Dysk zewnętrzny to przydatne urządzenie, które pozwala na przechowywanie w jednym miejscu plików, które zapełniają zbyt dużo miejsca na naszym komputerze czy telefonie. Jednak z czasem jego działanie może zostać zaburzone, spowolnione lub zakłócane komunikatami o błędach. Aby zachować korzystny stan dysku, może on wymagać przeprowadzenia formatowania w pewnych odstępach czasowych. Czym dokładnie jest ten proces i jak sformatować dysk zewnętrzny?

Czym jest formatowanie?

Pojęcie formatowania potrafi przerazić wielu z użytkowników komputerów gdy na ekranie pojawia się nagle komunikat z jego propozycją. W rzeczywistości nie jest to nic strasznego – formatowaniem nazywa się proces przygotowywawczy dysku do ponownego napełnienia danymi. Są to swego rodzaju porządki, które usprawniają działanie dysku. Niezależnie od wyboru, dysk zewnętrzny ssd czy hdd, w obu przypadkach co pewien czas może wskazane okazać się przeprowadzenie tego procesu.

Warto pamiętać, że mimo powszechnej opinii, formatowanie nie wiąże się z trwałym usunięciem danych. Co prawda, elementy są usuwane – jednak istnieje możliwość ich odzyskania. Najprostszym sposobem jest zastosowanie oprogramowania do odzyskiwania danych.

W trosce o zdrowie dysku

Stan dysku zależny jest od takich czynników jak sposób i długość użytkowania czy jego specyfikacja. Formatowanie przynosi wiele korzyści, usprawniając działanie i przygotowując urządzenie do dalszej pracy. Przyspieszenie działania komputera po podłączeniu dysku, prawidłowe odczytywanie plików, trwałe usunięcie niepotrzebnych danych oraz dostosowanie dysku do zapisania nowymi elementami to kilka przykładowych efektów, które możemy osiągnąć za pomocą formatowania. W znacznej mierze może ono przedłużyć żywotność dysku.

Jak przeprowadzić formatowanie dysku?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak wyczyścić dysk, należy przygotować niezbędne elementy do przeprowadzenia tego procesu. Komputer, wybrany dysk oraz okablowanie to najważniejsze, niezbędne składniki. Wielu użytkowników decyduje się na formatowanie dysku za pomocą dedykowanych do tego programów. Inną opcją jest wykorzystanie narzędzi systemu Windows. Nie wymaga to instalowania dodatkowych aplikacji, a jest równie skutecznym i intuicyjnym sposobem. Co należy zrobić?

  1. Podłączyć dysk zewnętrzny do komputera
  2. Poczekać aż komputer wykryje urządzenie i przygotuje je do użycia
  3. Wejść do folderu “Mój komputer” i wyszukać ikonę z dyskiem
  4. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę z dyskiem i wybrać opcję “formatuj”
  5. Postępować zgodnie z instrukcjami i odczekać, aż dysk zostanie sformatowany

Dysk należy odłączyć dopiero po zakończeniu formatowania. Gdy proces się skończy, dysk jest już przygotowany do przetransportowania na niego nowych plików.

Problemy podczas formatowania

Zdarza się, że podczas formatowania użytkownik napotyka na swojej drodze różnego rodzaju przeszkody. Często zdarza się, że komputer nie wykrywa dysku. Jak sformatować dysk, którego nie widać? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy urządzenie jest dobrze podłączone do komputera. Być może jest to kwestia połączenia przez kabel – warto w takiej sytuacji ocenić jego stan i ewentualne uszkodzenia. Jeśli nie wzbudza on zastrzeżeń, należy wyłączyć i włączyć komputer bądź odłączyć i podłączyć dysk ponownie.

Jeśli żadne z podstawowych rozwiązań nie zmienia braku widoczności, warto wyszukać w “Panelu sterowania” opcję “Dodaj urządzenie”. Jeśli system nie wyszukuje dysku jako urządzenia, problem może tkwić np. w uszkodzeniu dysku. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się po pomoc do specjalisty w wybranym serwisie.

Zdj. główne: Samsung Memory/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 374 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *