Zablokowałeś niechcąco klawiaturę? Jak ją odblokować? – jest to pytanie, które często zadają zaniepokojeni użytkownicy laptopów. Problem ten może mieć wiele przyczyn, poczynając od tych błahych na poważniejszych kończąc. Przed pójściem do profesjonalisty warto jednak wypróbować parę sposobów na ponowne włączenie sprzętu. Dlaczego klawiatura nie działa? Jak ją ponownie uruchomić? Jaki skrót klawiszowy zastosować do blokady klawiatury?

Klawiatura nie działa – przyczyny

Niedziałająca klawiatura w laptopie może wywołać spory niepokój. Stanowi ona bowiem integralną część urządzenia – zupełnie inaczej niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Wielu użytkowników przypadkowo naciska przycisk funkcji, który w połączeniu z innym klawiszem wyłącza klawiaturę. W niektórych sytuacjach jednak zepsuta klawiatura wymaga sprawdzenia przez specjalistę.

Dzieje się tak w sytuacji gdy sprzęt został, np. zalany. Do takich sytuacji dochodzi dość często – wiele osób zasiada do komputera ze szklanką wody czy kawą. Najgorzej jest w przypadku słodkich napojów, które skutecznie potrafią zniszczyć podzespoły laptopa. Mało znaną przyczyną niedziałającej klawiatury są powstałe podczas użytkowania zanieczyszczenia. Resztki jedzenia czy kurz mogą dostawać się pod klawisze i skutecznie je blokować. Aby móc uniknąć takich sytuacji warto zastosować odpowiednią profilaktykę. Może polegać ona m.in. na odkładaniu napojów w bezpiecznej odległości od sprzętu czy regularnych jego czyszczeniu.

Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie?

Blokada klawiatury to funkcja, która może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach, przykładowo podczas oglądania filmu lub, gdy korzystamy z zewnętrznych akcesoriów. Blokada klawiatury jest wyjątkowo prosta. Wystarczy odpowiednia kombinacja klawiszy.

Pierwszy krok to odnalezienie klawisza funkcyjnego. Zadanie to również nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W wielu urządzeniach jest od szczególnie zaznaczony – wyróżniający kolor, odmienny kształt czy drobna lampka.  Następnie należy wykonać skrót klawiszowy, który najczęściej składa się z Fn i Shift. Jednak w niektórych przypadkach trzeba wcisnąć inny klawisz aby zablokować klawiaturę. Producenci często korzystają także z przycisków od F1 do F12. Czasem wymagane jest dodatkowe wciśnięcie Num Lock. Na ten moment nie został stworzony uniwersalny skrót klawiszowy blokujący klawiaturę. W takiej sytuacji warto wypróbować wszelkie możliwe opcje i metodą prób i błędów znaleźć właściwe rozwiązanie. 

Przypadkowe wyłączenie klawiatury

Blokada klawiatury w laptopie może zostać wyłączona przypadkowo. Wystarczy tylko naciśnięcie nieodpowiedniej kombinacji klawiszy. Bywa również tak, że jest to wynik poważniejszego uszkodzenia. Jak zatem stwierdzić, jaka jest prawdziwa przyczyna niedziałającej klawiatury? Rozwiązywanie problemu warto zacząć od kliknięcia tego samego skrótu klawiszowego. Kliknięcie go po raz kolejny powinno spowodować odblokowanie urządzenia.

W przypadku gdy działanie to nie pomogło, warto zresetować laptop. Ponowne uruchomienie często pomaga przywrócić poprzedni stan. Kolejnym sposobem jest samodzielne przywrócenie systemu. Awaria klawiszy mogła powstać w wyniku błędów, które powinny zostać usunięte podczas odnawiania ustawień oprogramowania. Proces ten różni się w zależności od producenta, dlatego też przed jego wykonaniem należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi zamieszczonymi na oficjalnej stronie lub w instrukcji. W sytuacji gdy każda z możliwych do wykonania opcji zawiodła – należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który profesjonalnie zajmie się powstałym problemem.

Zdj. główne: Glenn Carstens-Peters / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 378 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *