Jak sprawdzić kondycję baterii w telefonie?

W poprzednim artykule była mowa o ładowaniu telefonu w taki sposób, by bateria wytrzymała jak najdłużej. Niestety z każdym ładowaniem pojemność baterii spada, a co za tym idzie – telefon trzeba ładować coraz częściej. Warto pamiętać o tym, by kontrolować stan baterii, szczególnie jeśli telefon ma zostać sprzedany i wymieniony na nowszy model. Jak więc sprawdzić kondycję baterii w telefonie?

Kondycja baterii w telefonie

Żywotność baterii telefonu wskazuje, jaka ilość mAh pozostała w urządzeniu. Ilość mAh to inaczej miliamperogodziny, czyli wartość, jaką akumulator może przyjąć w momencie ładowania. Jeśli bateria jest ładowana bardzo często – automatycznie spada jej pojemność. Zjawisko to nosi nazwę chemicznego starzenia się baterii. 

Sprawdzenie pojemności baterii w iPhonie

Użytkownicy iPhonów mają naprawdę proste zadanie. W celu sprawdzenia stanu baterii iPhon’a wystarczy wejść w “Ustawienia”, następnie w sekcję “Bateria” oraz “Kondycja baterii”. W tym miejscu wyświetlą się informacje o maksymalnej pojemności baterii, która normalnie wynosi 100%. Jeśli wskaźnik ten jest niższy (np. 86%), oznacza to, że bateria zaczęła się już starzeć. Można też skorzystać z opcji zoptymalizowanego ładowania, która spowolni starzenie się baterii. Zaznaczenie tej opcji jest polecane osobom, które często ładują swoje telefony. W tym miejscu można również znaleźć bardziej dokładny raport stanu baterii, czyli np. informacje o tym, jakie aplikacje zużywają jej najwięcej.

Zużycie baterii w telefonie Samsung

O ile sprawdzenie stanu baterii w iPhonach to bułka z masłem, tak jeśli chodzi o urządzenia z Androidem nie jest to już takie oczywiste. Do sprawdzenia stanu baterii Androida na telefonie Samsung będzie potrzebna aplikacja Samsung Members. Po jej otwarciu w menu znajdującym się na dole należy kliknąć “Pomoc”, a następnie przejść do sekcji “Diagnostyka”. W tym miejscu trzeba wybrać “Status baterii”. Aplikacja w kilka chwil zbierze wszystkie potrzebne informacje na temat kondycji baterii w urządzeniu. Kolejną aplikacją, która może pomóc w sprawdzeniu stanu baterii jest AccuBattery. Aplikacja jest intuicyjna i nie powinna sprawić problemów w obsłudze. Jej wadą jest jednak obliczanie ilości cykli ładowania baterii dopiero od momentu pobrania aplikacji. Battery Info to z kolei aplikacja, która w bardzo ogólny sposób wskaże stan baterii w smartfonie. Jest w stanie określić czy jest on bardzo dobry czy też zły. Można dzięki niej uzyskać również takie informacje jak: poziom naładowania baterii, napięcie, temperatura baterii, czyli krótko mówiąc – same podstawy. 

Sprawdzenie stanu baterii telefonu z Androidem

Innym sposobem na sprawdzenie żywotności baterii w smartfonie z Androidem jest skorzystanie z kodu *#*#4636#*#*. Kod ten należy wpisać na ekranie wykonywania połączeń. Po wprowadzeniu kodu należy zatwierdzić go zieloną słuchawką. W tym miejscu wyświetli się komunikat zwrotny z informacjami na temat stanu baterii danego modelu telefonu. Sposób ten może nie zadziałać w przypadku niektórych modeli telefonów. 

Sposobów na sprawdzenie kondycji baterii jest całkiem sporo, a to wszystko zależy od posiadanego modelu telefonu. Nie należy jednak popadać w panikę, gdy stan baterii wynosi mniej niż 100%. Jest to naturalny proces i nie oznacza to, że przyszedł czas, by czas wymienić baterię. Jeśli smartfon działa bez zarzutów to nie ma też potrzeby wymieniania go na nowszy model. Wiąże się to zawsze ze sporym wydatkiem, którego można uniknąć dbając w odpowiedni sposób o żywotność akumulatora. 

Zdj. główne: Jonas Leupe / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 374 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *