Czyszczenie klawiatury znacząco zwiększa żywotność zarówno jej, jak i całego laptopa. Można w tym celu sięgnąć po domowe sposoby lub zdecydować się na pomoc specjalistów. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie laptopa. Przedstawione zostaną między innymi metody bez rozkręcania, sprężone powietrze oraz płyn do czyszczenia.
Spis treści:
Od czego zacząć?
Klawiatura laptopa nieuchronnie przyciąga kurz, ponieważ wytwarza duże ciepło. Jedynym sposobem na uniknięcie jego gromadzenia byłoby… niekorzystanie ze sprzętu. Ponieważ nie jest to możliwe, należy zastanowić się, czym wyczyścić klawiaturę? Jednak przed udzieleniem odpowiedzi wypada udzielić kilku rad wstępnych.
Warto kierować się znaną z medycyny zasadą “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Czyszczenie klawiatury laptopa dopiero, gdy zacznie ona stwarzać problemy, jest zdecydowanie nieoptymalne. Lepiej wyznaczyć sobie dzień na jej czyszczenie w regularnych odstępach czasowych. Większość specjalistów rekomenduje czyszczenie co miesiąc.
Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Domowe sposoby – przygotowanie
Wiele osób obawia się samodzielnego czyszczenia, ponieważ myślą, że mogą w ten sposób uszkodzić swój drogocenny sprzęt. Nic bardziej mylnego! Samodzielne czyszczenie jest zupełnie bezpieczne, o ile przeprowadza się je delikatnie i powoli. Nie trzeba ponosić w związku z nim poważnych wydatków. W wielu przypadkach w ogóle ich nie będzie, bowiem niejedna osoba już posiada wymagane narzędzia.
Pierwszym krokiem jest bardzo ostrożne wytrzepanie klawiatury. W ten sposób usunięte zostaną pierwsze warstwy zanieczyszczeń. Dotyczy to zwłaszcza zalegających między klawiszami resztek jedzenia. Nie jest to jednak koniec procesu a zaledwie jego początek.
Osoba czyszcząca swojego laptopa powinna zainwestować w:
- bawełnianą szmatkę
- patyczki do uszu
- preparat do czyszczenia elektroniki
- sprężone powietrze
- alkohol izopropylowy
W pojedynczych przypadkach należy wyciągnąć klawisze, jednak większość osób nie musi tego robić.
Domowe sposoby – jak to zrobić?
Na początku należy wykorzystać preparat do elektroniki. Proces rozpoczyna się od pokrycia nim przestrzeni dookoła klawiatury. Następnie przestrzeń tą przeciera się bawełnianą szmatką, która koniecznie musi być czysta. Potem należy sięgnąć po patyczki i namoczyć ich końce alkoholem. W ten sposób możliwe będzie usunięcie bakterii i innych drobnoustrojów. Ponadto dzięki swojej długości i niewielkim rozmiarom patyczki do uszu sięgną nawet w najgłębsze zakamarki.
Warto pamiętać o bardzo powolnych i bardzo delikatnych ruchach. Zbytnia gorliwość może zamienić czyszczenie klawiatury w katastrofę. Czyszczenie klawiatury laptopa wieńczy sprężone powietrze. Należy aplikować je pod stosownym kątem. W przeciwnym razie efekt będzie przeciwny do zamierzonego – brud zostanie wdmuchnięty jeszcze głębiej. Potem pozostaje ponowna aplikacja płynu do elektroniki i przetarcie laptopa bawełnianą szmatką.
Domowe sposoby na umycie klawiatury
Proces ten zazwyczaj przeprowadza się specjalistycznymi narzędziami. Jednak klawiatura może zostać umyta także prostszymi sposobami. Wystarczy tu suszarka do włosów, która zadziała dokładnie tak samo, jak sprężone powietrze. Ma ona pewną przewagę nad patyczkami – nie powstaje ryzyko zamoczenia elementów wrażliwych na wodę. Należy jednak uważać, by klawiatura nie była narażona wysokie temperatury zbyt długo.
Inną metodą będą karteczki lub taśmy samoprzylepne. Wystarczy mocno przylepić je do przestrzeni między klawiszami, a następnie odwinąć. Klej zbierze zdecydowaną większość brudu i kurzu. Rozwiązanie to bez wątpienia jest znacznie bardziej opłacalne ze względu na wysokie ceny specjalistycznych preparatów.
Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie, jeśli został on zalany?
Istnieje wyłącznie jeden sposób na uratowanie sprzętu w takiej niefortunnej sytuacji. Jest to natychmiastowe wyłączenie komputera i odłączenie zasilenia, a także wyjęcie baterii. Na koniec pozostaje ułożyć laptopa tak, by ciecz wylewała się na zewnątrz. Wbrew popularnym opiniom suszarka stopi klawiaturę, zamiast ją ocalić.
Zdj. główne: Lauren Mancke / unsplash.com