Ogrodzenie placu budowy – aktualne przypisy

Budowa bloku czy domu to miejsce niebezpieczne, dlatego powinno być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Jest to podyktowane należytą ochroną nie tylko osób postronnych, ale również pracowników budowlanych. Czy zabezpieczanie prac budowlanych jest obowiązkowe? Jaka kara grozi za brak ogrodzenie? Pytanie te będą rozstrzygnięte w poniższym artykule.

Ogrodzenie tymczasowe a może stałe?

Polskie prawo budowlane określa, że właściwe ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe. Obowiązek ten spoczywa na kierowniku budowy, który powinien zgłosić ten fakt odpowiednim organom oraz na inwertorze. Prawo pozostawia dowolność w kwestii czy ma to być ogrodzenie tymczasowe, czy stałe.

Stałe ogrodzenie jest w sposób trwały połączone z gruntem. Jest to tylko z pozoru właściwe rozwiązanie. Jego wadą jest stosunkowo wąska brama wjazdowa,  przez którą wjeżdżać będą ciężarówki z materiałami oraz ciężki sprzęt. Ponadto ogrodzenie, będące niemałą inwestycją, narażone będzie na uszkodzenia. 

Zaletą ogrodzenia tymczasowego jest jego cena oraz lekka, niezwiązana z gruntem konstrukcja. Poza tym ogrodzenia tego typu są szybkie i proste w montażu i demontażu. Jest to rozwiązanie modułowe, więc ewentualne uszkodzenie określonego modułu powoduje jego bezproblemową wymianę. Pomimo swojej prostoty, ogrodzenia tego typu w doskonały sposób zabezpieczają teren przed kradzieżą, wandalizmem oraz wejściem osób niepożądanych. Wynajęcie ogrodzenia tymczasowego przyczyni się więc do oszczędzenia czasu i pieniędzy.

Strefy budowlane wymagające ogrodzenia

Ogrodzenie powinno zabezpieczać następujące rodzaje prac:

  • Roboty ziemne:

Prace wykonywane w pobliżu sieci gazowych, ciepłowniczych, kanalizacyjnych czy wodociągowych, powinny być w odpowiedni sposób oznakowane. Najlepiej teren ten ogrodzić, a jeżeli nie jest to możliwe, powinien być, zapewnić jego stały nadzór.

  • Obróbka kamieni oraz roboty impregnacyjne:

  Z uwagi na wyjątkowy charakter tego typu prac, teren należy ogrodzić i zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt gaśniczy. 

  • Montaż bądź demontaż rusztowań:

W przypadku tego rodzaju prac teren również należy zagrodzić lub oznaczyć.

  • Roboty zbrojarskie i betoniarskie.
  • Roboty rozbiórkowe:

Teren przeznaczony na prace rozbiórkowe musi być ogrodzony i oznakowany tablicami ostrzegawczymi.

  • Roboty z użyciem materiałów wybuchowych:

Teren ten należy ogrodzić tak, aby zapewniona była kontrola osób i pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających.

Warunki, jakie musi spełnić ogrodzenie oraz kara za jego brak

Zgodnie z przepisami prawa, brak należytego zabezpieczenia placu budowy jest wykroczeniem i podlega karze do 5000 złotych. Kara zostaje nałożona na kierownika budowy, na którym spoczywa obowiązek dopilnowania wszelkich prac dokumentacyjno – nadzorczych.

Ogrodzenie budowy nie może stwarzać bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Miejsce składowania materiałów budowlanych należy wyznaczyć w odległości nie mniejszej niż 0,75 m od płotu.

W przypadku konstrukcji wysokiego budynku, w trakcie której istnieje ryzyko upadku materiałów budowlanych lub narzędzi, ogrodzenie placu budowy powinno znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku.

Właściwe ogrodzenie i oznakowanie placu budowy jest rzeczą, od której powinno zacząć się wszelkie prace konstrukcyjne. Działania te zaowocują w przyszłości wzrostem bezpieczeństwa ludzi oraz powierzonego mienia.

Zdj. główne: Daniel McCullough / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart