Oczyszczacz powietrza czy warto go kupić?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które coraz bardziej zyskują na popularności. Ma to związek z zarówno z obecnie panującą modą na prowadzenie zdrowego stylu życia, jak również ze zwiększeniem świadomości społeczeństwa. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z poziomu zanieczyszczeń oraz jego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do domu? Jak najbardziej. Urządzenie pozbędzie się bakterii i wirusów z pomieszczenia oraz poradzi sobie z roztoczami i sierścią zwierząt, które powodują różnego rodzaju alergie. Jednak przed zakupem dobrze jest się zorientować w dostępnych na rynku produktach oraz dopasować wybór do swoich potrzeb i preferencji. 

Co daje oczyszczacz powietrza?

Najprościej rzecz ujmując – oczyszcza on powietrze, pozostawiając je wolne od wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów, dzięki czemu domownicy mogą się cieszyć czystym i świeżym powietrzem. Samo urządzenie złożone jest z wentylatora oraz filtrów. Jego działanie jest bardzo proste. Najpierw wentylator zasysa powietrze z otoczenia, a później przepuszczane jest ono przez filtry. To właśnie w tym momencie następuje oddzielenie wszystkich zanieczyszczeń od powietrza, które po oczyszczeniu zostaje wypuszczone z powrotem do otoczenia. Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Przed zakupem urządzenia warto się dowiedzieć, jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza. Pierwszą kategorią, którą należy wziąć pod uwagę jest filtracja. Wyróżnić można jej trzy rodzaje: filtrację mechaniczną oraz filtrację filtrami aktywnymi, filtrację mechaniczną oraz nawilżanie, a także filtrację mechaniczną, nawilżanie i jonizację. Najprostsze oczyszczanie można uzyskać dzięki pierwszej opcji, czyli dzięki filtracji mechanicznej i filtrami aktywnymi. 

W przypadku chęci uzyskania dodatkowego nawilżenia powietrza, dobrze jest zadać sobie pytanie czy warto kupić nawilżacz powietrza osobno czy lepszy będzie oczyszczacz z funkcją nawilżania. To rozwiązanie będzie idealne dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami, infekcjami górnych dróg oddechowych czy astmą. Oczyszczacz z jonizacją przyda się z kolei osobom, które chcą się pozbyć smogu czy mikroorganizmów, takich jak: grzyby, alergeny, pleśnie, bakterie i wirusy. 

Oczyszczacz powietrza – zalety

  1. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy – czy to dym papierosowy, smog czy też nieprzyjemny zapach, z którymi borykają się właściciele zwierząt – z tym wszystkim poradzi sobie oczyszczacz powietrza. 
  2. Nawilża powietrze – lepsze i droższe modele posiadają funkcję nawilżania powietrza. Jest to świetne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w sezonie grzewczym. To właśnie wtedy powietrze jest najbardziej suche, przez co mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Stojąc przed wyborem – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – zdecydowanie warto zastanowić się nad opcją 2w1.
  3. Ogranicza rozprzestrzenianie się alergenów – w powietrzu mimo wszystko znajdują się alergeny. Zbyt duża ich ilość może powodować alergie czy trudności w oddychaniu. Najnowsze oczyszczacze powietrza wyposażone są w tzw. filtry HEPA, które są przyjazne dla alergików. 
  4. Poprawia jakość powietrza, a dzięki temu także jakość snu – bardzo często przez zbyt suche powietrze mogą pojawić się problemy ze snem. Częste przebudzanie się w nocy, płytki sen czy nawet bezsenność. Dla lepszego samopoczucia warto jest pozostawić urządzenie działające także w nocy. Wystarczy przełączyć je w tryb cichej pracy. 

Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia bardzo dobrej jakości, które w znaczący sposób poprawiają komfort życia, szczególnie osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. W przypadku alergików czy astmatyków warto jest rozważyć zakup tego typu sprzętu, a z pewnością będzie to inwestycja we własne zdrowie. 

Zdj. główne: Raychan /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *