Drukarki 3D jeszcze w nie tak straszliwie odległych czasach były kojarzone przez wielu przede wszystkim z filmami science-fiction. Niewyobrażalnie ciężko przychodziło niektórym objęcie umysłem wszystkich tych możliwości drukowania całych przedmiotów praktycznie od zera. Dziś takie maszyny są doskonale znane na całym świecie, a w przeciągu kilku ostatnich lat ich ceny zrobiły się tak przystępne, że każdy może sobie na taką pozwolić.
Spis treści:
Co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć, aby efekt pracy takiej specjalistycznej drukarki był jak najbardziej zadowalający, należy wziąć pod uwagę nie tylko same jej parametry, ale także tworzywo – filamenty.
Co to jest filament?
Definicja filamentów jest niezwykle prosta, ponieważ mówi, że filament jest tworzywem termoplastycznym, którego używa się najczęściej w procesie wykonywania druku przestrzennego za pomocą metody osadzania topionego materiału. W tym sposobie nanoszony materiał, który jest zwykłym tworzywem sztucznym, przeciska się przez specjalną dyszę dodatkowo ogrzaną do temperatury ułatwiającej jego topnienie. Wcześniej wspomniana dysza, także kontroluje przepływ danego materiału oraz podlega automatycznemu przemieszczaniu według instrukcji programu o nazwie CAM. Co warto zaznaczyć to podobnie jak przy stereolitografii, każdy model wytwarza się warstwa po warstwie, aż do końca. Sama metoda ta została wynaleziona już w odległych latach 80. XX wieku, a już od lat 90. jest jedną z najbardziej znanych metod rapid prototyping. Charakteryzuje się ona niezwykłą dokładnością, która wynosi +/− 0,13 mm.
Czym są filamenty w informatyce i jakimi właściwościami się różnią?
Filamenty w informatyce służą do druku 3D. Takie filamenty produkowane są najczęściej ze specjalnych termoplastycznych tworzyw. A co warto zaznaczyć, to niektóre z nich są syntezowane od zera aż do końca produkcji, bazujących na sztucznych substancji, głównie tych laboratoryjnych. Inne, jak chociażby bardzo popularne filamenty PLA, tworzone są na bazie surowców naturalnych.
Tworzywa te przyjmują postać cienkiego i długiego nawet na kilkasetmetrowego włókna, która nawinięta jest na szpulę o różnych rozmiarach. Forma tego typu pakowania jest niezwykle wygodna i poręczna, ponieważ taką szpulę można bezpośrednio po wyjęciu z pudełka zamontować w specjalnym uchwycie drukarki 3D. Dodatkowe spore, płaskie tarcze, które znajdują się po obu stronach szpuli filamentu, pełnią funkcję ochronną przed problematycznym zsuwaniem się włókna. Warto zaznaczyć, że wyróżniamy różne rodzaje filamentów o najróżniejszych właściwościach.
Rodzaje filamentów
Filamenty PLA są zdecydowanie najpopularniejsze pośród wszystkich materiałów do druku 3D. Wszystko dlatego, że jest on względnie najłatwiejszy do druku, co nie oznacza, że jest w pełni bezobsługowy. Filamenty PLA bardzo dobrze nadają się także do wykonywania części pokazowych, takich jak figurki, czy nawet najróżniejszych elementów konstrukcyjnych. Jedynym warunkiem, o którym należy pamiętać, aby nie przekraczać temperatury ok. 50°C w trakcie eksploatacji wydruku.
Filamenty ABS, czyli akrylonitrylo–butadieno–styren, są materiałami wręcz idealnymi do wydruków technicznych, kiedy wcześniej wydrukowany element, wysoce narażony jest na długą pracę w bardzo wymagających warunkach. Takie wydruki cechują się wysoką odpornością na różne naciski i są o wiele twardsze niż te wydruki z PLA. To najlepszy filament dla drukarzy, którzy wymagają określonych właściwości od materiału.
Filamenty PETG, są o tyle inne, że można wykorzystywać je w drukowaniu elementów odpornych na różnorakie oleje, smary, czy też benzynę. Do tego jest także odporny na ścieranie, przy czym niezwykle twardy. Ów materiał może pracować w wodzie, a jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość, choć nie dotyczy ona koloru białego, pomarańczowego i czarnego.