Oczyszczacz powietrza czy warto go kupić?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które coraz bardziej zyskują na popularności. Ma to związek z zarówno z obecnie panującą modą na prowadzenie zdrowego stylu życia, jak również ze zwiększeniem świadomości społeczeństwa. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z poziomu zanieczyszczeń oraz jego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do domu? Jak najbardziej. Urządzenie pozbędzie się bakterii i wirusów z pomieszczenia oraz poradzi sobie z roztoczami i sierścią zwierząt, które powodują różnego rodzaju alergie. Jednak przed zakupem dobrze jest się zorientować w dostępnych na rynku produktach oraz dopasować wybór do swoich potrzeb i preferencji. 

Co daje oczyszczacz powietrza?

Najprościej rzecz ujmując – oczyszcza on powietrze, pozostawiając je wolne od wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów, dzięki czemu domownicy mogą się cieszyć czystym i świeżym powietrzem. Samo urządzenie złożone jest z wentylatora oraz filtrów. Jego działanie jest bardzo proste. Najpierw wentylator zasysa powietrze z otoczenia, a później przepuszczane jest ono przez filtry. To właśnie w tym momencie następuje oddzielenie wszystkich zanieczyszczeń od powietrza, które po oczyszczeniu zostaje wypuszczone z powrotem do otoczenia. Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Przed zakupem urządzenia warto się dowiedzieć, jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza. Pierwszą kategorią, którą należy wziąć pod uwagę jest filtracja. Wyróżnić można jej trzy rodzaje: filtrację mechaniczną oraz filtrację filtrami aktywnymi, filtrację mechaniczną oraz nawilżanie, a także filtrację mechaniczną, nawilżanie i jonizację. Najprostsze oczyszczanie można uzyskać dzięki pierwszej opcji, czyli dzięki filtracji mechanicznej i filtrami aktywnymi. 

W przypadku chęci uzyskania dodatkowego nawilżenia powietrza, dobrze jest zadać sobie pytanie czy warto kupić nawilżacz powietrza osobno czy lepszy będzie oczyszczacz z funkcją nawilżania. To rozwiązanie będzie idealne dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami, infekcjami górnych dróg oddechowych czy astmą. Oczyszczacz z jonizacją przyda się z kolei osobom, które chcą się pozbyć smogu czy mikroorganizmów, takich jak: grzyby, alergeny, pleśnie, bakterie i wirusy. 

Oczyszczacz powietrza – zalety

  1. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy – czy to dym papierosowy, smog czy też nieprzyjemny zapach, z którymi borykają się właściciele zwierząt – z tym wszystkim poradzi sobie oczyszczacz powietrza. 
  2. Nawilża powietrze – lepsze i droższe modele posiadają funkcję nawilżania powietrza. Jest to świetne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w sezonie grzewczym. To właśnie wtedy powietrze jest najbardziej suche, przez co mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Stojąc przed wyborem – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – zdecydowanie warto zastanowić się nad opcją 2w1.
  3. Ogranicza rozprzestrzenianie się alergenów – w powietrzu mimo wszystko znajdują się alergeny. Zbyt duża ich ilość może powodować alergie czy trudności w oddychaniu. Najnowsze oczyszczacze powietrza wyposażone są w tzw. filtry HEPA, które są przyjazne dla alergików. 
  4. Poprawia jakość powietrza, a dzięki temu także jakość snu – bardzo często przez zbyt suche powietrze mogą pojawić się problemy ze snem. Częste przebudzanie się w nocy, płytki sen czy nawet bezsenność. Dla lepszego samopoczucia warto jest pozostawić urządzenie działające także w nocy. Wystarczy przełączyć je w tryb cichej pracy. 

Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia bardzo dobrej jakości, które w znaczący sposób poprawiają komfort życia, szczególnie osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. W przypadku alergików czy astmatyków warto jest rozważyć zakup tego typu sprzętu, a z pewnością będzie to inwestycja we własne zdrowie. 

Zdj. główne: Raychan /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *