jak wybrać filament o do piór 3D

Długopis 3D to jeden z bardziej kreatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ten gadżet umożliwia tworzenie w 3D figur, modeli, miejsc i wszystkiego, na co użytkownikowi pozwoli kreatywność. Produkt ten wykorzystuje filament inaczej nazywany wkładem do długopisu 3D, który w większości przypadków zawarty jest w opakowaniu wraz z długopisem. Po pewnym czasie należy jednak uzupełnić zapasy wkładów. Który filament do długopisu wybrać?

Wkłady do długopisu 3D

Nietrudno się domyśleć, że wkłady do długopisów 3d nie są wypełnione zwykłym tuszem. W tych pisakach, znajduje się filament – specjalne tworzywo, wykorzystywanie nie tylko w długopisach, ale też drukarkach 3D. Cały proces to topienie materiału i osadzanie go w zaplanowanej przez siebie formie. O filamencie mówi się, że jest materiałem termoplastycznym, a więc jest w stanie zmieniać swój kształt pod wpływem temperatury. W długopisie jest on podgrzewany, a potem można z jego pomocą układać dowolne kształty. Jak widać, długopis 3D z typowym długopisem łączy wyłącznie podobny wygląd, ale jego działanie jest jednak bardziej skomplikowane.

Rodzaje wkładów do długopisów

Filament do długopisu 3D to jednak pojęcie zbyt ogólne. Warto wiedzieć, że istnieją jego różne rodzaje. Popularnym typem jest filament ABS. Wpływa na to jego niska cena i trwałość. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza jeśli w taki wkład zaopatrzymy dziecko, że filament ABS topnieje w wyższej (niż inne rodzaje) temperaturze. Wiąże się to z wydzielaniem oparów. Nie będą one szkodliwe, jeśli zachowamy odpowiednie zasady, ale należy o nich koniecznie pamiętać. Jest to głównie dobra wentylacja, np. przez wietrzenie pomieszczenia, w którym używa się takiego długopisu oraz nie korzystanie z niego przez kilka godzin pod rząd.Filamenty PLA natomiast są biodegradowalne, nie wytwarzają wspomnianych wyżej oparów, w związku z czym są bezpieczniejsze. Zastygają trochę dłużej niż np. te ABS, więc warto szukać tutaj po swoich osobistych preferencjach. Wpisanie w wyszukiwarkę najprostszej frazy, jak „3D pen wkłady” otwiera już możliwość zdobycia wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.

Cena wkładów do długopisu 3d

Dla wielu ważną kwestią są koszty, z jakimi należy się liczyć, wybierając taki gadżet dla siebie, dziecka czy innej osoby. Ceny długopisów 3D sięgają od 40 nawet do 300 zł, a filamentu od 30 do 170 zł. Są one więc dość zróżnicowane i trzeba szukać tego, który spełni nasze oczekiwania.

Zdj. główne: Nicolas Thomas/unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *