Będąc na etapie zakupu nowego telefonu większość osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób go zabezpieczyć, by w razie wypadku uniknąć kosztownej naprawy. Ekrany smartfonów obecnie są wykonane z twardego szkła, ale to nie znaczy, że są niezniszczalne. Zawsze warto zabezpieczyć swoje urządzenie w dodatkowy sposób. Najpopularniejszym wyborem wśród posiadaczy smartfonów są szkła hartowane oraz folie ochronne. Oba te produkty pełnią podobne funkcje – chronią wyświetlacz urządzenia przed zarysowaniami i pęknięciami. Wybór produktów jest aktualnie całkiem spory i zależy on od potrzeb i preferencji użytkownika.
Spis treści:
Folia ochronna czy szkło hartowane
Folia na wyświetlacz wykonana jest najczęściej z poliwęglan, czyli tworzyw sztucznych. Jest bardzo elastyczna i praktycznie niewidoczna, gdy naklei się ją na ekran telefonu. Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest także brak wpływu na dotyk, ponieważ jej grubość to około 0,1 mm do 0,2 mm, dzięki czemu folia ochronna na telefon jest ledwo wyczuwalna. Warto jednak pamiętać, by wybierać produkty sprawdzonych producentów. Tanie folie najczęściej są grubsze, a przez co bardziej widoczne i nierzadko źle dopasowane do danego modelu telefonu. Może się też zdarzyć, że folia zmniejszy kąt widzenia lub nawet zmieni nasycenie czy kolory wyświetlacza. Minusem wyboru folii, jako zabezpieczenia jest z pewnością szybkość pojawiania się na niej rys, gdyż jest znacznie cieńsza niż szkło hartowane.
Zalety folii ochronnej:
- można ją nabyć w niskiej cenie
- jest elastyczna i ledwo widoczna
- chroni wyświetlacz przed zarysowaniami i lekkimi uszkodzeniami ekranu
- sprawdzi się przy smartfonach z wygiętym panelem lub takich o nieregularnym kształcie
Wady folii ochronnej:
- jej założenie wymaga większej precyzji
- może zmienić nasycenie i kolory wyświetlacza, a także zmniejszyć kąty widzenia
- z czasem mogą zostawać na niej odciski palców lub lekkie rysy
- jest znacznie mniej trwała niż szkło hartowane
Szkło hartowane na telefon
Szkło hartowane cechuje się przede wszystkim sporą grubością, bo wynosi ono od 0,3 mm do 0,5 mm. Mimo tego nie przeszkadza to w użytkowaniu dotykowego ekranu. To właśnie dzięki grubości szkło jest znacznie wytrzymalsze niż folia, gdyż chroni nie tylko przed zarysowaniem ekranu, ale także przed jego stłuczeniem. Z tego względu szybka ochronna na telefon sprawdzi się w przypadku osób, które mają małe dzieci lub uprawiają różnego rodzaju sporty. Szkło jest także łatwiejsze w montażu, dopasowuje się do ekranu smartfona.
Zalety szkła hartowanego:
- łatwiejsze w montażu
- nie przekłamuje barw
- jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż folia ochronna
- dopasowuje się do kształtu ekranu smartfona
- nie wpływa na czułość wyświetlacza (jeśli jest dobrej jakości)
- stanowi duży plus przy sprzedaży telefonu
- niektóre szkła hartowane zapewniają ochronę UV
Wady szkła hartowanego:
- jest droższe niż folia ochronna
- słabej jakości szkło może pogorszyć wyświetlanie obrazu
Czy można nakleić szkło hartowane na folię?
Nie jest to zalecane. Szkło hartowane może się nie utrzymać na folii ochronnej, a co za tym idzie – w żaden sposób nie spełni swojego zadania. Najlepiej zdjąć folię ochronną, oczyścić ekran i przykleić szkło według instrukcji.
Szkło hartowane czy folia – co wybrać?
Dla osób, które chcą zabezpieczyć swój telefon, ale nie posiadają dużego budżetu dobrym rozwiązaniem będzie folia ochronna. Zabezpieczy ona urządzenie przed rysami i małymi uszkodzeniami wyświetlacza. Świetnie sprawdzi się także przy smartfonach o nieregularnym kształcie.
U osób, które chcą zabezpieczyć swoje urządzenie w możliwie jak najlepszy sposób najlepiej sprawdzi się z kolei szkło hartowane. Ochroni ono nie tylko przed rysami i uszkodzeniami ekranu, ale również przed poważniejszymi stłuczeniami. Jest bez wątpienia bardziej wytrzymałe niż folia ochronna.
Zdj. główne: Daniel Romero/unsplash.com