5 najnowszych trendów w projektowaniu domów

Branża budowlana podobnie jak inne dziedziny naszego codziennego życia, mocno uzależniona jest od zmieniającej się mody i popularności konkretnych kierunków architektonicznych. Jakie tendencje będą najmodniejsze w 2023 roku? Przedstawiamy 5 najważniejszych trendów w projektowaniu domów jednorodzinnych.

Trendy budowlane 2023 – jakie domy są w modzie?

Aktualne tendencje widoczne na rynku nieruchomości stanowi wypadkową sytuacji ekonomicznej, społecznych przemian oraz wysokiej świadomości estetycznej konsumentów. W najbliższym czasie na topie będą przede wszystkim projekty funkcjonalne, oszczędne w formie a przy tym niedrogie w utrzymaniu i pozwalające poczuć bliski kontakt z naturą.

1. Minimalizm i nowoczesność

Ogromne zainteresowanie prostą, geometryczną formą widoczne jest już od kilku lat. Zamiast wyrafinowanych rozwiązań architektonicznych, takich jak attyki, lukarny czy wykusze, wielu inwestorów wybiera nieskomplikowany projekt domu typu nowoczesna stodoła.

2. Powrót do natury

Ekologiczne podejście już dawno przestało być architektoniczną ciekawostką, stając się wymogiem naszych czasów. Inwestorzy i projektanci mogą realizować je na kilka sposobów: wybierając odnawialne źródła energii, budując dom z tarasem bezpośrednio łączącym budynek z ogrodem, czy stawiając na zielone dachy bądź wprowadzając roślinność do wnętrz.

3. Proste bryły o niewielkich powierzchniach

Tradycyjnie, trendy w projektowaniu stanowią również odzwierciedlenie sytuacji ekonomicznej przeciętnego inwestora. Coraz częściej wybieramy małe metraże, co ma związek m.in. z niższymi kosztami realizacji, tańszym utrzymaniem domu oraz obawami, że w przyszłości dom będzie po prostu zbyt duży dla 1-2 osób. Sprzyjają temu m.in. projekty domów bez pozwolenia, które aktualnie mogą mieć powierzchnię do 70 m2.

4. Otwarte przestrzenie

Wielką popularnością cieszą się również duże przeszklenia, które nie tylko wpuszczają do domu więcej naturalnego światła, ale także pozwalają wyeksponować ciekawe aranżacje wnętrz, które jednocześnie pełnią funkcję zewnętrznych elewacji.

5. Przestrzeń do pracy

W czasach pracy zdalnej dom coraz częściej staje się również miejscem pracy. Biura architektoniczne uwzględniają ten trend, oferując projekty domów jednorodzinnych z odpowiednio zlokalizowanym miejscem na home office. Gdzie najczęściej sytuuje się tego rodzaju pomieszczenia? Idealną lokalizacją na gabinet jest poddasze, które w nowoczesnym budownictwie zapewnia prywatność i ciszę, w odróżnieniu od strefy dziennej, lokalizowanej z reguły na parterze.

O czym jeszcze warto wspomnieć? 

Poza wymienionymi tutaj 5 kluczowymi trendami w projektowaniu, jak na dłoni widać również zwiększone zainteresowanie innymi tendencjami w budownictwie mieszkalnym, takimi jak systemy smart house, czy odejście od krzykliwej kolorystyki na rzecz stonowanych barw. Coraz częściej również ściany wewnętrzne redukuje się do całkowitego minimum, aby uzyskać odpowiednio dużą, niczym nieskrępowaną przestrzeń.

Zdj. główne: unsplash.com

Jak podobał Ci się ten post?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Stanisław Smart

Pasjonat nowych technologii. Blogowaniem zainteresowałem się w 2018 roku, gdy to social media stawały się coraz bardziej popularne. Mimo wszystko nie przypasował mi format video, dlatego zdecydowałem się przelewać swoją pasje na wirtualny papier.

Stanisław Smart has 374 posts and counting. See all posts by Stanisław Smart