Żarówki halogenowe – czym się charakteryzują?

Żarówki halogenowe są dostępne na rynku od wielu lat i z dnia na dzień cieszą się coraz większą popularnością. Są podobne do zwykłych żarówek, ale są bardziej oszczędne i tańsze. Jak działają?

Czym są żarówki halogenowe i jak są zbudowane? Czym się charakteryzują?

Żarówki te są odmianą, która wykorzystuje halogen do zwiększania temperatury żarnika. Takie zastosowanie pozwala na zwiększenie jasności oświetlenia. Głównymi zaletami tych produktów jest szybszy zapłon, mały rozmiar oraz wierne oddawanie kolorów. Różnią się od zwykłych grubością trzonków i zazwyczaj stosuje się je do lamp sufitowych i mniejszych lampek na biurko lub stolik. Wykorzystują żarnik wolframowy. To cienki drut, który umiejscowiony jest we wnętrzu żarówki. Wolfram to ciemnoszary metal. Kapsuła żarówki wykonana jest z najczystszej formy kwarcowej. Inne żarówki obudowę mają wyprodukowaną z domieszki innych materiałów, co wpływa na niższą odporność żarówki.

Różnice miedzy zwykłą i halogenową żarówką

Żarówki halogenowe posiadają cykl regeneracyjny, dzięki czemu mają one przewagę nad zwykłymi żarówkami. Zwiększa to skuteczność oświetlenia. Jeżeli mowa o budowie i sposobie działania, to można powiedzieć, że żarówki tradycyjne są podobne w budowie, ale są przestarzałe i powoli wycofywane ze sprzedaży. Coraz częściej na rynku pojawiają się żarówki halogenowe, które wyglądem i formą przypominają klasyczne żarówki. Wybór halogenowych żarówek to lepsza skuteczność świetlna i większa ekonomiczność.

Jak działają żarówki halogenowe?

Żarówki halogenowe w swoim działaniu są bardzo podobne do starych i klasycznych żarówek. Najpierw prąd płynie z gniazdka i przechodzi do podstawy żarówki do żarnika wolframowego, który zostaje podgrzewany. Ten element jest zabudowany w kwarcowej bańce, którą wypełnia się gazem szlachetnym z domieszką niedużej ilości halogenu. Taka mieszanka jest obojętna, a następnie następuje halogenowy cykl regeneracyjny. Spalane cząstki włókna wolframowego osadzane są na włóknie przez halogen, który umiejscowiony jest w środku zabudowy kwarcowej, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać.

Żarówki halogenowe to produkty wysokiej jakości, które cieszą się coraz większą popularnością. Są bardziej żywotne i ekonomiczne od tradycyjnych.

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 399 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *