Jak przekreślić tekst w Wordzie, Excelu i innych edytorach

Jak przekreślić tekst w edytorach tekstowych takich jak Word czy Excel? Ta subtelna modyfikacja tekstu może mieć wielkie znaczenie, dodając dodatkowy kontekst lub znaczenie do Twojej komunikacji. W tym artykule wyjaśnimy, jak łatwo przekreślić tekst w kilku najpopularniejszych programach.

Jak przekreślić tekst w Wordzie

Microsoft Word jest jednym z najczęściej używanych edytorów tekstowych na świecie. Jak się okazuje, przekreślanie tekstu w Wordzie jest proste i można to zrobić na kilka sposobów.

Przycisk w menu

Pierwszy sposób to użycie ikony przekreślenia dostępnej w interfejsie Worda. Znajduje się w zakładce Narzędzia główne. Teraz wystarczy że zaznaczysz fragment tekstu, a następnie kliknąć na ikonę przekreślenia.

Jak przekreślić tekst w wordzie - opcja w menu
Narzędzia główne -> Przekreślenie

Skrót klawiszowy

Drugi sposób polega na użyciu skrótu klawiszowego. Zaznacz tekst, który chcesz przekreślić, a następnie wciśnij kombinacje klawiszy Ctrl + D który otwiera specjalne menu dostosowywania czcionki. W tym menu, zaznacz opcję “przekreślenie” aby przekreślić wybrany tekst.

Jak przekreślić tekst w wordzie - skrót klawiszowy
Skrót klawiszowy Ctrl + D

Jak przekreślić tekst w Excelu

Excel, podobnie jak Word, umożliwia przekreślanie tekstu, choć proces ten jest nieco bardziej złożony.

Aby przekreślić tekst w Excelu, najpierw zaznacz komórkę, w której tekst chcesz przekreślić, a następnie kliknij na nią prawym przyciskiem myszy (PPM) i wybierz Formatuj komórki.

Jak przekreślić tekst w Excelu - 1
Prawy Przycisk myszy + Formatuj komórki

Po tym pojawi się menu wyboru formatowania. Przejdź do zakładki Czcionki, a następnie podobnie jak w Wordzie, wybierz opcję przekreślenie aby przekreślić wybrany tekst.

Jak przekreślić tekst w excelu - formatowanie komórek
Okno formatowania komórek w Excelu

Jak przekreślić tekst w Pages

Użytkownicy Maków często, jako alternatywę dla Worda wykorzystują domyślnie zainstalowany na tym systemie Edytor Pages. W tym przypadku przekreślenie tekstu jest jeszcze prostsze, albowiem twórcy tego narzędzia zostawili bardzo czytelną ikonkę w menu po prawnej stronie. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu i kliknąć przycisk opisany słowami “pozwala przekreślić tekst.“.

Jak przekreślić tekst w pages
Przekreślanie tekstu w Pages

Jak przekreślić tekst w Numbers

Ostatnim z najczęściej wykorzystywanych programów tego typu jest Numbers – alternatywa Excela dedykowana na systemy macOS. Program ten podobnie jak Pages jest domyślnie zainstalowany na każdym komputerze typu Mak.

Przekreślenie tekstu w Numbers jest bardzo podobne jak w Pages. Należy kolejno zaznaczyć wiersz z tekstem, który chcemy przekreślić. Następnie w prawym menu przejść do zakładki Tekst, oraz wcisnąć przycisk z symbolem przekreślonej litery.

Jak przekreślić tekst w Numbers

Podsumowując

Jak widać przekreślanie tekstu we wszystkich programach jest stosunkowo proste, jednak różni się od siebie. Firmy odpowiadające za te oprogramowania starają się dostosować interfejs jak najbardziej intuicyjnie dla użytkownika, dlatego też w programach służących do edycji tekstu opcja ta jest bardziej widoczna niż w arkuszach kalkulacyjnych.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *