Jak zrobić hotspot z telefonu i udostępnić go na laptopie?

Dostęp do internetu w każdym możliwym miejscu to aktualnie coś, co ceni sobie spore grono osób. Niestety nie wszędzie można mieć dobrze działające Wi-Fi, a czasami samo jego znalezienie graniczy z cudem. Z pomocą przychodzi tutaj funkcja hotspot w telefonie, która jest niesamowicie przydatna nie tylko w podróży, ale także w codziennych sytuacjach. Z dużym prawdopodobieństwem każdemu choć raz w życiu zdarzyło się utracić połączenie internetowe w bardzo ważnym momencie, np. w chwili zakupu tanich biletów lotniczych lub wysyłania bardzo ważnej wiadomości. Więc jak włączyć hotspot w telefonie, by już więcej nie przejmować się niespodziewanym brakiem Internetu?

Jak uruchomić hotspot w telefonie z Androidem?

Do włączenia hotspotu na telefonie będzie potrzebny przede wszystkim pakiet Internetu, który udostępnia operator sieci komórkowej. W zależności od posiadanego pakietu, jego wielkość może być różna. W telefonach z systemem operacyjnym Android wyróżnia się kilka opcji udostępniania Internetu. 

Telefon jako hotspot

Pierwszą z tych opcji jest oczywiście hotspot Wi-Fi. By go uruchomić należy przejść do ustawień telefonu, wybrać z menu „Sieci”, a potem „Połączenia”. W tym miejscu konieczne będzie znalezienie opcji „Udostępnianie Internetu”, która może być również nazwana „Router Wi-Fi”. Funkcję tą trzeba włączyć na telefonie. Następnie należy odszukać sieć na laptopie i połączyć się z nią. Dobrze by było, gdyby hotspot wifi w telefonie został zabezpieczony hasłem, dzięki temu będzie mniejsze ryzyko, że ktoś inny połączy się z hotspotem użytkownika. 

Jak zrobić hotspot z telefonu przy pomocy kabla USB?

Ustawienie hotspotu w telefonie z pomocą kabla USB to drugi sposób. W ustawieniach opcja ta nazywa się „Tethering przez USB”. W momencie wyboru tej opcji laptop powinien połączyć się z telefonem tak jak z routerem mobilnym.

Internet przez Bluetooth

Trzecim sposobem jest udostępnienie Internetu poprzez funkcję Bluetooth. Opcja ta powinna znajdować się w tym samym miejscu w ustawieniach. By móc nawiązać połączenie i mieć przenośny hotspot Wi-Fi w telefonie na należy się upewnić, że na obu urządzeniach funkcja Bluetooth jest włączona. Następnie wystarczy sprawować telefon i laptopa ze sobą oraz upewnić się, że funkcja „Tethering Bluetooth” jest włączona. 

Jak ustawić hotspot w telefonie z systemem operacyjnym IOS?

Tak samo jak w przypadku telefonów z Androidem, na iPhonach również można skorzystać z trzech opcji udostępniania Internetu. Te opcje to oczywiście router Wi-Fi, USB i Bluetooth. Sam hotspot bardzo łatwo jest znaleźć w ustawieniach, bo wyświetla się praktycznie na początku menu pod nazwą „Hotspot osobisty”. 

Hotspot – jak zrobić?

Należy pamiętać o tym, by zawsze zabezpieczyć hotspot hasłem. Do prawidłowego włączenia hotspotu osobistego wystarczy mieć włączone na telefonie dane pakietowe oraz opcję Wi-Fi. Następnie na komputerze lub innym urządzeniu trzeba wejść w ustawienia Wi-Fi oraz wybrać nazwę hotspotu, z którym użytkownik chce się docelowo połączyć. Wtedy należy wpisać hasło do hotspotu. Po wykonaniu tych czynności laptop zostanie połączony z Internetem w telefonie. Prawda, że proste?

W przypadku połączenia przez Bluetooth lub kabel USB należy postępować według instrukcji zawartych w sekcji „Hotspot osobisty”. 

Połączenie laptopa z hotspotem osobistym na telefonie to nic trudnego. Trzeba jednak pamiętać, że dane pakietowe zazwyczaj są ograniczone w zależności od taryfy użytkownika u danego operatora. Warto sprawdzić pozostałą ilość danych i określić, na jakiego typu przeglądanie internetu można sobie pozwolić. 

Zdj. główne: Marvin Meyer /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *