Jak zamontować siatkę ogrodzeniową metalową? Wszystko co musisz wiedzieć

Według polskiego prawa, każdy plac budowy wymaga ogrodzenia, które może być tymczasowe bądź docelowe. Ogrodzenie tymczasowe zwykle wykonuje się z metalowej siatki ogrodzeniowej – jak wykonać takie ogrodzenie? Czy można wynająć ogrodzenie tymczasowe? 

Ogrodzenie placu budowy – przepisy 

W polskim prawie budowlanym istnieją konkretne przepisy dotyczące ogrodzenia placu budowy – jest to obowiązkowe dla każdej działki, na której odbywa się budowa. Za ogrodzenie placu budowy jest odpowiedzialny kierownik budowy. 

Ogrodzenie placu budowy ma na celu przede wszystkim zapobiegać przedostawaniu się na teren budowy osób nieupoważnionych, oraz zwiększać bezpieczeństwo i zmniejszać liczbę wypadków. 

Budowy ogrodzenia nie trzeba zgłaszać i nie wymaga ono pozwolenia, chyba że przekracza wysokość 2,2 metra – wtedy potrzebne będzie zgłoszenie. 

W rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury określone są najważniejsze parametry dotyczące ogrodzenia. Musi ono być zgodne z zasadami BHP oraz ustaleniami projektanta, powinno być wysokości co najmniej 1,5 metra, a samo ogrodzenie musi być stabilne i nie stanowić zagrożenia dla pracowników budowy. 

Odległość od granicy działki 

Dużo kontrowersji budzi kwestia odległości ogrodzenia tymczasowego bądź docelowego od granicy działki. Pewnym faktem jest to, że ogrodzenie nie może znajdować się na linii granicznej, ani tym bardziej jej przekraczać. Ogrodzenie powinno także zostać postawione w odległości minimum 1 metra od krawędzi wykopu. 

Ogrodzenie z siatki metalowej – jak najłatwiej wykonać? 

Podczas ogradzania terenu budowy możemy oczywiście zdecydować się na wykonanie ogrodzenia docelowego, ale częstszym rozwiązaniem jest jednak ogrodzenie tymczasowe – lepiej nadaje się do warunków budowy. Najprostszym sposobem na wykonanie ogrodzenia jest użycie metalowej siatki oraz drewnianych słupków. Ogrodzenie tymczasowe można także wykonać z paneli ażurowych. Zamiast drewnianych, można wykorzystać słupki stalowe, należy jednak pamiętać, aby nie osadzać ich bezpośrednio w glebie, tylko zalać betonem, aby uniknąć korozji. Średnia trwałość ogrodzenia tymczasowego tego typu to około 2-3 lat. 

Ogrodzenie z siatki – co ile słupki? 

Słupki pod ogrodzenie tymczasowe najlepiej stawiać w odległości co 3 m. Pojedynczy drewniany słupek powinien mieć wysokość około 2 metrów i średnicę 7 do 10 cm. Słupki należy umieszczać w dołkach o głębokości do około 50 cm. Do ustabilizowania słupków, w szczególności w narożnikach, warto wykorzystać skośne podpory. 

Jak zrobić bramę tymczasową? 

Podczas wykonywania ogrodzenia tymczasowego zwykle pojawia się konieczność utworzenia bramy tymczasowej. Do jej konstrukcji możemy śmiało wykorzystać materiały, z których tworzymy ogrodzenie – drewniane deski stanowią ramę bramy, a metalowa siatka jej wypełnienie. Dodatkowo, aby bramę można było swobodnie otwierać, należy zamocować ją na zawiasach. Można dodać także kłódkę i zasuwkę, do skutecznego zamykania. Warto pamiętać, że brama nie może być zbyt ciężka – wtedy będzie ciężko ją otwierać. Bramę tymczasową można wykonać także ze stali, ale w tym przypadku jest to bardziej skomplikowane i wymaga zlecenia tego specjalistom. Należy pamiętać także o odpowiedniej szerokości bramy – nie może być za wąska, gdyż muszą przez nią przejeżdżać ciężarówki ze sprzętem budowlanym. 

Wynajem ogrodzenia tymczasowego 

Jeśli nie chcemy stawiać na działce ogrodzenia z siatki metalowej, możemy skorzystać z usług firm wynajmujących ogrodzenia tymczasowe. W ofercie znajdują się ogrodzenia pełne, ażurowe, wykonane z blachy lub stali. Zwykle w ofercie jest możliwość zarówno montażu, jak i demontażu ogrodzenia tymczasowego. Cena za wynajem ogrodzenia tymczasowego zależy od metrów bieżących oraz rodzaju wynajmowanego ogrodzenia.

Zdj. główne: Ralph (Ravi) Kayden / unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 381 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart