Jak wypoziomować pralkę?

Kupno nowej pralki wiąże się ze znalezieniem na nią odpowiedniego miejsca, ale i również z czynnością, która umożliwi właściwe i prawidłowe użytkowanie sprzętu. Mowa tu o poziomowaniu –  montażu urządzenia piorącego, czyli funkcji ułatwiającej jego ciche i bezpieczne funkcjonowanie. Sprawdź, jak wypoziomować pralkę samodzielnie, bez pomocy fachowca!

Poziomowanie pralki Electrolux

Zakup sprzętu RTV AGD jest często inwestycją na długie lata – każdemu konsumentowi bowiem zależy na tym, by jego nowy nabytek funkcjonował bez zarzutu przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Jednym z kluczowych czynności, która umożliwi sprawne użytkowanie sprzętu piorącego jest nie tylko objęcie produktu gwarancją, regularna konserwacja sprzętu, ale i przede wszystkim wypoziomowanie. Czemu jest ono aż tak kluczowe przy właściwym montażu pralki? Prawidłowy montaż urządzenia według zaleceń producenta i jego poziomowanie zapobiega ewentualnym usterkom w trakcie pracy urządzenia – zapobiega generowaniu wysokiego poziomu hałasu oraz ewentualnemu przemieszczaniu się sprzętu. O tym, że pralka nie zastała prawidłowo zamontowana na pewno świadczyć będą huczne i nieprzyjemne odgłosy wydobywające się z pracującego bębna oraz właśnie przesuwanie się pralki. Jest to problem, który nie tylko uniemożliwia osiągnięcie komfortu psychicznego, ale również niesie za sobą ryzyko szybkiego, często bezpowrotnego zepsucia się sprzętu – nadmierne drgania urządzenie prowadzą nierzadko do uszkodzenia całej konstrukcji AGD, ale i przylegających do niej elementów zabudowy czy ścian. W skrajnych sytuacjach niedopilnowanie odpowiedniego montażu może także narazić bezpieczeństwo i zdrowie domowników. 

Mając na uwadze powyższe konsekwencje niewłaściwego montażu pralki, warto przed jej uruchomieniem dokładnie przyjrzeć się instrukcji dołączonej do nowego sprzętu – nierzadko znajdują się w niej elementy pomocne w zainstalowaniu sprzętu, ale i we właśnie prawidłowym wypoziomowaniu pralki. By właściwie się do tego zabrać, warto przyjrzeć się dwóm metodom, które można zastosować w zależności posiadanego sprzętu.

Poziomowanie pralki Whirpool – akcesoria

Zanim przystąpisz do poziomowania swojego urządzenia, dobrze byś trochę wcześniej uzbroił się w narzędzia ułatwiające tę czynność. Mimo że samo ustawianie pralki nie jest skomplikowaną sytuacją i doskonale poradzą sobie z nią nawet laicy, bez odpowiednich akcesoriów może okazać się to po prostu niemożliwe. W jakie elementy uzbroić się przystępując do poziomowania swojej pralki?

  • Poziomica

Jak sama nazwa wskazuje, bez tego elementu, trudno będzie wypoziomować jakiekolwiek urządzenie. Choć niektórzy uciekają się do prostych sposobów np. mocowania po przeciwległych stronach napiętej nitki, lepiej i bezpieczniej jest wyposażyć się w profesjonalną poziomicę dostępną w każdym markecie budowlanym.

  • Klucz 

O ile poziomica jest niezbędnym akcesorium, który ułatwi prawidłowe użytkowanie pralki, klucz do poziomowania pralki nie zawsze może się przydać. Warto jednak mieć go przy sobie, jeśli okaże się, że Twoja pralka nie jest wyposażona w nóżki do automatycznej regulacji. 

  • Podkładki antywibracyjne

Gadżet ten, mimo że nie niezbędny, z pewnością przyda się, jeśli Twoja pralka będzie montowana do zabudowy i tym samym narazi się ona na obijanie się o sąsiednie ścianki mebli. Taka specjalna mata lub podkładki ułatwią również poziomowanie pralki na nierównym poziomie, gdzie trudno wyregulować nóżki na właściwym poziomie. 

Jeśli posiadasz już wszystkie niezbędne akcesoria, możesz przejść dalej i wykonać prawidłowe poziomowanie pralki Samsung lub innej marki.

Poziomowanie pralki LG – zabudowa

Pralka, która będzie zamontowana w zabudowie powinna zostać precyzyjnie wypoziomowana – jest to istotne dlatego, że ze wszystkich stron będzie ona ograniczona wieloma elementami konstrukcji mebli, co w efekcie może powodować niepotrzebny hałas czy uszkodzenie wewnętrznych części urządzenia. By prawidłowo wypoziomować pralkę będącą w zabudowie wystarczy wyregulować nóżki z każdej strony tak, by były one równo ustawione. By zrobić to poprawnie nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności tylko narzędzia pomocne w tej czynności.

Poziomowanie pralki ładowanej od góry

Pralka może być używana jako sprzęt wolnostojący lub zabudowany. Niektórzy decydują się na kupno tegoż urządzenia w postaci kompaktowej, ro znaczy ładowanego od góry. Czym wyróżniają się na tle tych większych urządzeń? Przede wszystkim są mniejsze, mają mniejsza ładowność bębna i dlatego z pewnością docenia ją użytkownicy mieszkający sami bądź z niewielką liczbą osób. Dzięki temu, że są nieco węższe od tradycyjnych pralek, mogą swobodnie być dopasowane do mniejszej przestrzeni. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być zamontowane do zabudowy –  w tym przypadku jednak metoda ta wymaga inwestycji w meble na wymiar.

Ustawienie pralki ładowanej od góry odbywa się podobnie jak w przypadku poziomowanie pralki w zabudowie czyli poprzez regulowanie nóżek. W tym przypadku jednak poziomuje się tylko jedną parę, która znajduje się z przodu konstrukcji, a nie wszystkie stópki, jak odbywa się to w przypadku pralek ładowanych tradycyjnie.

Poziomowanie takiej pralki może odbyć się dzięki dodatkowej usłudze, zazwyczaj płatnej, którą oferuje firma, w której kupiono sprzęt. Jednak, samodzielne ustawienie takiej pralki wcale nie jest skomplikowane, gdyż jedyne na co należy zwrócić uwagę, to dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do danego modelu i dostosowanie się do wskazówek znajdujących się w niej.

Zdj. główne: jarmoluk /pixabay.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *