Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze komputera?

W obecnych czasach bardzo ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputerów i laptopów. Dla sporej części osób jest to podstawowe narzędzie pracy, tak samo jak telefon. Osoby zawodowo zajmujące się pisaniem różnego rodzaju tekstów nie mogą sobie pozwolić na brak polskich znaków na klawiaturze komputera, ponieważ znacząco może to utrudnić pracę profesjonalisty. Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy poprzez naciśnięcie w tym samym momencie kombinacji kilku różnych klawiszy polskie znaki na klawiaturze po prostu znikają. Może się to przydarzyć zarówno korzystającym z laptopów, jak i tym osobom, które korzystają z komputerów stacjonarnych. Więc jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Jak ustawić polskie znaki na klawiaturze laptopa?

Oczywiście brak polskich znaków może być dużym utrudnieniem. Najczęściej, by możliwa była zmiana klawiatury na polskie znaki wystarczy na komputerze odnaleźć prawy przycisk Alt oraz zapamiętać, która litera w połączeniu z klawiszem „Alt” daje literę polską. Na MacBookach zamiast „Alt” korzysta się z przycisku „Option”, który ma taką samą funkcję jak Windowsowy „Alt”. Dzięki kombinacji tych przycisków w bardzo prosty sposób można utworzyć znaki polskie na klawiaturze laptopa.

Jak pisać Polskie znaki na klawiaturze – skróty

Utworzenie polskich znaków na komputerze nie jest niczym skomplikowanym. Z pewnością poradzi sobie z tym każda osoba. Skróty polskich znaków prezentują się następująco:

  • a + Alt daje ą
  • c + Alt daje ć
  • e + Alt daje ę
  • l + Alt daje ł
  • n + Alt daje ń
  • o + Alt daje ó
  • s + Alt daje ś
  • z + Alt daje ż
  • x + Alt daje ź

Jeśli jednak użytkownikowi potrzebna jest duża litera, wystarczy przytrzymać trzy przyciski: Caps Lock lub Shift, Alt (Option) oraz pożądaną polską literę.

Jak przywrócić polskie znaki na klawiaturze komputera z MacOS?

W przypadku laptopów z systemem operacyjnym MacOS sytuacja również jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w „Preferencje systemowe”, a następnie odszukać „Język i region”. W tym miejscu należy ustawić „Preferowane języki” jako „Polski – podstawowy”, a region na „Polska”. 

Jak przywrócić polskie znaki na klawiaturze komputera z MacOS?

W zależności od systemu operacyjnego, zmiana języka klawiatury komputera będzie przebiegała inaczej. W systemie operacyjnym Windows takiej zmiany można dokonać poprzez kliknięcie przycisku „Windows” oraz spacji. Na tym etapie powinno się wyświetlić okno dialogowe, gdzie użytkownik musi wybrać „język polski” oraz „polski programisty” lub „Polska programistyczna”. W przypadku starszych wersji Windowsa, czyli w Windowsie 7 lub Windowsie XP na początku należy otworzyć „Panel sterowania”, a później kliknąć „Opcje regionalne i językowe”. W tym miejscu trzeba wybrać język polski.

Na szczęście problem braku polskich znaków można w bardzo prosty sposób rozwiązać przechodząc do ustawień językowych na komputerze. Czasami zdarza się, że użytkownik poprzez nieumyślne kliknięcie kilku przycisków na raz zmieni język klawiatury. Jest o to bardzo łatwo w przypadku pośpiechu, który w dużym stopniu towarzyszy często każdej osobie. Dlatego warto wiedzieć, co jest przyczyną zmiany języka klawiatury i odpowiednio wcześnie zareagować, by móc wrócić do pracy. Zmiana języka nie jest niczym trudnym i z pewnością poradzi sobie z nią każdy użytkownik, nawet ten, który w świecie komputerów stawia dopiero swoje pierwsze kroki. 

Zdj. główne: Avel Chuklanov /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *