play. Obecnie jest również jednym z najwiÄ™kszych operatorów w kraju.
Były to również czasy gdy swoje produkty tworzyły takie marki telefonów jak:
- Ericsson,
- Alcatel,
- Motorola,
- Siemens,
- czy Nokia.
Pierwszy telefon komórkowy w Polsce
Kiedy były pierwsze telefony komórkowe w Polsce?
Kiedy sieć Centertel została otwarta w czerwcu 1992 roku, opłaty za połączenia były podawane w dolarach. Słuchawki urządzeń telefonów komórkowych były tak duże, że trzeba je było nosić w walizce. Ceny były proporcjonalne do wielkości. Najpopularniejszym wtedy modelem w Polsce był Cityman, od Mobira (dawna nazwa Nokii), kosztował prawie 1800 USD, czyli według ówczesnego kursu walut to 20 milionów złotych i ważyły wtedy około 4 kilogramy. Nie zapominajmy jednak, że są to ceny sprzed denominacji: od 1995 roku jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.
Pierwsze telefony komórkowe w Polsce w tamtym czasie były produkowana przez firmę Mobira Nokia, która kilka lat później zmieniła nazwę na Nokia. Urządzenie posiadało prawie 20 cm wysokości, a także ponad 4 cm grubości. Ważąc około 1 kg, nie było czymś, co można było nosić w kieszeni. Biorąc pod uwagę, że średnia miesięczna pensja wynosi wtedy około 3 miliony, to zdobycie takiego rarytasu wymagałoby co najmniej sześciu miesięcy odkładania pieniędzy.
Cityman był jednym z trzech telefonów komórkowych, stworzonych początkowo przez firmę Centertel. W przeliczeniu na złotówki w tamtym czasie kosztowało to powyżej 20 milionów złotych.
Warto zaznaczyć, że drugim telefonem komórkowym oferowanym klientom przez pierwszego polskiego operatora telefonii komórkowej był Talkman 620, który również produkowała Mobira-Nokia. Był on tańszy od bardziej popularnego Citymana. Kosztował 1400 USD (18 mln USD) (przy pensji 6 USD). Ważyła ponad dwa kilogramy, czyli prawie trzy razy więcej. Wynikało to z tego, że oprócz urządzenia użytkownicy musieli nosić ze sobą etui i inne przedmioty, które pełniły rolę baterii.
Pierwszy telefon komórkowy w Polsce – Podsumowanie
Jeszcze kilkanaście lat temu telefony komórkowe były dla wielu osób poza zasięgiem. Dziś dla większości społeczeństwa są one przedmiotem codziennego użytku.
Pierwszy telefon komórkowy w Polsce powstał dokładnie 23 lata po premierze telefonu komórkowego, wspomina się tamte dni z uśmiechem na twarzy i poczuciem niedowierzania, że telefonu komórkowe były tak duże i kosztowne.
Zdj. główne: Eirik Solheim / unsplash.com