Jaka klawiatura dla gracza? – podpowiadamy

Wybór odpowiedniej klawiatury, choć z pozoru nie wydaje się aż tak istotny, może znacznie wpłynąć na komfort pracy i grania przy komputerze. Klawiatura dla graczy powinna być responsywna, mieć wygodne klawisze, a przede wszystkim musi być dopasowana do samego użytkownika. Nie ma jednego sprzętu, który sprawdzi się dla każdego, dlatego warto wiedzieć, co charakteryzuje różne modele i jaki będzie najodpowiedniejszy do różnych rodzajów gier. Jaka klawiatura dla gracza będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? 

Jakie klawisze sprawdzą się najlepiej do grania? 

Każda klawiatura opiera się przede wszystkim na klawiszach, dlatego to na nie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Najpopularniejszymi rodzajami są klawiatury membranowe i mechaniczne, ale na rynku można znaleźć również modele hybrydowe. Czym różnią się od siebie te klawisze? Klawiatury membranowe to takie, które można spotkać najczęściej. Można je spotkać w większości firm, ale i domów. Swoją popularność zawdzięczają dość niskiej cenie i masowej produkcji. Są ciche i wygodne, ale o wiele lepiej sprawdzają się do pisania niż do grania. Z tym typem klawiszy można spotkać się również w laptopach, choć jest to wersja z mechanizmem nożycowym. Klawiatury membranowe dla graczy charakteryzują się o wiele głośniejszym klikaniem, a każdy przycisk wyposażony jest w oddzielny przełącznik.

Co więcej, sam mechanizm działa o wiele szybciej, dzięki czemu można uzyskać lepszy czas reakcji, co może przełożyć się na lepsze wyniki w grach. W rozgrywkach takich gier jak League of Legends czy Fortnite nawet ułamek sekundy może zaważyć na tym, czy z potyczki wyjdzie się zwycięską ręką, dlatego taka klawiatura sprawdzi się dużo bardziej. Choć takie modele są droższe, to jest to dobra inwestycja, bo ich żywotność jest znacznie dłuższa. Klawiatury hybrydowe są w pewnym sensie połączeniem obu powyższych rodzajów. Są szybsze, niż klasyczne klawiatury i mają lepszy czas reakcji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury gamingowej? 

Najlepsza klawiatura dla graczy to taka, która spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika. Rodzaj klawiszy, ich wielkość, jak i wielkość samej klawiatury to podstawa, ale warto również zwrócić uwagę na inne aspekty. Fajnym dodatkiem na sprzęcie mogą być dodatkowe klawisze. Można pod nie zbindować konkretne umiejętności z gier, dzięki czemu ich używanie staje się prostsze. Wszystkie klawisze powinny być łatwo dostępne i dobrze oznaczone, aby korzystanie z nich było faktycznie przyjemne. Inną ciekawostką jest klawiatura dla leworęcznych graczy. Czy jest ona warta zakupu? Niekoniecznie, bo często kosztuje więcej, a jej jedyną zmianą jest przeniesienie klawiatury numerycznej na drugą stronę. Urozmaiceniem, które przydaje się szczególnie w nocy, jest podświetlenie. Podświetlenie jest nie tylko użyteczne, ale i świetnie wygląda. Wiele klawiatur oferuje różne kolory światła, dzięki czemu można dopasować je do całego stanowiska i stworzyć fajny set. Dostępne są również takie klawiatury, które można podświetlić na różne sposoby. Światło pojawia się przy klikaniu przycisków lub podświetla wyłącznie te klawisze, których używa się do danej gry. To fajna alternatywa dla klasycznego podświetlenia. 

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa? 

Na rynku można spotkać dwa rodzaje klawiatur – przewodową i bezprzewodową. Klawiatura bezprzewodowa dla gracza to świetne rozwiązanie dla tych osób, które na swoim biurku nie chcą mieć dodatkowych kabli i zależy im na schludnym stanowisku. Co więcej, taki model pozwala na nieco większą swobodę, bo z klawiatury można korzystać w dowolnych miejscach i kabel nie jest ograniczający.

Niestety takie klawiatury, jak wszystkie urządzenia bezprzewodowe, mają swoje minusy. Przede wszystkim zawsze trzeba mieć przy sobie zapas baterii, bo może zdarzyć się tak, że aktualnie używane rozładują się w trakcie gry. Do tego, jeśli korzysta się z wielu sprzętów bluetooth, to czasami mogą wystąpić lekkie zakłócenia, które opóźnią działanie klawiatury. Modele przewodowe, oprócz tego, że mają kabel, tak naprawdę nie mają wielu minusów. Tanie klawiatury dla graczy to również często wersje przewodowe, jednak najlepsze będę te, które odpowiadają potrzebom użytkownika.

Jaka klawiatura do gier jest najlepsza?  

Najlepszym wyborem do gier będą zdecydowanie klawiatury mechaniczne, które zapewniają najszybszy czas reakcji, są wygodne i świetnie sprawdzą się dla niemal każdego. Dzięki nim granie w gry staje się jeszcze przyjemniejsze, a szczególnie dobrze sprawdzą się przy grach MMO, RTS, MOBA czy nawet w kooperacyjnych FPS’ach. Są także niezwykle przydatne przy grach zręcznościowych, w których czas reakcji ma ogromne znaczenie. Poza klawiszami warto również zwrócić uwagę na sam wygląd klawiatury, bo taki sprzęt może być świetnym dodatkiem do każdego stanowiska. Dostępne są w różnych kolorach i z wielokolorowymi podświetleniami, dlatego każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Zdj. główne: Amy Hirschi /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *