Tani monitor do gier – czy to ma sens?

Każdy fan gier komputerowych oprócz wydajnego komputera, doceni również dobry monitor, który stanowi nie mniej istotny element w trakcie gry. Wysoka jakość monitora pozwoli cieszyć się każdym szczegółem graficznym. Na co więc zwrócić uwagę wybierając monitor do gier ?

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Pierwszym z elementów, na który warto zwrócić uwagę jest rozdzielczość oraz przekątna ekranu. Dobierając monitor gamingowy pod kątem rozdzielczości warto mieć na uwadze przede wszystkim możliwości naszego komputera. Większa rozdzielczość to także konieczność posiadania mocniejszego sprzętu o większej mocy obliczeniowej.

Absolutne minimum na dziś dzień stanowi rozdzielczość FULL HD, z którą poradzi sobie większość kart graficznych ze średniej półki cenowej. Mniejsze rozdzielczości nie mają żadnego uzasadnienia, dlatego nie ma sensu nawet brać ich pod uwagę. Popularnością cieszą się także monitory 4K, które już wymagają naprawdę solidnych maszyn.

Jeśli zaś chodzi o samą przekątną ekranu jest to już kwestia w pełni indywidualna. Warto szukać głównie pomiędzy 24, a 27 calami. Wraz z większą przekątną powinna iść również rozdzielczość, pozwalając tym samym wyświetlać ostrzejszy obraz.

Czy częstotliwość odświeżania ma znaczenie?

Częstotliwość odświeżania obrazu, wyrażana w hercach pozwala określić nam, ile klatek obrazu jest w stanie wygenerować monitor w trakcie każdej sekundy. Jest to zdecydowanie bardzo istotny aspekt podczas zakupu. Domyślnie monitory wyposażone są w częstotliwość odświeżania na poziomie 60 hz. Jest to opcja dla najmniej wymagających graczy. Chcąc nieco lepszych osiągów warto postawić na modele wyposażone w odświeżanie ekranu: 120 hz, 160 hz bądź też nawet 240 hz. Najczęściej wraz ze wzrostem tego parametru rośnie również i cena monitora. Strzelanka to szczególny rodzaj gier, w których odświeżanie obrazu jest w stanie dać nam przewagę nad przeciwnikiem.

Rodzaj matrycy

Dużą rolę odgrywa także rodzaj zastosowanej matrycy w urządzeniu. Na rynku dostępnych jest aktualnie kilka rodzajów matryc, które posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. 

  • Matryca TN- charakteryzuje się przede wszystkim niską ceną, krótkim czasem reakcji. Jedną z większych wad są kiepskie kąty widzenia.
  • Matryca IPS- cechuje się wiernym i dobrze oddanym odwzorowaniem kolorów. Ponadto oferuje szerokie kąty widzenia. Z większych wad warto wspomnieć o dłuższym czasie reakcji oraz znacznie wyższą ceną.
  • Matryca VA, MVA- jest to pewnego rodzaju połączenie obu poprzednich rodzajów matryc. To kompromis pomiędzy ceną, a jakością. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy matryca jest antryrefleksyjna, matowa czy błyszcząca. Nie zaleca się wybierania tej ostatniej ze względu na odbijające się w niej światło. 

Tani monitor do gier- czy ma sens?

Bujny rozwój technologiczny sprawił, że na rynku znajdziemy wiele monitorów, które sprawdzą się w trakcie codziennego grania bez potrzeby wydawania dużej ilości gotówki. Wiadomo, że pójście na pewne kompromisy będzie konieczne. Wybierając tani monitor do gier warto kierować się kilkoma kluczowymi elementami, które będą najważniejsze by cieszyć się z rozgrywki. 

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad rodzajem matrycy. Aktualnie jesteśmy w stanie znaleźć budżetowy monitor zarówno TN, IP jak i VA. Jest to już kwestia tak naprawdę mocno spersonalizowana. Pamiętajmy jednak o wadach i zaletach konkretnych rozwiązań.

Wybierając tani monitor nie można obojętnie przejść przy takich parametrach jak rozdzielczość i przekątna. Najczęściej wybieranym budżetowym rozwiązaniem będzie monitor 24 calowy, generujący obraz w rozdzielczości FULL HD. Takie połączenie powinno stanowić złoty środek podczas wyboru monitora, dając tym samym miejsce na być może większe odświeżanie obrazu. Warto rozejrzeć się za modelami 75 hz, 90 hz, a być może i 120 hz. Częste promocje i wyprzedaże sprzętu elektronicznego w sklepach internetowych także są okazją na zakup.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór budżetowego monitora do gier w 2022 ma jak najbardziej sens. Jest to spowodowane głównie dostęp do szerokiej gamy modeli, które z każdym rokiem są ulepszane. Stosując się do wyżej wymienionych kluczowych elementów z całą pewnością dostaniemy monitor, który sprawdzi się w amatorskim graniu. Warto na wstępie mieć sprecyzowane realne oczekiwania wobec monitora. Dużą okazję mogą stanowić także wszelkiej maści wyprzedaże, promocje, które regularnie są stosowane na wielu znanych sklepach internetowych. Stwarza to możliwość zakupu urządzenia, które może być znacznie lepsze niż zakładaliśmy. Dobre monitory można znaleźć bez większego problemu, o ile dobrze się poszuka.

Zdj. główne: Niclas Illg /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *