Jak zrobić hotspot z telefonu i udostępnić go na laptopie?

Dostęp do internetu w każdym możliwym miejscu to aktualnie coś, co ceni sobie spore grono osób. Niestety nie wszędzie można mieć dobrze działające Wi-Fi, a czasami samo jego znalezienie graniczy z cudem. Z pomocą przychodzi tutaj funkcja hotspot w telefonie, która jest niesamowicie przydatna nie tylko w podróży, ale także w codziennych sytuacjach. Z dużym prawdopodobieństwem każdemu choć raz w życiu zdarzyło się utracić połączenie internetowe w bardzo ważnym momencie, np. w chwili zakupu tanich biletów lotniczych lub wysyłania bardzo ważnej wiadomości. Więc jak włączyć hotspot w telefonie, by już więcej nie przejmować się niespodziewanym brakiem Internetu?

Jak uruchomić hotspot w telefonie z Androidem?

Do włączenia hotspotu na telefonie będzie potrzebny przede wszystkim pakiet Internetu, który udostępnia operator sieci komórkowej. W zależności od posiadanego pakietu, jego wielkość może być różna. W telefonach z systemem operacyjnym Android wyróżnia się kilka opcji udostępniania Internetu. 

Telefon jako hotspot

Pierwszą z tych opcji jest oczywiście hotspot Wi-Fi. By go uruchomić należy przejść do ustawień telefonu, wybrać z menu „Sieci”, a potem „Połączenia”. W tym miejscu konieczne będzie znalezienie opcji „Udostępnianie Internetu”, która może być również nazwana „Router Wi-Fi”. Funkcję tą trzeba włączyć na telefonie. Następnie należy odszukać sieć na laptopie i połączyć się z nią. Dobrze by było, gdyby hotspot wifi w telefonie został zabezpieczony hasłem, dzięki temu będzie mniejsze ryzyko, że ktoś inny połączy się z hotspotem użytkownika. 

Jak zrobić hotspot z telefonu przy pomocy kabla USB?

Ustawienie hotspotu w telefonie z pomocą kabla USB to drugi sposób. W ustawieniach opcja ta nazywa się „Tethering przez USB”. W momencie wyboru tej opcji laptop powinien połączyć się z telefonem tak jak z routerem mobilnym.

Internet przez Bluetooth

Trzecim sposobem jest udostępnienie Internetu poprzez funkcję Bluetooth. Opcja ta powinna znajdować się w tym samym miejscu w ustawieniach. By móc nawiązać połączenie i mieć przenośny hotspot Wi-Fi w telefonie na należy się upewnić, że na obu urządzeniach funkcja Bluetooth jest włączona. Następnie wystarczy sprawować telefon i laptopa ze sobą oraz upewnić się, że funkcja „Tethering Bluetooth” jest włączona. 

Jak ustawić hotspot w telefonie z systemem operacyjnym IOS?

Tak samo jak w przypadku telefonów z Androidem, na iPhonach również można skorzystać z trzech opcji udostępniania Internetu. Te opcje to oczywiście router Wi-Fi, USB i Bluetooth. Sam hotspot bardzo łatwo jest znaleźć w ustawieniach, bo wyświetla się praktycznie na początku menu pod nazwą „Hotspot osobisty”. 

Hotspot – jak zrobić?

Należy pamiętać o tym, by zawsze zabezpieczyć hotspot hasłem. Do prawidłowego włączenia hotspotu osobistego wystarczy mieć włączone na telefonie dane pakietowe oraz opcję Wi-Fi. Następnie na komputerze lub innym urządzeniu trzeba wejść w ustawienia Wi-Fi oraz wybrać nazwę hotspotu, z którym użytkownik chce się docelowo połączyć. Wtedy należy wpisać hasło do hotspotu. Po wykonaniu tych czynności laptop zostanie połączony z Internetem w telefonie. Prawda, że proste?

W przypadku połączenia przez Bluetooth lub kabel USB należy postępować według instrukcji zawartych w sekcji „Hotspot osobisty”. 

Połączenie laptopa z hotspotem osobistym na telefonie to nic trudnego. Trzeba jednak pamiętać, że dane pakietowe zazwyczaj są ograniczone w zależności od taryfy użytkownika u danego operatora. Warto sprawdzić pozostałą ilość danych i określić, na jakiego typu przeglądanie internetu można sobie pozwolić. 

Zdj. główne: Marvin Meyer /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *