Klawiatura UK vs US – rodzaje klawiatur w laptopach

Decydując się na kupno laptopa, oprócz parametrów stricte technicznych jak rozdzielczość laptopa, czy siła i wydajność procesora, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, takich jak rodzaj klawiatury. Nie wszyscy wiedzą, ale istnieje kilka rodzajów klawiatur, zatem przed skorzystaniem z laptopa warto je znać i wiedzieć czym się od siebie różnią, aby uniknąć późniejszych rozczarowań w trakcie korzystania z urządzenia.  

Rodzaje klawiatur w laptopach

Klawiatura, która powszechnie obowiązuje w naszym kraju to klawiatura US znana też jako US QWERTY. Pomimo bardzo mylącej nazwy, jest to klawiatura występująca w Polsce, jak również wielu innych krajach europejskich, znana również pod nazwą EU lub US – International. Posiada przy tym najpopularniejszy format klawiatury QWERTY, który pozwala na sprawne skorzystanie z komputera w starym dobrym stylu.

Drugim najpopularniejszym formatem klawiatury jest klawiatura UK zwana też jako UK QWERTY, która jednak w bardzo kosmetyczny różni się od poprzedniej. Tym, co różni obie te klawiatury to fakt, że na UK QWERTY po wciśnięciu kombinacji przycisków Shift i 2 zamiast znaku @ wyskakuje . Z kolei po wciśnięciu przycisków Shift i 3 zamiast znaku # wyskoczy £. Różnica zatem jest niewielka co nie powinno stanowić problemu w trakcie korzystania z urządzenia.

Oprócz tego można spotkać się z klawiaturą DE, która jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród rodzimych użytkowników, a jej układ QWERTZ charakteryzuje się tym, że zamieniono miejscami litery Y i Z. Oprócz tego, co oczywiste, niemiecka klawiatura zawiera gramatyczne znaki typu Umlaut.

Klawiatura UK
Klawiatura UK
Klawiatura US
Klawiatura US

Układ klawiatury 

Mimo to, że układ klawiatury US występuje w wielu państwach europejskich, niektóre z nich posiadają własne indywidualne ułożenie, na przykład w Niemczech występuje układ QWERTZ, a w Norwegii Nordic Wielkiej Brytanii UK. W naszym kraju również występuje układ brytyjski, gdzie kolejność liter jest taka sama, a różnica zachodzi we wcześniej wspomnianych przyciskach funkcyjnych.

Podsumowując, na każdej klawiaturze da się zastosować cyfrowy układ polski, wpisując najpopularniejsze polskie znaki jak ą,ę, ż czy ź. Co oczywiste, w dużo lepszej sytuacji są użytkownicy klawiatury US, a wielu użytkowników nie jest świadomych, z jakim rodzajem klawiatury mają na co dzień do czynienia w trakcie korzystania ze swojego urządzenia. Pomimo tych różnic, nie wpływa to zbyt znacząco na ostateczną cenę naszego laptopa czy macbooka, dlatego przy wyborze sprzętu polecamy dokładnie zapoznać się z jego opisem, a następnie wybrać taki, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zdj. główne: Md Mahdi / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *