Filament PLA właściwości tworzywa

PLA tworzywo to skrót od Polilaktyd, czyli kwas mlekowy (z ang. polylactic acid). Jest to termoplastyczny poilester produkowany z surowców odnawialnych co oznacza, że tworzywo PLA jest w pełni biodegradowalne. Można go spotkać najczęściej w formie granulatu.

PLA właściwości mechaniczne

PLA charakteryzuje się dobrymi właściwościami fizycznymi. Przerabia się go za pośrednictwem standardowych maszyn do przetwarzania tworzyw co znacznie ułatwia cały proces. Często stosowany do produkty folii spożywczych czy butelek. PLA często mieszany jest z dodatkami do tworzyw w celu uzyskania jeszcze lepszych właściwości jak np przyspieszony proces rozkładu w czynnikach naturalnych.

Filament PLA właściwości

Tworzywo PLA jest również wykorzystywane w druku 3D. Filament PLA to jeden z najpopularniejszych materiałów do druku 3D. Uważany jest również za najłatwiejszy filament z którym warto zacząć swoją przygodę z drukarkami 3D, a to ze względu na jego elastyczne temperatury topnienia.

PLA temperatura topnienia

Zalecana temperatura dla dyszy w przypadku zastosowania filamentu PLA wynosi około 185-235 stopni Celsjusza. W zależności od firmy zaleca się wyśrodkowanie tej wartości. w większości przypadków jednak filament powinien osiągnąć idealny stan przy temperaturze 215 stopni Celsjusza.

W trakcie stosowania filamentu PLA należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę radiatora. Jest to część umiejscowiona nad blokiem grzewczym. W sytuacji w której radiator osiągnie temperaturę przekraczającą 50 stopni Celsjusza filament PLA może ulec zmięknieniu przez co zwiększy swoją objętość co może doprowadzić do zapchania. Zjawisko to nosi nazwę clogging.

W celu zmniejszenia ryzyka powstawania cloggingu zaleca się zwiększenie chłodzenia elementu grzejnego.

W zależności od rodzaju drukarki istnieje wiele możliwości zwiększenia chłodzenia tego elementu, najprostszym rozwiązaniem jest jednak izolacja elementu specjalnymi taśmami.PLA temperatura stołu

Zalecana temperatura stołu dla filamentów PLA wynosi od 0 do 60 stopni Celsjusza. Jest to jeden z niewielu tworzyw, który nie wymaga podgrzewania stołu. W tym celu należy zastosować szklany stół oraz dodatkowy klej w sztyfcie. Przed pracą stół należy odtłuścić. W praktyce jednak w zależności od producenta zalecane jest rozgrzanie stołu do temperatury 10-30 stopni Celsjusza.

Filament PLA przechowywanie

Ze względu na jego elastyczne właściwości tworzywo to należy przechowywać w suchym nienasłonecznionym miejscu w którym temperatura nie przekroczy 40-50 stopni Celsjusza.

Filament PLA – podsumowanie

PLA temperatura stołu


0-60°C

Plusy


  • Możliwość druku małych jak i dużych elementów
  • Dobry dla początkujących
  • twarde tworzywo

PLA temperatura topnienia


185-235°C

Minusy


  • Przechowywanie
  • Problem z zapychającą się dyszą lub elementem nagrzewczym.
  • Trudny w dalszej obróbce

Zdj. główne: Osman Talha Dikyar/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *