ChatGPT na smartfonach – Rewolucja w AI, czy zagrożenie dla edukacji?

Czy pamiętacie jak wyglądało życie bez smartfonów? Dzisiaj są one nieodzowną częścią naszej codzienności. Zatem, nie dziwi fakt, że OpenAI zdecydowało się wprowadzić swojego asystenta AI, ChatGPT, na te urządzenia. Po ponad pół roku od pokazania światu ChatGPT, możemy z niego wygodnie korzystać na smartfonach. Choć na chwilę obecną aplikacja jest dostępna tylko na iPhone’ach, OpenAI zapewnia, że wkrótce pojawi się również wersja na Androida.

Aplikacja jest darmowa. Posiada również synchronizację historii rozmów z wersją na komputer, a dzięki zastosowaniu algorytmu OpenAI – Whisper, możliwe jest wprowadzanie pytań głosowo.

Zastosowanie AI w codziennym życiu

ChatGPT to generatywna sztuczna inteligencja, która może przyczynić się do walki o lepsze jutro dla każdego z nas. Jej możliwości są ogromne – od odpowiadania na pytania w języku podobnym do ludzkiego, omawiania szerokiego zakresu tematów, po pisanie w różnych stylach i gatunkach. Dzięki danym zebranym z Internetu, AI jest w stanie poradzić sobie z wieloma tematami, choć nie jest pozbawiona pewnych wad. ChatGPT ma skłonność do zmyślania informacji i przedstawiania ich jako dokładnych faktów, co rodzi obawy o kwestie prywatności i niezawodności informacji.

ChatGPT w szkołach – pomoc czy przeszkoda?

Jednym z obszarów, w którym ChatGPT wywołuje kontrowersje, jest edukacja. W Nowym Jorku, narzędzie to zostało zablokowane na wszystkich urządzeniach i sieciach należących do szkół publicznych. Powód? Obawy o negatywny wpływ na naukę uczniów oraz obawy dotyczące bezpieczeństwa i wiarygodności treści. Choć ChatGPT może zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i dalszym życiu.

Nauczyciele obawiają się, że oprogramowanie takie jak ChatGPT może uniemożliwić prawdziwe testowanie umiejętności uczniów w zakresie pisania esejów w domu. Co więcej, istnieją obawy, że bardziej kreatywni uczniowie mogą przechytrzyć narzędzia do wykrywania treści generowanych przez sztuczną inteligencję za pomocą prostych zmian w wygenerowanym tekście.

Jeżeli nie jesteś na bieżąco z rozwojem AI zachęcamy do zapoznania się z materiałem:

Czy szkoły są gotowe na sztuczną inteligencję?

Niektórzy jednak argumentują, że system edukacji będzie musiał po prostu dostosować się do pojawienia się tej technologii – tak jak bywało to wcześniej. Taka adaptacja może jednak zająć trochę czasu i zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o szkołach, które zablokują dostęp do narzędzi takich jak ChatGPT​.

Czy warto korzystać z ChatGPT?

Bez wątpienia ChatGPT przynosi wiele korzyści, ale jak każda technologia, ma również swoje wady. Jest to narzędzie, które może pomóc nam w codziennych zadaniach, ale jednocześnie, ze względu na jego tendencję do zmyślania informacji, może być nieodpowiednie dla młodych uczniów, którzy jeszcze nie posiadają umiejętności krytycznego myślenia i weryfikowania informacji.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 392 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *