Jaka myszka do pracy biurowej? – kryteria wyboru

Myszka do pracy to jeden z najważniejszych zakupów związanych z przyjemną pracą przy biurku. Dobra mysz może zapewnić przyjemne doświadczenia nawet z wielogodzinnej pracy. Pod kątem urządzeń biurowych myszka komputerowa powinna być dobrana pod względem ergonomii i obsługi. Co zatem należy wiedzieć o myszkach przeznaczonych do użytku biurowego?

Rodzaje myszek – co należy o nich wiedzieć?

W świecie komputerów istnieją różne kategorie myszy, z których każda dotyczy innego zastosowania. Na przykład myszy do gier zaprojektowane są tak, aby zaspokoić większą precyzje ruchu. Myszka do pracy biurowej z kolei, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do przetwarzania tekstu, prostego przeglądania Internetu i programów używanych w biurze. Dlatego ważny jest wybór myszy dostosowanej do jej użytkownika, gdyż warunkuje to jej właściwości.

Czym cechuje się mysz biurowa?

Przede wszystkim myszka do pracy musi być łatwa w użyciu. Jej kształt powinien pasować do kształtu dłoni użytkownika. Jej waga nie powinna być zbyt duża, ponieważ wpłynęłoby to na dłuższe użytkowanie. Istnieje również możliwość wyboru między myszami przewodowymi a modelami bezprzewodowymi, przy czym każda kategoria ma swoje wady i zalety. Nawet niewielkie różnice w rozmiarze, kształcę i ogólnym wyglądzie mogą zwiększyć lub obniżyć komfort i wydajność pracy. Najlepsza myszka do pracy powinna cechować się zatem prostą i surową konstrukcją.

Myszka do pracy – parametry wyboru

Nie ma zbyt wielu parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze myszki do pracy. Najważniejsze jest, aby zdecydować, do czego będzie używana. Należy pamiętać, że niektóre cechy są szczególnie ważne, gdy inne można zignorować.

  • Kształt i waga – kluczowy parametr, od którego warto zacząć wybór myszki do biura. Bez względu na to, jak droga i wyrafinowana jest mysz, nie będzie to miało znaczenia, jeśli nie leży dobrze w dłoni. Jest to szczególnie ważne w pracy biurowej, dlatego mysz powinna zostać dobrana indywidualnie;
  • Typ czujnika – istnieją myszki optyczne i laserowe. Zewnętrznie można je odróżnić, patrząc pod urządzenie. W dolnej części, myszka laserowa zwykle posiada czerwoną diodę LED. Są one szczególnie polecane do użytku biurowego za bezawaryjność, żywotność i możliwość pracy na różnych powierzchniach;
  • Rodzaj połączenia – przewodowy i bezprzewodowy. Połączenia przewodowe są niezawodne. Dzięki nim mysz nie rozładuje się w nieodpowiednim momencie. Ponadto posiadają one mniejsze opóźnienie od większości myszek bezprzewodowych, dlatego też lepiej nadają się dla graczy. Myszka bezprzewodowa do pracy z kolei jest wygodna ze względu na to, że można ją przenosić bez plątania się w przewodach. Są także zalecane w zadaniach biurowych, czy w pracy z laptopami.

Dobierając myszkę, można skupić się także na rozdzielczości DPI, dodatkowych przyciskach, czy oświetleniu i oprogramowaniu. Nie są to jednak funkcje przydatne w obowiązkach pracowniczych, zdając się jedynie w spektrum zainteresowań graczy. Z drugiej strony, jeśli praca polega na programowaniu lub profesjonalnym projektowaniu, przydatne jest posiadanie dużej liczby programowalnych przycisków makr, które są łatwo dostępne. Z kolei praca z dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi wymaga wysokiej jakości kółka myszki – scrolla.

Myszka do pracy biurowej – czy istnieje uniwersalny model?

Niestety, żadna mysz nie jest jednym, dopasowanym pod dowolne wymagania uniwersalnym modelem. Z tego względu najlepsza myszka do pracy to taka, która pasuje do profilu dłoni i prawidłowo działa na wybranej powierzchni. Jej ergonomia powinna opierać się na kształcie, wadze, ale także na liczbie przycisków lub połączeniach (przewodowych lub bezprzewodowych). W przypadku modeli bezprzewodowych należy pamiętać, że niektóre zasilane są bateryjnie.

Należy też pamiętać, że biurowe myszki używają tanich czujników LED, które są wymagające na powierzchni roboczej. Z tego względu zakup podkładki jest rozsądnym pomysłem. Na koniec warto zapamiętać, iż wybór myszki podyktowany jest konkretnymi zadaniami w pracy. Graficy, projektanci i programiści powinni zainwestować w urządzenia z dodatkowymi przyciskami makr, które ułatwią cały proces. Przed zakupem dobrze jest przetestować myszkę, trzymając ją w dłoni.

Zdj. główne: maar gaming /unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 366 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *