Czym się różni klawiatura membranowa od mechanicznej?

Planujesz kupno nowej klawiatury, jednak masz problem z podjęciem decyzji? Nie jesteś pewny która z klawiatur dostępnych na rynku będzie dla Ciebie odpowiednia? Rozważasz model mechaniczny i membranowy, jednak nie jesteś do końca zorientowany w różnicach między nimi?  Postaramy się przedstawić Ci kilka faktów dotyczących tych dwóch wariantów, które być może ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji. 

Charakterystyka klawiatury mechanicznej

Dobrze jest znać różnice między poszczególnymi klawiaturami przed podjęciem decyzji kupna. Należy dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. 
Klawiatura mechaniczna jest już obecnie klasykiem na rynku. Była nieodłącznym elementem pierwszych komputerów, sprzedawanych dla użytku komercyjnego. Pod każdym przyciskiem tej klawiatury, znajduje się przełącznik, który reaguje na nacisk palca w trakcie pisania. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na większą precyzję kliknięć, co w konsekwencji czego, sprawia, że pisanie staje się bardziej komfortowe i szybsze. Klawiatura mechaniczna jest zazwyczaj znacznie droższa niż membranowa, ale cena najczęściej idzie w parze z jakością. Klawiatury te są wytrzymalsze, wobec czego wydają się, być bardziej ekonomiczne. Posiadają też przeróżne kształty i kolory, które można zakupić w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Charakterystyka klawiatury membranowej

Zgodnie z nazwą, klawiatura membranowa posiada w swoim wnętrzu membrany, ściślej mówiąc, trzy membrany. To właśnie na nich umieszczone są kulki, odpowiadające każdemu z klawiszy. Kulki reagują na nacisk palców użytkownika. Podczas użytkowania klawiatury trzeba użyć znacznie więcej siły niż w przypadku klawiatury mechanicznej. Wciśnięty klawisz znacznie wolniej powraca także na swoje miejsce. To zdecydowanie może spowodować odczuwanie mniejszego komfortu podczas jej użytkowania. 

Która klawiatura jest bardziej trwała?

Klawiatury mechaniczne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż membranowe. Klawiatura mechaniczna określana jest mianem urządzenia do zadań specjalnych, tj. przeznaczona jest dla osób, które pisaniem zarabiają na życie, a także dla graczy, dla których sprawnie działający sprzęt jest wartością nadrzędną. 

Klawiatura mechaniczna, dla kogo?

Warto jest przeanalizować swoje preferencje przy wyborze klawiatury. Klawiatura mechaniczna doskonale sprawdzi się wśród graczy oraz osób, które dużo piszą. Klawiatura ta zapewni zarówno większą wytrzymałość i wygodę użytkownika, ale także precyzję. Dodatkowo klawiatury mechaniczne posiadają znacznie bardziej ergonomiczne kształty, które dopasowują się do użytkownika, co znacznie poprawia komfort pracy. Jest to możliwe, dzięki rozłożeniu i rozmiarowi klawiszy, a także dzięki ich kształtom. Niektóre modele klawiatury mechanicznej posiadają wysepki oraz podstawki, które mają za zadanie odciążyć nadgarstki w czasie wielogodzinnego pisania. 

Klawiatura membranowa, dla kogo?

Klawiatura membranowa sprawdzi się wśród użytkowników, którzy korzystają sporadycznie z komputera. Jeśli użytkownik komputera traktuje go wyłącznie jako narzędzie do oglądania filmów, seriali lub też do przeglądania sieci, wybór klawiatury membranowej będzie strzałem w dziesiątkę. Klawiatura ta jest idealna dla osób, które nie będą jej użytkować poprzez wielogodzinne pisanie bądź granie do białego rana. 

Jeśli w dalszym ciągu, trudno jest Ci podjąć decyzję odnośnie wyboru odpowiedniej klawiatury, warto jest udać się do sklepu ze sprzętem komputerowym i sprawdzić organoleptycznie, która klawiatura jest dla Ciebie wygodniejsza.

Zdj. główne: Sincerely Media / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 376 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *