Kto może jeździć na hulajnodze elektrycznej? Aktualne przepisy

Hulajnogi elektryczne to obecnie coraz bardziej popularny środek transportu. Dzięki nim nie trzeba już więcej stać w korkach, a przede wszystkim są znacznie tańsze w użytkowaniu niż samochody. Co więcej, jazda hulajnogą potrafi sprawić dużo przyjemności. Krótko mówiąc – same korzyści. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z najnowszymi przepisami dotyczącymi jazdy hulajnogami elektrycznymi.

Hulajnoga elektryczna – przepisy 2021

Dokładnie 21 maja 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które regulują zagadnienia hulajnóg elektrycznych. Zaczynając od definicji, zgodnie z nowymi przepisami hulajnoga elektryczna to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. 

Warto pamiętać, że osoba jadąca hulajnogą elektryczną musi poruszać się po drodze dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością nie większą niż 20 km/h. Jeśli z kolei takiej drogi lub pasa nie ma – należy poruszać się ulicą z prędkością nie większą niż 30 km/h. Kierujący hulajnogą może poruszać się także po chodniku, ale w tej sytuacji musi ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością, która będzie zbliżona do tempa ich chodu. 

Hulajnogi należy parkować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a jeśli takiego miejsca nie ma – trzeba to zrobić równolegle i przy zewnętrznej części chodnika, ale tylko wtedy, jeśli nie ma w tym miejscu zakazu postoju lub zatrzymywania się. Trzeba pamiętać o pozostawieniu 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych. W przypadku niedostosowania się do tych przepisów użytkownikowi grozi mandat, a może się zdarzyć, że nawet usunięcie hulajnogi z miejsca, w którym została ona pozostawiona. Kara taka wynosi 123 zł oraz dodatkowe 23 zł za każdą dobę przechowywania.Czy trzeba mieć kartę rowerową na hulajnogę elektryczną?

W Polsce dopuszczalność korzystania z tego typu urządzenia jest zależna do wieku. Dzieci oraz młodzież w wieku od 10 do 18 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną, ale muszą spełnić określone warunki. Pierwszą opcją jest wyrobienie karty rowerowej. Większość szkół daje taką możliwość w ramach prowadzonych zajęć. Jeśli szkoła nie zapewnia tego typu kursu, można skorzystać z oferty wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego albo ośrodka szkolenia kierowców. Warto pamiętać, że wyrobienie karty rowerowej jest bezpłatne. Dzieci i młodzież w tym przedziale wiekowym mogą również jeździć hulajnogą elektryczną, jeśli posiadają uprawnienia na następujące kategorie prawa jazdy: kategoria AM (wcześniej karta motorowerowa, od 14 roku życia, wymagane jest jednak przejście kursu i zdanie egzaminu) oraz kategoria A1 (od 16 roku życia, zawiera się w niej kategoria AM oraz dodatkowo uzyskuje się uprawnienia na lżejsze motocykle). Rozwiązaniem może być także wyrobienie uprawnień na kategorię B1 – czyli na lekkie samochody. Opcja ta jest dostępna od 16 roku życia. 

Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia niestety nie powinny poruszać się hulajnogą elektryczną, z jednym wyjątkiem. Pod okiem osoby dorosłej mogą spróbować jazdy tego typu urządzeniem, ale musi się to odbywać w miejscu, które jest oznaczone jako strefa zamieszkania. 

Osoby dorosłe nie potrzebują mieć żadnych specjalnych uprawnień, warto jednak znać obowiązujące w danym momencie przepisy na hulajnogę elektryczną. Od 1 stycznia 2022 roku można dostać mandat za jazdę hulajnogą bez odpowiednich uprawnień. Wysokość kary to maksymalnie 200 zł. Jednak może być ona wyższa, jeśli dojdzie do postępowania w sądzie.

Zdj. główne: Okai Vehicles /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 396 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *