Historia telefonu komórkowego w Polsce

Telefony komórkowe na całym świecie rozwijają się w fenomenalnym tempie. Jeszcze nie tak dawno chodziliśmy z antenami przy uszach z wielkimi telefonami, a teraz mamy małe urządzenia. Z tego zdają sobie sprawę użytkownicy. Niewiele osób wie, jak rozwijały się warstwy komunikacyjne, jakie funkcje nabyły, a z czego już nie korzystają. W ciągu około 24 lat nastąpiło tyle zmian, że trudno je zliczyć.

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce

Telefony komórkowe zaczęły się w Polsce rozpowszechniać już 18 czerwca 1992 roku. W tym czasie uruchomiono pierwszą sieć- Centertel. Choć telefony były wówczas drogie i w związku z tym nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, działalność Centertela spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Niecałe cztery lata później na scenie pojawiły się dwie kolejne firmy – “Era” i “Plus”. W związku z tym temu ceny usług zaczęły spadać. Dlatego też wielu użytkowników mogło je nabyć. Tańsze były nie tylko usługi sieci komórkowych, ale również same telefony komórkowe. W 1998 roku pojawiła się Idea, firma założona przez Centertel; w 2004 roku Era szybko się rozwinęła i w ten sposób założyła nową firmę, która nazywała się Heyah. Zwiększona konkurencja na rynku spowodowała, że oferty oraz ceny były bardziej atrakcyjne. Już w 2005 roku Idea zmieniła nazwę na Orange, a potem pozostała jedną z wiodących firm na polskim rynku. Dwa lata później na scenie pojawiła się kolejna duża firma, która nazywała się Play. Obecnie jest również jednym z największych operatorów w kraju.

Były to również czasy gdy swoje produkty tworzyły takie marki telefonów jak:

  • Ericsson,
  • Alcatel,
  • Motorola,
  • Siemens,
  • czy Nokia.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce

Kiedy były pierwsze telefony komórkowe w Polsce?

Kiedy sieć Centertel została otwarta w czerwcu 1992 roku, opłaty za połączenia były podawane w dolarach. Słuchawki urządzeń telefonów komórkowych były tak duże, że trzeba je było nosić w walizce. Ceny były proporcjonalne do wielkości. Najpopularniejszym wtedy modelem w Polsce był Cityman, od Mobira (dawna nazwa Nokii), kosztował prawie 1800 USD, czyli według ówczesnego kursu walut to 20 milionów złotych i ważyły wtedy około 4 kilogramy. Nie zapominajmy jednak, że są to ceny sprzed denominacji: od 1995 roku jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.

Pierwsze telefony komórkowe w Polsce w tamtym czasie były produkowana przez firmę Mobira Nokia, która kilka lat później zmieniła nazwę na Nokia. Urządzenie posiadało prawie 20 cm wysokości, a także ponad 4 cm grubości. Ważąc około 1 kg, nie było czymś, co można było nosić w kieszeni. Biorąc pod uwagę, że średnia miesięczna pensja wynosi wtedy około 3 miliony, to zdobycie takiego rarytasu wymagałoby co najmniej sześciu miesięcy odkładania pieniędzy.

Cityman był jednym z trzech telefonów komórkowych, stworzonych początkowo przez firmę Centertel. W przeliczeniu na złotówki w tamtym czasie kosztowało to powyżej 20 milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że drugim telefonem komórkowym oferowanym klientom przez pierwszego polskiego operatora telefonii komórkowej był Talkman 620, który również produkowała Mobira-Nokia. Był on tańszy od bardziej popularnego Citymana. Kosztował 1400 USD (18 mln USD) (przy pensji 6 USD). Ważyła ponad dwa kilogramy, czyli prawie trzy razy więcej. Wynikało to z tego, że oprócz urządzenia użytkownicy musieli nosić ze sobą etui i inne przedmioty, które pełniły rolę baterii.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce – Podsumowanie

Jeszcze kilkanaście lat temu telefony komórkowe były dla wielu osób poza zasięgiem. Dziś dla większości społeczeństwa są one przedmiotem codziennego użytku.

Pierwszy telefon komórkowy w Polsce powstał dokładnie 23 lata po premierze telefonu komórkowego, wspomina się tamte dni z uśmiechem na twarzy i poczuciem niedowierzania, że telefonu komórkowe były tak duże i kosztowne.

Zdj. główne: Eirik Solheim / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *