Klawiatura UK vs US – rodzaje klawiatur w laptopach

Decydując się na kupno laptopa, oprócz parametrów stricte technicznych jak rozdzielczość laptopa, czy siła i wydajność procesora, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, takich jak rodzaj klawiatury. Nie wszyscy wiedzą, ale istnieje kilka rodzajów klawiatur, zatem przed skorzystaniem z laptopa warto je znać i wiedzieć czym się od siebie różnią, aby uniknąć późniejszych rozczarowań w trakcie korzystania z urządzenia.  

Rodzaje klawiatur w laptopach

Klawiatura, która powszechnie obowiązuje w naszym kraju to klawiatura US znana też jako US QWERTY. Pomimo bardzo mylącej nazwy, jest to klawiatura występująca w Polsce, jak również wielu innych krajach europejskich, znana również pod nazwą EU lub US – International. Posiada przy tym najpopularniejszy format klawiatury QWERTY, który pozwala na sprawne skorzystanie z komputera w starym dobrym stylu.

Drugim najpopularniejszym formatem klawiatury jest klawiatura UK zwana też jako UK QWERTY, która jednak w bardzo kosmetyczny różni się od poprzedniej. Tym, co różni obie te klawiatury to fakt, że na UK QWERTY po wciśnięciu kombinacji przycisków Shift i 2 zamiast znaku @ wyskakuje . Z kolei po wciśnięciu przycisków Shift i 3 zamiast znaku # wyskoczy £. Różnica zatem jest niewielka co nie powinno stanowić problemu w trakcie korzystania z urządzenia.

Oprócz tego można spotkać się z klawiaturą DE, która jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród rodzimych użytkowników, a jej układ QWERTZ charakteryzuje się tym, że zamieniono miejscami litery Y i Z. Oprócz tego, co oczywiste, niemiecka klawiatura zawiera gramatyczne znaki typu Umlaut.

Klawiatura UK
Klawiatura UK
Klawiatura US
Klawiatura US

Układ klawiatury 

Mimo to, że układ klawiatury US występuje w wielu państwach europejskich, niektóre z nich posiadają własne indywidualne ułożenie, na przykład w Niemczech występuje układ QWERTZ, a w Norwegii Nordic Wielkiej Brytanii UK. W naszym kraju również występuje układ brytyjski, gdzie kolejność liter jest taka sama, a różnica zachodzi we wcześniej wspomnianych przyciskach funkcyjnych.

Podsumowując, na każdej klawiaturze da się zastosować cyfrowy układ polski, wpisując najpopularniejsze polskie znaki jak ą,ę, ż czy ź. Co oczywiste, w dużo lepszej sytuacji są użytkownicy klawiatury US, a wielu użytkowników nie jest świadomych, z jakim rodzajem klawiatury mają na co dzień do czynienia w trakcie korzystania ze swojego urządzenia. Pomimo tych różnic, nie wpływa to zbyt znacząco na ostateczną cenę naszego laptopa czy macbooka, dlatego przy wyborze sprzętu polecamy dokładnie zapoznać się z jego opisem, a następnie wybrać taki, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zdj. główne: Md Mahdi / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 5

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *