Port VGA – do czego służy, co to jest?

Ciągły rozwój produktów i standardów w zakresie szeroko pojętej elektroniki sprawia, że rozwiązania stosowane jeszcze kilka lat temu wydają się dziś archaizmami. Postępująca informatyzacja doprowadza do pojawiania się coraz to nowych innowacji, które mają przyczyniać się do zwiększenia jakości, szybkości oraz wydajności. Pośród tej bogatej oferty nadal można spotkać się jednak z pewnymi wątkami dotyczącymi przeszłości. Jednym z przykładów jest port VGA, który pomimo dość sowitego wieku, nadal cieszy się popularnością.

Co to jest port VGA?

Wejście VGA to dość znane i stosowane od wielu lat rozwiązanie, które pomimo upływu czasu, nadal nie wyszło całkowicie z rynku i cieszy się zainteresowaniem wśród wielu użytkowników. Sam skrót pochodzi z języka angielskiego, gdzie dosłownie oznacza Video Graphics Array, co można tłumaczyć jako tablica grafiki wideo. VGA port można definiować jako analogowy interfejs służący najczęściej do połączenia komputera i monitora. Rozwiązanie było szeroko stosowane jeszcze przed wejściem na rynek technologii, takich jak DVI, HDMI czy DisplayPort. Pierwotnie, debiut standardu VGA miał miejsce w 1987 roku, zastępując jednocześnie przestarzałe interfejsy CGA i EGA, które charakteryzowały się niższą rozdzielczością i nieco bardziej ubogą paletą kolorów. 

Jak można się domyślać, w czasach, kiedy port pojawił się po raz pierwszy, charakteryzował się nieco ograniczonymi możliwościami. Oferował rozdzielczość na poziomie 640×480 pikseli i 16 lub 256 kolorów. Oczywiste było, że wraz z rozwojem technologii również i to rozwiązanie musiało ulec pewnym aktualizacjom. Odpowiedzią na wszelkiego rodzaju potrzeby było tzw. XVGA, które oferowało zwiększenie rozdzielczości i wzbogacenie liczby kolorów, a następnie QXGA, które obsługiwało rozdzielczość 2048×1536 pikseli.

VGA w dzisiejszych czasach 

Patrząc na obecną ofertę często można zastanawiać się, dlaczego VGA wciąż jest tematem licznych dyskusji. Otóż jako przykład można podać wejście VGA w laptopie, nazywane czasami jako D-SUB, służące w głównej mierze do przesyłania obrazu. Występuje ono w wielu komputerach przenośnych starszego typu i czasami jest jedyną alternatywą na połączenie się ze sprzętami nowej generacji. Jednocześnie, warto pamiętać, że jest to złącze analogowe, dzięki któremu użytkownik nie może równolegle przesłać np. dźwięku. Wejście PC VGA doczekało się jednak wielu usprawnień. Wydaje się, że takie działanie jest poniekąd odpowiedzią na tendencję do powracania w przeszłość. 

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest wejście VGA na HDMI. Możliwość wykonania takiego połączenia jest dziś możliwa za pomocą dwóch urządzeń:

  • konwertera HDMI – VGA,
  • przejściówki HDMI na VGA. 

Pierwsze opcja będzie optymalna wówczas, gdy użytkownik potrzebuje na stałe podłączyć np. telewizor z wejściem VGA. Konwerter, dzięki swojej budowie, jest z jednej strony zakończony złączem VGA, a z drugiej posiada port HDMI. Po odpowiednim podłączeniu użytkownik jest w stanie przesyłać obraz nie tylko do telewizora, ale też laptopa czy komputera stacjonarnego. Warto pamiętać, że obowiązuje tu pewne obostrzenie dotyczące dźwięku, który niestety nie zostanie przesłany. Jak już wcześniej wspomniano, VGA jest złączem analogowym, pozwalającym na przesłanie obrazu. W związku z tym, chcąc jednocześnie usłyszeć głos należy zaopatrzyć się w dodatkowy adapter. 

Poza konwerterem, wejście VGA na HDMI można uzyskać dzięki dedykowanej przejściówce. W przeciwieństwie do pierwszej propozycji, takie urządzenie jest najczęściej polecane w odniesieniu do chwilowej konieczności podpięcia się np. do rzutnika czy obcego monitora. 

Do czego najczęściej wykorzystuje się obecnie port VGA? 

Port VGA i wszystkie rozwiązania dotyczące opisanych powyżej przejściówek czy adapterów są szczególnie przydatne np. gdy: 

  • chcemy podłączyć konsole starego typu do nowego telewizora, 
  • nastąpi konieczność podłączenia karty graficznej starego typu do nowszych technologii, które nie zawierają wspomnianego gniazda, 
  • zajdzie potrzeba “odkurzenia” innych, starszych sprzętów, których podłączenie jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez port VGA.

Zdj. główne: PublicDomainPictures / pixabay.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 381 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *