Jak działa wideodomofon bezprzewodowy?

Wideodomofon to jedno z tych urządzeń, dzięki któremu można zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo. Jest to swojego rodzaju domofon, z tą różnicą, że jest wyposażony w kamerę, a dodatkowo może również nagrywać dźwięk i otwierać bramę lub furtkę w czasie rzeczywistym. Przy pomocy tego urządzenia, którego kamera znajduje się przed wejściem do domu, a monitor w środku budynku – bardzo łatwo można zidentyfikować gości i zdecydować o ich wpuszczeniu. W ten sposób można uniknąć wizyty nieproszonych gości.

Rodzaje wideodomofonów

Aktualnie wyróżnić można 4 rodzaje wideodomofonów: wideodomofon przewodowy, wideodomofon bezprzewodowy, wideodomofon analogowy oraz wideodomofon IP. Jaka jest między nimi różnica? Tak naprawdę główną różnicą jest to, w jaki sposób przesyłane są dane – czy bezprzewodowo czy nie. Najczęściej wybierane urządzenia to jednak wideodomofony przewodowe i bezprzewodowe. W przypadku wideodomofonu przewodowego – przesył sygnału odbywa się poprzez kabel łączący oba panele (wewnętrzny i zewnętrzny). Wideodomofon IP to urządzenie, z którym można się połączyć poprzez telefon, tablet czy komputer z dowolnego miejsca na ziemi, a jedynymi potrzebnymi rzeczami są: bardzo dobre łącze internetowe oraz dedykowana aplikacja. Z kolei wideodomofon bezprzewodowy przesyła dane używając w tym celu fal radiowych.

Bezprzewodowy wideodomofon

Jak sama nazwa wskazuje – jest to wideodomofon bez zbędnego okablowania. Jego zasięg najczęściej sięga 25-50m i w wielu przypadkach jest to odległość wystarczająca. Zakup wideodomofonu powinien być uzależniony od potrzeb i możliwości mieszkaniowych. Dobrze jest się rozejrzeć za videodomofonem ze słuchawką, ponieważ sprzyja to zachowaniu prywatności. Ważna jest również kamera. Warto wybrać taką o dobrych parametrach, ponieważ da ona obraz w lepszej jakości i łatwiej będzie rozpoznać gości. Równie ważny jest także kąt widzenia i powinien on mieć wartość między 90 a 120 stopni. Wideodomofony bezprzewodowe zewnętrzne posiadają łatwe do czyszczenia panele oraz obudowy, które są odporne na różne warunki atmosferyczne. 



Jak zamontować wideodomofon?

Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic trudnego. Jednak warto mieć na uwadze, że dla działania domofonu konieczne jest pociągnięcie kabla do furtki czy bramy wjazdowej. Potrzebny również będzie prąd. Przy bramie lub furtce należy zamontować zewnętrzny panel, natomiast w budynku – panel wewnętrzny. By mieć możliwość monitorowania posesji z poziomu aplikacji na dowolnym urządzeniu mobilnym potrzebne będzie zainstalowanie wideodomofonu bezprzewodowego z funkcją Wi-Fi. Tego typu funkcja jest przydatna w momencie, kiedy nikogo nie ma w domu, a przed furtką czeka kurier z paczką. Można go wtedy wpuścić w celu zostawienia paczki w bezpiecznym miejscu pod drzwiami wejściowymi, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś ją sobie przywłaszczy. 

Czy warto kupić i zainstalować w domu wideodomofon bezprzewodowy? Z pewnością jest to już nowoczesne urządzenie, które daje sporo możliwości. Dzięki niemu za pomocą jednego kliknięcia można otworzyć bramę czy furtkę i wpuścić gości na swoją posesję. Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie wideodomofon przewodowy, ponieważ przesył danych przez kable jest stabilniejszy i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zerwania połączenia. W przypadku wideodomofonu bezprzewodowego wszystko uzależnione jest od sieci radiowej, która w momencie zakłóceń może mieć problem z przesyłem danych. Wideodomofony bezprzewodowe polecane są szczególnie dla osób, które są już za etapem budowy domu i nie mają jak pociągnąć wymaganych kabli. Jeśli jednak istnieje możliwość pociągnięcia kabli – ta opcja jest zdecydowanie lepsza.

Zdj. główne: Bernard Hermant /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 277 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *