Klawiatura dla leworęcznych – czy rzeczywiście jest potrzebna

Klawiatura to narzędzie, z którego korzysta się na co dzień przy pracy przed ekranem komputera. Wiele osób decyduje się na zakup klawiatury dla leworęcznych, aby ułatwić sobie pracę. Czy jednak rzeczywiście jest to potrzebne rozwiązanie?

Jak działa klawiatura dla leworęcznych?

Klawisze enter, spacja oraz klawisze kursorów, które zwykle znajdują się po prawej stronie klawiatury standardowej, przesunięte zostają na lewą stronę klawiatury dla leworęcznych. Jest to związane z faktem, że lewa ręka jest zwykle bardziej zręczna w przemieszczaniu się po klawiaturze, dlatego te klawisze są łatwiej dostępne i używane częściej. Klawisze numeryczne zaś znajdują się po prawej stronie, ponieważ rzadziej są one używane i znajdują się w standardowej klawiaturze. Dzięki temu lewa ręka ma więcej miejsca na klawisze, które są często używane. Takie rozmieszczenie klawiszy pozwala na łatwiejsze i bardziej ergonomiczne pisanie, ponieważ pozwala im na używanie bardziej naturalnej pozycji dłoni, co poza wygodą, zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu lub zmęczenia mięśni.

Klawiatura dla leworęcznych
klawiatura dla leworęcznych

Czy klawiatura dla leworęcznych jest potrzebna?

Stworzono ją po to, aby osoby leworęczne mogły komfortowo korzystać z komputera. Niektórzy leworęczni użytkownicy komputerów nie odczuwają jednak potrzeby korzystania z tego rodzaju ułatwienia. Większość z nich może swobodnie korzystać z klawiatury standardowej i szybko przyzwyczaić się do jej układu, nawet jeśli wymaga to pewnego wysiłku na początku.

Z drugiej strony, innym leworęcznym użytkownikom może być trudniej radzić sobie z klawiaturą standardową, ponieważ ich lewa ręka jest zmuszona do przyjmowania nienaturalnej pozycji. Zwłaszcza klawiatura dla gracza pełni istotną funkcję i wygoda jest tutaj na pierwszym miejscu. W takim przypadku, model specjalnie przystosowany dla “mańkutów” może okazać się bardziej ergonomiczny i zwiększyć komfort.

Czy na rynku istnieje dużo modeli klawiatur dla leworęcznych?

Na rynku istnieje wiele modeli klawiatur dla leworęcznych, jednak nie jest ich tak dużo jak tych standardowych. Wiele producentów oferuje klawiatury dla leworęcznych jako część swojej oferty, ale nie jest to ich główny produkt. Niektóre modele wyróżniają się dodatkowymi funkcjami lub technologiami, takimi jak podświetlenie klawiszy, ergonomiczne kształty, wbudowane programy ułatwiające pracę czy też innego rodzaju specjalne udogodnienia. Jest to kwestia oferty i produktu danego producenta. Dodatkowo, niektóre modele klawiatur dla leworęcznych są wyposażone w specjalne klawisze, które pozwalają na wykonywanie specjalnych operacji, takich jak skróty klawiszowe czy też multimedia. Wraz z rozwojem technologicznym, będzie powstawało coraz więcej tego typu klawiatur.

Reasumując, pomimo iż ilość modeli klawiatur, leworęczni nadal nie mają takiego bólu głowy podczas wyboru, jak użytkownicy standardowych klawiatur. Istnieją  ciekawe opcje, które różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami. Warto więc poświęcić czas na przejrzenie oferty i wybranie takiej klawiatury, która spełni wszystkie indywidualne potrzeby. 

Pierwsze klawiatury dla leworęcznych

Pierwsze klawiatury dla leworęcznych zaczęły pojawiać się na rynku w latach 80. XX wieku. Wcześniej, leworęczni użytkownicy komputerów musieli korzystać z klawiatur standardowych, co często prowadziło do problemów z ergonomią i wydajnością pracy.

Jednym z pierwszych producentów tego typu klawiatur, była firma Kinesis Corporation, która zaprezentowała swój model w 1989 roku. Model ten posiadał ergonomiczny kształt i specjalnie zaprojektowany układ klawiszy, który ułatwiał pisanie dla leworęcznych.

Innymi pierwszymi producentami były firmy Microsoft, Logitech, i A4 Tech, którzy również wprowadzili swoje modele klawiatur dla leworęcznych w latach 80. i 90.

Zdj. główne: Md Mahdi / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 379 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *