PlayStation czy XBOX – co jest lepszym wyborem dla gamera?

Granie w gry na konsoli to prawdziwa frajda. Jednak aby tę przyjemność jeszcze zwiększyć, należy wybrać właściwą konsolę. Niewątpliwie zarówno nadejście PlayStation 5, jak i XBOX series X elektryzowało świat. Jaka konsola nowej generacji będzie najlepsza właśnie dla Ciebie?

PlayStation 5 czy XBOX series X – co wybrać?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zarówno Playstation 5, jak i XBOX series X zachwycają dobrymi parametrami technicznymi. Jednocześnie biorąc pod uwagę całą specyfikację techniczną, trzeba przyznać, że różnice pomiędzy tymi konsolami nowej generacji są wręcz kosmetyczne. Zasadniczo sprowadzają się głównie do detali takich jak: dostępność usług, akcesoria, czy też ilość gier. Nawet cena owych produktów jest podobna. Niewątpliwie atutem jest fakt, że te konsole mają kompatybilność wsteczną, a więc oznacza to, że możecie cieszyć się ulubionymi grami z poprzednich edycji. Przy czym w przypadku PlayStation 5 dotyczy to jedynie gier z PlayStation 4, natomiast XBOX jest kompatybilny ze wszystkimi grami, nawet pierwszego XBOX-a. Trzeba jednak przyznać, że najlepsze gry pochodzą raczej z poprzednich edycji, zatem fakt, że nowy XBOX obsługuje nawet gry z pierwszego XBOX-a nie ma dużego znaczenia. 

Estetyka ma znaczenie – PlayStation 5 kontra XBOX series X

Niewątpliwie estetyka konsoli ma znaczenie, tym bardziej że ten sprzęt znajduje się zazwyczaj w salonie czy pokoju gier. Biorąc pod uwagę sam wygląd, trzeba przyznać, że PlayStation ma przewagę, gdyż prezentuje się futurystycznie i niezwykle nowocześnie. Zapewnia też bardzo dobry system chłodzenia. Także X-BOX series X nie można niczego zarzucić, choć trzeba przyznać, że estetyka jest zdecydowanie bardziej zachowawcza. 

Specyfikacja konsol PlayStation 5 i XBOX series X

Niewątpliwie obie konsole mają naprawdę dobre parametry techniczne. Zastosowano w nich innowacyjne technologie, dzięki czemu moc urządzenia, ale też jakość odtwarzanych gier jest naprawdę wyjątkowa. Warto jednak wiedzieć, że zarówno Sony, jak i Microsoft oferuje dwa warianty konsol. W przypadku Sony jest to PlayStation 5 Digital. Nie posiada ona napędu optycznego, ale nadal jej parametry techniczne są bardzo dobre. Natomiast Microsoft zaprezentował XBOX series S. Tego typu urządzenie nie posiada czytnika dysku, natomiast ma mniejszą pojemność.

Niewątpliwie trzeba też zwrócić uwagę na ofertę gier. Trzeba przyznać, że ilość gier dla obu konsol jest naprawdę duża. Jednak PlayStation ma przewagę, choćby z powodu tego, iż na tej konsoli można zagrać w serię Uncharted, The Last of Us czy Spidermana. Dodatkowo Sony ma ciekawą ofertę akcesoriów do PS5, do których możemy zaliczyć choćby pady typu DualSense, pilot Sony Remote, kamerę, stację ładującą czy naprawdę niezwykle nowoczesne słuchawki, które zapewniają krystaliczną czystość dźwięku.

Wytrawny gracz zwraca też uwagę na pady. I tutaj można powiedzieć, że oba są naprawdę dobre. Zarówno konsola XBOX, jak i PlayStation zostały wyposażone w niezwykle ergonomiczne i estetycznie wykończone urządzenia. Niewątpliwie trzeba jeszcze zwrócić uwagę na bumpery, czyli umieszczone w tylnej części górne przyciski. Zarówno w padzie XBOX-a, jak i PlayStation są one duże, a przy tym używa się ich komfortowo. Mają jednak inny kształt. Wytrawni gracze uważają, że bumpery na XBOX-ie są cichsze i bardziej miękkie. Bardzo ważną rolę pełnią też triggery i tutaj przewagę ma PS5, a to za sprawą użytej technologii. Wyobraźcie sobie, że np. przy rozgrywkach Fifa 22 będziecie odczuwać większe zmęczenie, gdy dodacie sprintu. Takie triggery świetnie sprawdzają się w grach typu strzelanki. Naprawdę będziecie odczuwać emocje. Musimy jeszcze wspomnieć o gałkach analogowych, czyli popularnych grzybkach. W przypadku XBOX są one asymetryczne, natomiast w PlayStation są one w pełni symetryczne. Jeżeli chodzi o wygodę, to osobom z mniejszymi dłońmi lepiej będzie się grało na padzie XBOX-a.

Zdj. główne: Adobe Stock

                  

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *