Klawiatura dla programisty – czym się kierować podczas wyboru

Zawód programisty należy do jednych z najlepiej opłacanych profesji w Polsce, lecz wymaga narzędzi, bez których kwalifikacje i doświadczenie mogą nie wystarczyć. Chodzi oczywiście o sprzęt komputerowy, na którym programista wykonuje swoje projekty. Pracując jako freelancer zdalnie lub będąc na etacie, programista musi zadbać nie tylko o klawiaturę. Nie należy jednak lekceważyć jej znaczenia.

Efektywny pracownik, czyli zdrowy pracownik

Jak w każdej pracy, zasady ergonomii odgrywają kluczową rolę. Dobry pracodawca wie, w jak dużym stopniu narzędzia pracy wpływają na efektywność pracownika. Jako że programiści bardzo często pracują w domu, ta odpowiedzialność spoczywa częściowo na nich. Dotyczy to zarówno krzesła biurowego, jak i klawiatury dla programisty. Celem ergonomii jest zwiększenie wydajności i zapobieganie chorobom zawodowym pracowników. 

W przypadku programowania mówimy o długotrwałym, nieprzerwanym siedzeniem przy komputerze, często bez możliwości zmiany pozycji. Dlatego, warto wiedzieć, jaka klawiatura jest w tym wypadku dobra. Zapobiegając schorzeniu zwanego zespołem cieśni nadgarstka, należy zwrócić uwagę na to, jak ułożone są na klawiaturze ręce, a następnie dowiedzieć się, jaka klawiatura będzie najlepsza. Należy więc wybrać taką, która posiada regulację pochylenia, a także odpowiednią podpórkę na nadgarstki. Nigdy nie należy lekceważyć komfortu pracy, niezależnie od jej rodzaju. Zatrudniając programistę mańkuta, należy wiedzieć czym jest klawiatura dla leworęcznych. 

Typy i rodzaje klawiatur

Stojąc przed dylematem, który typ klawiatury wybrać, mamy do dyspozycji klawiaturę mechaniczną dla programisty lub membranową. W zależności od upodobań każda z nich będzie dobrym wyborem. Praca programisty może wywoływać uciążliwy dźwięk na skutek długotrwałego uderzania w klawisze klawiatury. Dla osób, które chcą tego uniknąć lepsza będzie wersja membranowa. Głośna praca klawiszy w przypadku klawiatury mechanicznej to prawdopodobnie jedyny jej minus. W stosunku do tej drugiej jest ona o wiele bardziej wytrzymała i ergonomiczna. Przy tak intensywnej pracy, jaką wykonuje programista trwałość sprzętu ma ogromne znaczenie. Ważne, aby przed zakupem sprawdzić ile naciśnięć klawiatura powinna teoretycznie wytrzymać. Często wzmocnione są o dodatek aluminium, co znacząco wpływa na ich żywotność. Materiał, z którego jest wykonana klawiatura dla programisty musi być najlepszej jakości. 

W zależności od trybu pracy programisty, oferowane są wersje przewodowe i bezprzewodowe. Jeśli zależy nam na najmniejszym opóźnieniu przesyłu, opcja przewodowa będzie właściwym wyborem. 

Jeśli chodzi o wymiary klawiatury do programowania to warunkują to indywidualne preferencje. Często wybierane są wersje gamingowe. Niektórzy wybierają z kolei smukłe i lekkie konstrukcje, które ułatwiają przenoszenie.    

Co jest arcy ważne dla programisty?

Dla każdego coś innego, jak w przypadku każdej branży. Jednak powyższe wskazówki z pewnością ułatwią zakup odpowiedniej dla programisty klawiatury.

Przy wyborze właściwej klawiatury, prawdopodobnie każdy programista wymieni również możliwość samodzielnego przypisania klawiszom różnorodnego działania. Dzięki temu można bardzo usprawnić swoją pracę. Dostępne są modele, które wyposażono w nakładki klawiszy umożliwiające ich personalizowanie. Wiele modeli pozwala także na tworzenie makr udoskonalających pracę.

Intrygującym rozwiązaniem mogą być podświetlane, wielokolorowe klawiatury, często dedykowane graczom. Często z możliwością personalizacji efektów świetlnych.

Zdj. główne: Max Duzij / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 393 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *