Sam Altman nawołuje do regulacji sztucznej inteligencji w USA

Sam Altman, CEO firmy OpenAI, odpowiedzialnej za stworzenie zaawansowanego chatbota ChatGPT, wezwał amerykańskich prawodawców do regulacji sztucznej inteligencji (AI). Altman zeznawał we wtorek przed komisją senacką w USA, mówiąc o możliwościach – i pułapkach – nowej technologii.

Dynamiczny rozwój AI

W ciągu kilku miesięcy, wiele modeli AI pojawiło się na rynku. Altman zaproponował stworzenie nowego organu, który miałby na celu licencjonowanie firm AI. Chatboty takie jak ChatGPT mogą tworzyć niezwykle ludzkie odpowiedzi na pytania, ale mogą też być drastycznie nieprecyzyjne.

Skrajny błąd chata GPT
Chcielibyśmy, żeby instalacja Smart Home miało aż takie możliwości 🙂

Altman, w wieku 38 lat, stał się pewnego rodzaju rzecznikiem dla rozwijającej się branży. Nie stroni od poruszania etycznych pytań, które stawia AI, i nawołuje do większej regulacji. Twierdzi, że AI może być tak duże jak “prasa drukarska”, ale uznaje też potencjalne zagrożenia.

Potencjalne zagrożenia i konsekwencje AI

“Jeśli ta technologia pójdzie nie tak, to może skończyć się źle… chcemy o tym głośno mówić,” powiedział Altman. “Chcemy pracować z rządem, aby temu zapobiec.”

Altman przyznał również, że AI może wpłynąć na gospodarkę, w tym na prawdopodobieństwo, że technologia AI może zastąpić niektóre miejsca pracy, co prowadzi do zwolnień w niektórych dziedzinach.

AI będzie miało wpływ na miejsca pracy. Staramy się o tym jasno mówić,” powiedział, dodając, że rząd będzie musiał rozwiązać kwestię tego, jak chcemy temu zapobiec.

Kontrowersje wokół regulacji AI

Niektórzy senatorowie argumentowali, że potrzebne są nowe prawa, które ułatwiłyby ludziom pozywanie OpenAI. Altman wyraził swoje zaniepokojenie potencjalnym wpływem na demokrację i tym, jak AI może być wykorzystywane do wysyłania celowych dezinformacji podczas wyborów – co określił jako jedno z jego “największych obszarów obaw“.

Przed nami wybory w przyszłym roku,” powiedział. “A te modele stają się coraz lepsze.

Altman zaproponował kilka sugestii dotyczących sposobów, w jakie nowy organ w USA mógłby regulować branżę – w tym “połączenie wymogów licencyjnych i testowych” dla firm AI, które mogłyby być używane do regulacji rozwoju i wprowadzania modeli AI o określonym progu możliwości. Powiedział także, że firmy takie jak OpenAI powinny być audytowane niezależnie.

Źródło: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65616866

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *